mån 08.07.
tis 09.07.
ons 10.07.
tor 11.07.
fre 12.07.
lör 13.07.

måndag 08.07.

KPO-areena

Avajaisjuhla
17.30 - 18.45

Vuoden festivaali 2024 avauksessa mukana kaustislaisia pelimanneja, laulajia, tanssijoita sekä Näppäreitä satapäin. Juhlapuheiden lisäksi uusien mestaripelimannien nimeäminen ja festivaaliplaketin jako.

Kotimaisen kansantanssin helmiä
19.45 - 20.45
Baltic Crossing (UK/DK/FI)
21.45 - 22.45
Peltolan pojat
23.30 - 0.30

Mondo

Natalie & Brittany Haas with Timo Alakotila (US/FI)
18.45 - 19.45
Tallari & Hannu Seppänen
20.45 - 21.45
Peltokurki
22.45 - 23.30
Folkjykä & Kuntoutujat
0.30 - 1.30

Kestikievari

Ethno Finland 2024
19.45 - 20.45
Bag of Music
21.45 - 22.30
Nykyiset ja entiset nuoret tanssitta
23.30 - 0.30
Roamin´ Street Band
1.30 - 2.30

Puolimatka

JatsiJannut ja Maria & Iira
19.15 - 19.45
Kyläpelimannit
21.00 - 21.30
Roihuvuoren Raakku
22.30 - 23.00

Sivutupa

Viljakvartetti
19.00 - 19.20
Nummela & Lietsala
20.00 - 20.20
Sakanela
20.30 - 20.50
Anitan Viulut
21.00 - 21.20
Uomi
21.30 - 21.50
Eereka
22.00 - 22.20
Salaoja-yhtye
22.30 - 22.50
Santeri Sihvonen & Karjalan Konnat (duo)
23.00 - 23.20
WiskiWiski
23.30 - 23.50
Jasso
0.00 - 0.20
Itkupillit
0.30 - 0.50
Humpin Piimä
1.00 - 1.30

PH Nordgren -sali

Hietala-Haapamäki Organisation – Approaching Folk
19.00 - 19.45
Falkeriset folkemusikklag (NO) ja Lars Erik Øygarden (NO)
20.15 - 21.00
Road Ensemble
21.30 - 22.15
Kietoutumo
22.45 - 23.45

Sopukka

Jamimannit
19.45 - 20.15
Roamin´ Street Band
21.00 - 21.30
Heikki ja Harpistit
22.15 - 22.45

Pelimannitalo

Konsta Jylhä -kilpailun semifinaali
19.00 - 21.30

Valtakunnan kovatasoisin kansanmusiikkikilpailu soolokilpailuna, aiheena omasta päästä.  

Pessi ja Juntti 20v.
22.00 - 22.45
Pint o´ The Times
23.15 - 0.00

Pelimannitalon kahvio

Koriasti
21.30 - 22.00
Kirsi ja Erkki-Jussi
22.45 - 23.15
Piilotetun Pontikan Perintö
0.00 - 0.30

Santerin kabinetti

Villit pillit
19.00 - 19.20
Pekka Tapani
19.30 - 19.50
MYÖ
20.00 - 20.20
Selcimer
20.30 - 20.50
Aarne Pohjois-Koivisto
21.00 - 21.30
Lauluyhtye Fiori
22.00 - 22.20
Chickadee
22.25 - 22.45
Likvorkierron häiriö
23.15 - 23.45

Maunon makasiini

Weckmanin Mysteeriarkisto
20.30 - 21.15
Crossing the Gulf
21.45 - 22.30

Lastenteltta

Lastenteltan VAPAA LAVA
18.20 - 18.55

Kaikenikäisille lapsille tarkoitettu vapaa lava päättää Lastenteltan päivän jokaisena päivänä. Lava on vapaa soitto-, laulu- ja tanssiesityksille yksin tai porukassa ja osallistujista jokainen saa henkilökohtaisen diblomin.

