Seminaarit 2026

The Kaustinen Folk Music Festival's seminar programme offers a wide range of perspectives on topics, issues and developments in the field.

Ohjelma koostuu viidestä seminaarista, joihin on vapaa pääsy. Seminaarit järjestätään joko suomeksi tai englanniksi. Kaikki seminaarit järjestetään Kansantaiteenkeskuksen Museosalissa tai Kaustinen-salissa.

________________________________________________________________________

Ti 14.7. 12.00–13.30, Museosali

 

Döda notböckers säkllskap -seminaari

 

 

Suomessa on säilynyt noin 70 käsin kirjoitettua nuottikirjaa 1700–1800-luvuilta. Ne sisältävät ainutlaatuista kansanmusiikin tanssiohjelmistoa, mutta aineisto on hajallaan arkistoissa ja yksityiskokoelmissa – usein vaikeasti löydettävissä ja digitoitu vain osin. Döda notböckers sällskap on verkosto, joka kartoittaa ja dokumentoi nämä nuottikirjat sekä edistää niiden digitointia ja saavutettavuutta. Tavoitteena on tuoda "kuolleet" nuotit takaisin kuuluviksi – tukea tutkimusta, opetusta ja esitystoimintaa sekä rakentaa selkeä reitti tähän unohdettuun ohjelmistoon. Festivaalilla verkosto esittäytyy seminaarissa ja konsertissa, joissa vanha aineisto saa uuden elämän.

Tiistain seminaarin yhteydessä julkaistaan Roope Aarnion toimittama Samuel Rinta-Nikkolan nuottikirja – Näköissivut ja uudet tulkinnat. Ilmajokelaisen räätälin Samuel Rinta-Nikkolan vuonna 1809 päiväämä polskakokoelma on yksi SKS:n arkiston helmistä ja suomalaisen kansanmusiikin kulmakivistä. Uuden teoksen julkaisija on Taideyliopisto, ja se kuuluu Sibelius-Akatemian Kansanmusiikkijulkaisuja -sarjaan.

Seminaarissa esitellään lisäksi seuran muuta toimintaa sekä Anjalasta peräisin oleva Anders Juurelan nuottikirja, joka julkaistiin tämän vuoden keväällä Kouvolan Lempo-festivaalilla.

Seminaarin lopussa ja keskiviikon PH Nordgren-salin konsertissa klo 20.45  seuran jäsenet soittavat vanhoista nuottikirjoista löytynyttä musiikkia.

________________________________________________________________________

Ti 14.7. 16.00–18.30, Museosali

 

VISIO2030

 

 

 

Kansanmusiikin ja kansantanssin toimijat kokoavassa seminaarissa julkistetaan alan uusi tavoiteohjelma Visio2030. Kuinka alan tulisi varautua rahoitusympäristön muutokseen, yhä kiihtyvään digitaaliseen murrokseen ja globaaliin epävarmuuteen? Kuinka kulttuurisen huoltovarmuuden, kansallisen identiteetin ja hyvinvoinnin teemat osataan sanoittaa ja sisällyttää ymmärrettävästi kentän toimintaan? Seminaarin järjestää Kansanmusiikin ja kansantanssin edistämiskeskus sekä Kansanmusiikki-instituutti. Seminaarikieli suomi.

____________________________________________________________________________

 

To 16.7. 17.00–19.30, Museosali

 

No Makers, No Music – The Future of Tratitional Instrument Making


The seminar will explore the current state and future prospects of traditional instrument making. Without instrument makers, there are no instruments—and without instruments, there is no folk music. How could the concept of living heritage and the 2003 UNESCO Convention offer new ways to highlight the significance of the instrument-making tradition in Finland, the Baltic countries, and the Nordic countries? What kinds of international networks are needed, and how should education in this field be organized?

____________________________________________________________________________

Pe 17.7. 12.00–14.30, Kaustinen-sali

 

Paikka, perintö ja kestävyys - kulttuurinen huoltovarmuus tulevaisuuden Suomessa

 

 

Seminaari Paikka, perintö ja kestävyys – kulttuurinen huoltovarmuus tulevaisuuden Suomessa käsittelee kulttuurista ja henkistä huoltovarmuutta nykypäivän nopeasti muuttuvassa maailmassa. Tarkastelussa on, miten kulttuurista kestävyyttä edistetään ja millainen rooli kulttuurilla, suomalaisella identiteetillä ja kulttuuriperinnöllä on yhteiskunnan elinvoiman ja resilienssin turvaamisessa. Miten eri alueiden ja maakuntien tulisi uudessa tilanteessa profiloitua ja reagoida?