Soittosali

Soittosalin avaus: Kaustisen Purppuripelimannit
19.00 - 20.00
Mestarisoitto: Uudet mestarit esittäytyvät
20.00 - 21.00
Kylässä: Teekkarikuoro
21.15 - 22.00

Juhlapiha

Bag of Music
19.15 - 19.45
TANSSIT: Kaustisen torviseitsikko
20.00 - 20.30
Poplarit
21.45 - 22.30
TANSSIT: TJMoonBeat tanssittaa
22.45 - 23.30

Krenikka

Raita
19.00 - 19.20
Kirsi ja Erkki-Jussi
19.30 - 20.00
Suburban String Band
20.10 - 20.40
Tahtoisin kertoa sinulle tarinan
20.50 - 21.10
Pastori Tihtarinen ja Pyhät Yrjöt
21.20 - 21.50
Anni Luoma
22.20 - 22.50
Rantali rintun tintun
23.30 - 0.00

Wiljami

Singelit ja Roihuvuoren Raakku
18.45 - 19.15
Kokkolan Naislaulajat
19.20 - 19.50
Maailma-kuoro Ensemble
20.00 - 20.30
Nice&Voice
20.45 - 21.15
HUIPPU
22.10 - 22.40
Varavirta
22.50 - 23.20

Massikka

Palmgrenin Kamut
19.10 - 19.40
harmonikansoittaja Pasi Pohtinen
19.50 - 20.10
Santeri Sihvonen
20.20 - 20.40
Veera (yksin)
20.50 - 21.10
Skrymsåsa
21.20 - 21.50
Sommarnattsdröm
22.00 - 22.30

Troka

JAMIIT: Sakalaiskat polkaisee jamit käyntiin
19.00 - 19.45

Yhteislaulunuotio

Joensuun Laulupelimannit
18.45 - 19.15
Latupodcast
19.15 - 19.45
Singelit laulattaa
20.30 - 21.15
Kokkolan Naislaulajat laulattaa
22.30 - 23.15

tisdag 09.07.

KPO-areena

KANSANTANSSIA: Mukulamatinea I: Ottoset sekä Motora
13.00 - 14.15
LASTEN KAUSTINEN Soiva siili
15.00 - 16.00
Mukulamatinea II: Näppärit ystävineen
17.00 - 18.00
Viitasen Piia
21.45 - 22.45
Iltavilli
23.45 - 0.45

Mondo

Jamiworkshop
11.30 - 13.00

Työpajassa opetellaan festivaaleille tulleiden koti- ja ulkomaisten esiintyjien seurassa kappaleita heidän omasta ohjelmistostaan. Kaikki soittointoiset mukaan instrumentista huolimatta!

Eve Crazy & Mar Yo
14.15 - 15.00
Monique Claire (AU)
16.00 - 17.00
SHOWCASE 2024: HOSTIKKA
18.00 - 19.00
Baltic Crossing
20.45 - 21.45
Ethno Finland 2024
0.45 - 1.45

Kallioklubi

Tanssiworkshop; Tanssia ääneen - improvisaatio workshop
17.30 - 19.00
ENKEL
19.30 - 20.30
Dantchev:Domain
21.00 - 22.00
Ladama (BR/CO/VE/US)
22.30 - 23.30

Kalliokrouvi

Folkjykä & Kuntoutujat
18.00 - 18.45
Jorma Lover & the Others
19.00 - 19.45
Merry Ladies ja Olohuoneorkesteri
20.15 - 21.00
EikuSwing
21.15 - 21.45
Hot Club Lakeus
22.00 - 22.45
Noora Kataja Trio
23.15 - 0.00

Kalliolava

Nina Kaitaranta
19.00 - 19.30
Raatoharppu J. Karisaari
20.30 - 21.00
Multigirl
22.00 - 22.30

Kestikievari

Piilotetun Pontikan Perintö
11.00 - 11.30
Skrymsåsa
13.15 - 13.45
Pewimannit
17.15 - 17.45
Road Ensemble
19.00 - 20.00
T for Three
21.45 - 22.45
Poplarit
23.45 - 0.45
Hot Club Lakeus
1.45 - 2.45

Puolimatka

Lettoman
10.30 - 11.00
Maailma-kuoro Ensemble
11.30 - 12.00
Sakalaiskat
12.45 - 13.15
Tampereen Ihankaikkinen Kuninkaallinen Tuomiokuoro
14.00 - 14.30
UkuLissut
15.30 - 16.00
Harjavallan pelimannit
16.45 - 17.15
Km/h
17.45 - 18.15
Pint o´ The Times
20.00 - 20.30

Sivutupa

Anni Luoma
10.00 - 10.20
Rantali rintun tintun
10.30 - 10.50
Trio Kaamos
11.00 - 11.20
Selcimer
11.30 - 11.50
Veli-Jussi Lietsala
12.00 - 12.20
Sekajoukkue
12.30 - 12.50
Bony Mäihiäinen
13.00 - 13.20
Heikki ja Harpistit
13.30 - 13.50
Duo Suihkola & Hanhikoski
14.00 - 14.20
Kasperin pelimannit
14.30 - 14.50
Sammon sakkaa
15.00 - 15.20
Kaarne
15.30 - 15.50
Pastori Tihtarinen ja Pyhät Yrjöt
16.00 - 16.20
Raita
16.30 - 16.50
Suburban String Band
17.00 - 17.20
Piilotetun Pontikan Perintö
17.30 - 17.50
Trio Kolme-M
18.00 - 18.20
Nötteröt
18.30 - 18.50
Tuliterä 2.0
19.00 - 19.20
Hallavalia
19.30 - 19.50
Pessi ja Juntti
20.00 - 20.20
Aikuisnäppärit
20.30 - 20.50
HietaKettu
21.00 - 21.20
Anturan Alta
21.30 - 21.50
Kujelma
22.00 - 22.20
Marttilan pikkupelimannit, mpp.
22.30 - 22.50
Kärhämä
23.00 - 23.20
Kylmää kyytiä
23.30 - 23.50
Rampe&Jari
0.00 - 0.30
Suntrace
0.40 - 1.10
Sauli Toivo
1.20 - 1.50
kaunis veli
2.00 - 2.30

PH Nordgren -sali

Omasta päästä: KurkiTrio
10.15 - 11.00
Kärhämä
11.30 - 12.15
Kansanmusiikkiyhtye Väkkärä
12.45 - 13.30
Natalie & Brittany Haas with Timo Alakotila (US/FI)
14.00 - 15.00
Akkapelimannit
15.30 - 16.15
Mikko Malmivaara & Aapo Nieminen
16.45 - 17.30
Linko & Kaarne
18.00 - 19.00
Kangasalan pikkupelimannit
19.30 - 20.15
Tampereen Ihankaikkinen Kuninkaallinen Tuomiokuoro
20.45 - 21.30
NTNU GIEM Ensemble (TW)
22.00 - 22.50

Sopukka

Villit pillit
11.00 - 11.30
Kujelma
12.15 - 12.45
Chickadee
13.30 - 14.00
Sylva
16.15 - 16.45
Mokkoloora
17.30 - 18.00
Lauluyhtye Hinku
19.00 - 19.30
Fredrikan hätävara
20.15 - 20.45
Väki
21.30 - 22.00

Pelimannitalo

Pelimannimerkkien suoritustilaisuus
10.00 - 12.15

Suomen Kansanmusiikkiliiton järjestämä pelimannimerkkien suoritustilaisuus kannustaa ja antaa harrastukselle tavoitteita. Tule suorittamaan merkkiä (lisätietoja) ja kehitä samalla omaa soittotaitoasi ja itseäsi kiinnostavaa kansanmusiikkiohjelmistoa. Merkkisuorituksista saat asiantuntevaa palautetta arviointiraadilta.

Mestarisoitto
13.00 - 14.00
Muistojen Kaustinen: Salonkylän pelimannit
14.30 - 15.30
Konsta Jylhä -kilpailun finaali
16.00 - 18.30

Valtakunnan kovatasoisimman kansanmusiikkikilpailun FINAALI. Soolokisa, jonka aiheena on ”omasta päästä”; esityksen tulee perustua improvisaatioon ja muunteluun.

Elävää perintöä Länsi-Ranskan Bretagnesta (FR)
18.45 - 19.30
Laulutupa
20.00 - 21.00

Tule nauttimaan yhteislaulamisesta ja oppimaan uutta kansanlailuista. Emännöimässä Minna Siitonen.