Kulttuuri ja kulttuuriperintö tunnistetaan nykypäivänä yhä selkeämmin keskeiseksi osaksi yhteiskunnan kokonaiskestävyyttä – myös maanpuolustusta. Suomen kaltaiselle pienelle kansankunnalle kulttuurin ja kulttuuriperintöidentiteetin vaaliminen on kohtalonkysymys. Millaisia liittoumia Suomi tarvitsee tulevaisuudessa, ja mitä annettavaa kulttuurikentän toimijoilla on tulevaisuuden kansainvälisessä yhteistyössä? Kuinka huolehditaan siitä, että kaikki löytävät merkityksellisyyttä edelleen moninaistuvassa ja teknologian nopeasti mullistavassa yhteiskunnassa?

Seminaarin järjestävät Kaustisen kunta, Kaustisen kansanmusiikkijuhlat sekä Kansanmusiikki-instituutti. Seminaariin on vapaa pääsy ja osallistuminen ei edellytä erillistä ilmoittautumista.

 

12.00 Tervetulosanat

12.05 Kaustisen Näppärit

12.10 Alustus seminaarin aiheeseen – Matti Posio, päätoimittaja Keskipohjanmaa

12.30 Paneeli 1: Asiantuntijat aiheen äärellä
Puheenjohtaja: Rosa Meriläinen
Panelistit: Teuvo Arolainen, Kimmo Levä, Toni Peltoniemi, Kaarlo Hildén

13.20 Paneeli 2: Kulttuurinen huoltovarmuus – päättäjien näkökulmia
Puheenjohtaja: Antti Huntus
Panelistit: Mari-Leena Talvitie, Antti Kaikkonen, Sara Seppänen, Tiina Isotalus

14.10 Yleisökeskustelu

14.30 Seminaari päättyy

____________________________________________________________________________

La 18.7. 11.00–13.30, Kaustinen-sali

 

Kaustinen Intangible Cultural Heritage Seminar 2026: Festivals – Living Platforms for the Safeguarding of ICH

 

Seminaarissa tarkastellaan tapahtumien roolia aineettoman kulttuuriperinnön suojelun alustoina ja välineinä. Seminaarissa nostetaan esiin, mitä Unescon 2003 sopimus ja elävän perinnön käsite voivat tarjota musiikkitapahtumille — mukaan lukien laajemman ja moninaisemman yleisöpohjan kiinnostuksen lisääminen sekä festivaalien yhteiskunnallisen merkityksen vahvistaminen. Seminaarin Keynote-puheenvuoron pitää professori Hanna Schreiber (Puola) ja Kaustisen kansanmusiikkijuhlien ohjelmajohtaja Anne-Mari Hakamäen vetämässä paneelissa aiheesta keskustelevat Songlines-lehden pitkäaikainen toimittaja Jo Frost (Iso-Britannia), muusikko Freddy Clue (Ruotsi), Hangveto-järjestöjön johtaja Balázs Weyer (Unkari) sekä ohjelmapäällikkö Johanna Eurakoski Maailma kylässä -festivaalista. Musiikkimakupaloista vastaa muun muassa Kaustisen Näppärit.

The seminar will be streamed at the Finnish Folk Music Institute Youtube channel.

 

11.00 Matti Hakamäki: Welcome to the seminar

11.05 Choirs of the University of Chanting (GE)

11.15 Hanna Schreiber (PL) – Living Heritage and the Paradox of Participation: Are our Festivals Democratic Enough?

11.50 Children group Näppärit from Kaustinen

12.00 Panel Discussion – Festivals and Safeguarding of ICH. Programme Director Anne-Mari Hakamäki will host a panel discussion where musicians, festival organizers and experts from different fields reflect on the seminar theme. The panelists are musician Fredy "Clue" Lundh (SE), Balázs Weyer (HU), Jo Frost (UK) and Johanna Eurakoski.

13.10 Questions and answers

13.25 Closing music – TBA

____________________________________________________________________________