Haipale ja Duo Kahiste
21.30 - 22.30

Pelimannitalon kahvio

Kietoutumo
12.30 - 13.00
Topi & Junnu Duo Paapat
14.00 - 14.30
Nummela & Lietsala
15.30 - 16.00
Anneli Valta- Lisitsin
18.30 - 19.00
Sommarnattsdröm
21.00 - 21.30
Sylva
22.30 - 23.00
Humpin Piimä
0.00 - 0.30

Santerin kabinetti

La Waai
10.30 - 10.50
Ville
11.00 - 11.20
Crossing the Gulf
12.00 - 12.30
SOPU
13.00 - 13.20
Sakanela
13.30 - 14.00
Hehku
14.30 - 14.50
Noroikka
15.00 - 15.30
Muskotti
16.00 - 16.20
Kumma duo
16.30 - 16.50
Trubaduuri Matti Reittamo
17.00 - 17.20
Plikat
17.30 - 17.50
Lars Erik Øygarden
18.00 - 18.30
Marttilan pikkupelimannit, mpp.
19.00 - 19.30
Tuulimylly
20.00 - 20.20
Weckmanin Mysteeriarkisto
20.30 - 21.00
Kihloihin kahlitut
21.30 - 21.50
Aaret
22.00 - 22.30
Duo Telmi
23.00 - 23.20
etanavalaat / snailwhales
23.30 - 0.00

Kaustinen-sali

Kaustisen järvet ja lammet soi, osa 3
18.30 - 19.45

Kansantaiteenkeskuksen aula

Teekkarikuoro
13.00 - 13.30
Latupodcast
13.40 - 14.10
Maanvaivat
14.20 - 14.50
Likvorkierron häiriö
15.00 - 15.30
Kokkolan Naislaulajat
15.40 - 16.10
Naiskuoro Aika
16.20 - 16.50
Kiehinä
17.45 - 18.15
Skrymsåsa
19.45 - 20.15

Museosali

Kaustinen ICH Academy: presentation
11.30 - 13.00
Kaustinen ICH Academy: music lecture
17.00 - 18.00

Setori

Likvorkierron häiriö
11.00 - 11.30
Tahtoisin kertoa sinulle tarinan
11.40 - 12.10
Kumma duo
12.20 - 12.50
Catchy
13.00 - 13.30
Itkupillit
13.40 - 14.10

Maunon makasiini

AAMUJOOGA
10.00 - 11.00

Tule herättelemään kehosi festivaalikuntoon heti aamusta Anette Nikusen johdolla. Ole ajoissa, koska tila on rajallinen ja ota oma alusta mukaan. 

Katajan jamitanssipaja: Lisää kuvioita vapaaseen tanssiin!
11.30 - 13.00

SOTTIISI

Tasajakoisen jamimusiikin kuningaslaji on sottiisi. Jenkan sukulaistanssi on perusaskeleeltaan helppo ja kuvioiltaan aloittelijaystävällinen, mutta tarjoaa letkeytensä ja svenginsä ansiosta haasteita vielä vuosikymmeniä tanssineille. Menevässä sottiisissa kuviot noudattelevat (yleensä!)
perusrakenteen raamia ja kulkevat tilassa eteenpäin, joten sottiisiin on helppo heittäytyä -Nauttipa sitten perusaskeleen baunssista tai villeistä kädenaliveivauksista.

Nordic Dance Kaustinen, tanssi-jamityöpaja
13.30 - 15.00

Polska –Työpajassa tutkitaan erilaisia polskavariaatioita.

TANSSIWORKSHOP: Old-Time Square Dance (USA)
16.30 - 17.30
Nordic Dance Kaustinen -tanssit
19.30 - 21.00

Lastenteltta

Lastenteltan aamunavaus
10.00 - 10.30
Sunuy Xale
16.20 - 17.00
Lastenteltan VAPAA LAVA
18.10 - 18.55

Kaikenikäisille lapsille tarkoitettu vapaa lava päättää Lastenteltan päivän jokaisena päivänä. Lava on vapaa soitto-, laulu- ja tanssiesityksille yksin tai porukassa ja osallistujista jokainen saa henkilökohtaisen diblomin. 

Juhlapiha

Jaettuna parempi
18.00 - 18.20

Kokkola Folk ja Jaettuna parempi -haun kautta mukaan valikoituneet kansatanssiryhmät pääsevät näyttämään yhteissoiton ja -tanssin satoa.

Kino

Keitaat / Oases -installaation avajaisperformanssi ja taiteilijatapaaminen
12.00 - 13.00
Keitaat / Oases -installaatio: omasta päästä
18.00 - 18.45

onsdag 10.07.

KPO-areena

MESTARITANSSITUPA: Antti Savilampi
10.00 - 11.30
Festarinäppärit
13.00 - 14.00
Kamupesu
15.00 - 16.00
Puuluup (EE)
19.15 - 20.30
Ladama (BR/CO/VE/US)
21.30 - 22.30
Menuettien yö
23.30 - 0.30

Mondo

JAMIWORKSHOP; Tyler Two with Steve Rosen (US)
11.30 - 13.00

Työpajassa opetellaan festivaaleille tulleiden koti- ja ulkomaisten esiintyjien seurassa kappaleita heidän omasta ohjelmistostaan. Kaikki soittointoiset mukaan instrumentista huolimatta!

Barockstämman
14.00 - 15.00
DANTCHEV:DOMAIN & Mehrnoosh Zolfaghari (IR/FI) - Kylässä -teema
16.00 - 17.00
Sväng
18.15 - 19.15
Kaustisen pelimannit ja hääkuoro
20.30 - 21.30
MäSä-Duo
22.30 - 23.30

Kallioklubi

SHOWCASE: Luomuduo
20.15 - 21.15
SHOWCASE: Ilkka Heinonen
21.45 - 22.45
SHOWCASE: HOSTIKKA
23.15 - 0.15

Kalliokrouvi

Hauenlaulu
18.15 - 18.45
Haipale
19.00 - 19.30
Mikko Malmivaara & Aapo Nieminen
19.45 - 20.15
Louhilinnut
20.30 - 21.00
HUIPPU
21.15 - 21.45
Sääpallo
22.00 - 22.30
HietaKettu
22.45 - 23.15
Suntrace
23.30 - 0.00

Kalliolava

Simunan sakki
19.30 - 20.00
Sanna ja Antero Vilenius
21.15 - 21.45

Kestikievari

Pirkkalan pelimannit
10.30 - 11.00
VOPulele
11.15 - 11.45
Lempäälän Pelimannit
13.15 - 13.45
Savon pelimannit
17.30 - 18.00
Kansantanssi ilottelua
19.15 - 20.30
Anssi Känsälä Band
21.30 - 22.30
Jaranas del Norte
23.30 - 0.30
DJPJP
1.30 - 2.45

Puolimatka

KPP - Kiikoisten pelimannipiiri
10.00 - 10.30
Hallavalia
11.00 - 11.30
Talkoopelimannit
11.45 - 12.15
Teerijärvi Big Band
13.15 - 14.00
Kannuksen Soittokunta
15.00 - 15.30
Vuokko ja Weijarit
16.00 - 16.30
Vantaan pelimannit
17.00 - 17.30
Kangasalan pikkupelimannit
18.30 - 19.00
Rykäys
20.45 - 21.15

Sivutupa

Kumma duo
10.00 - 10.20
Evijärven mieslaulajat
10.30 - 10.50
Hakosalo & Suvanto
11.00 - 11.20
Kaksinainen
11.30 - 11.50
Fredrikan hätävara
12.00 - 12.20
KurkiTrio
13.00 - 13.20
Meiltä Teille
13.30 - 13.50
Mokkoloora
14.00 - 14.20
Jokivarren kanteleduo ja mieslaulajat
14.30 - 14.50
Muskotti
15.00 - 15.20
Aleksi Mattila
15.30 - 15.50
Aaret
16.00 - 16.20
Hehku
16.30 - 16.50
Mintti
17.00 - 17.20
Nina Kaitaranta
17.30 - 17.50
etanavalaat / snailwhales
18.00 - 18.20
Marin Skraidu Smuidut
18.30 - 18.50
Jaranas del Norte
19.00 - 19.20
Eivor & Sirja
19.15 - 19.45
4/7 Waltzes
19.30 - 19.50
Lauluyhtye Nooni
20.00 - 20.20
Multigirl
20.30 - 20.50
Hertta
21.00 - 21.20
La Waai
21.30 - 21.50
O´Rives
22.00 - 22.20
Merimiete
22.30 - 22.50
Vanhanpiian pojat
23.00 - 23.20
Pankkiryöstäjät
23.30 - 23.50
Katalat
0.00 - 0.30
Konjakkia narikassa
0.40 - 1.10
Niina Annika
1.20 - 1.50

PH Nordgren -sali

Omasta päästä: Sylva
10.30 - 11.00
Omasta päästä: Pewimannit
11.00 - 11.30
Konsta Jylhä -kilpailun 2024 voittajat
12.00 - 13.00
Eve Crazy & Mar Yo
13.30 - 14.15
Monique Claire (AU)
14.45 - 15.30
NTNU GIEM Ensemble (TW)
19.00 - 20.00

Sopukka

Kymmenin kämmenin
10.00 - 10.30
Tampereen Ihankaikkinen Kuninkaallinen Tuomiokuoro
11.30 - 12.00
Mannanen
13.00 - 13.30
Tervolan Pilemannit
15.30 - 16.00
Pontuksen pelimannit
17.00 - 17.30
sateinen tukholma
18.30 - 19.00
Idula
20.00 - 20.30

Pelimannitalo

Mestarisoitto
13.00 - 14.00
Muistojen Kaustinen: Jylhän pelimannit ja Kyläpelimannit
14.30 - 15.30
Otra
16.00 - 17.00
VUODEN YHTYE I Fäälan
18.30 - 19.30
Laulutupa
20.00 - 21.00

Tule nauttimaan yhteislaulamisesta ja oppimaan uutta kansanlauluista. Emännöimässä Minna Siitonen. 

Tyler Two with Steve Rosen (US)
22.45 - 23.30
Hauankaivajat
0.00 - 0.45

Pelimannitalon kahvio

Jokivarren kanteleduo ja mieslaulajat
10.00 - 10.30
Duo Hanhikoski - not related
11.30 - 12.00
Blåsam (FR)
15.30 - 16.00
Los Olvidados-duo
17.00 - 17.30
Vanhanpiian pojat
19.30 - 20.00
Meiltä Teille
21.00 - 21.30
Irish Session Band
22.15 - 22.45
Sylvain Tollis
23.30 - 0.00

Santerin kabinetti

Belgae
10.30 - 10.50
Korphåla (SE)
11.00 - 11.30
Trio Kolme-M
12.00 - 12.30
Aholan pelimannit
12.40 - 13.00
Hirvikorpi ja Keihäs
13.10 - 13.30
Sammon sakkaa
13.40 - 14.00
Trio Kaamos
14.30 - 14.50
Sami ja Pyry Paavola
15.00 - 15.30
Huuliharpisti Reijo Haukia
16.00 - 16.20
Runonlaulaja Eero Pelonen
17.30 - 17.50
Kertojaminä
18.40 - 19.00
Ceihäxet
19.10 - 19.30
TRIO RAUHALA
20.00 - 20.30
Lauha
20.40 - 21.00
Juhani Kuolevaisen sielu ja teot
21.30 - 21.50
Vakavampi Anneli
22.00 - 22.20
Lappveen Veikot
23.00 - 23.30

Kaustinen-sali

Kotimaista kansantanssia idästä länteen
13.30 - 14.45
Mandoliinikonsertto
17.00 - 18.00
Improvisaatioteatteri Stella Polaris
20.30 - 21.30

Kansantaiteenkeskuksen aula

Kylmää kyytiä
11.15 - 11.45
Lappajärven Laulajat
12.00 - 12.30
Kärhämä
12.45 - 13.15
Lauluyhtye Hinku
14.45 - 15.15
Lauluyhtye Nooni
15.30 - 16.00
Helisevä
16.15 - 16.45
Pirkan Kantele
18.00 - 18.30
Lauluryhmä Jännät
18.45 - 19.15
One Too Trivial
19.45 - 20.15

Museosali

AAMUWORKSHOP: Norjalaisia viulusävelmiä korvakuulolta
10.00 - 11.00
Kaustinen ICH Academy: presentation
11.30 - 13.00
Kaustinen ICH Academy; music lecture
17.00 - 18.00

Setori

Maanvaivat
11.00 - 11.30
Duo Telmi
11.40 - 12.10
Tuulimylly
12.20 - 12.50
Anturan Alta
13.00 - 13.30
Rampe&Jari
13.40 - 14.10
kaunis veli
14.20 - 14.50
Putaan Pelimannit
15.00 - 15.30
Yli-Kotilan perheorkesteri
15.40 - 16.10
Lappveen Veikot
16.20 - 16.50
Arkibanjo
17.00 - 17.30
Anna-Liisa Rantamäki (Finnilä)
17.40 - 18.10
Aava Kaskimaa ja Dagmar
18.20 - 18.50
Täysikoo
19.00 - 19.30
Janne Laviranta
19.40 - 20.10
Hannu Knuutila
20.20 - 20.50
Trio Tanotti
21.00 - 21.30

Maunon makasiini

AAMUJOOGA
10.00 - 11.00

Tule herättelemään kehosi festivaalikuntoon heti aamusta Anette Nikusen johdolla. Ole ajoissa, koska tila on rajallinen ja ota oma alusta mukaan. 

Katajan jamitanssipaja: Lisää kuvioita vapaaseen tanssiin!
11.30 - 13.00

POLKKA

Polkka on jamien paritansseista vauhdikkain. Ripeän perusaskeleen ja nopeiden variaatioiden ansiosta polkka vaatii kuntoa ja koordinaatiota. Polkassa on rikas kuviomaailma, jossa voi vaihdella tilassa liikkuvien ja paikallaan pysyvien kuvioiden välillä, sekä rikastaa tanssia erilaisilla
taitoaskelikoilla. Polkan kontakti on sykähtelevää ja viennit sähäköitä, joten tanssista ei puutu vauhtia ja nopeita jalkoja.

Nordic Dance Kaustinen, tanssi-jamityöpaja
13.30 - 15.00
PELIMANNIKLINIKKA; tule musisoimaan Orivesi All Starsin mukana
15.30 - 17.00
Avainviulukko
17.30 - 18.15
Nordic Dance Kaustinen -tanssit
19.30 - 21.00

Lastenteltta

Lastenteltan aamunavaus Tradilintujen seurassa
10.00 - 10.30

Mielet virkeäksi, äänet ja sormet vireeseen sekä keho liikkeelle lastenteltan omien vakiovetäjien kanssa.

Hätä Houtun Halitajukoulu
10.30 - 11.00
Soiva siili
11.00 - 11.45
Isi ja Liisi
11.55 - 12.25
TANSSITUPA koko perheelle; Elävää perintöä Länsi-Ranskan Bretagnesta (FR)
13.40 - 14.10
Orffit
16.00 - 16.45
Lastenteltan VAPAA LAVA
18.00 - 18.55

Wiljami

10. Suuri huuliharppukonsertti
19.45 - 20.45

Massikka

Elävää perintöä Länsi-Ranskan Bretagnesta (FR)
14.30 - 14.50

torsdag 11.07.

KPO-areena

TANSSITUPA: Kaustislainen purppuritupa
10.00 - 11.30
Kaustinen tanssii!
13.00 - 14.15
Vikkelät varpaat ja sukkelat sormet
15.15 - 16.15
Kaustislainen kavalkadikonsertti
17.15 - 18.30
Club for Five
19.30 - 20.45
T for Three
21.45 - 22.45
Yökatrilli: Petri Kauppinen & JPP
23.30 - 0.45

Mondo

JAMIWORKSHOP; Kaustislaiset pelimannit, vuoden yhtye I Fäälan
11.30 - 13.00

Työpajassa opetellaan festivaaleille tulleiden koti- ja ulkomaisten esiintyjien seurassa kappaleita heidän omasta ohjelmistostaan. Kaikki soittointoiset mukaan instrumentista huolimatta!

Tyler Two with Steve Rosen (US)
14.15 - 15.15
Tallari
16.15 - 17.15
Kiharakolmio
18.30 - 19.30
Anssi Känsälä Band
22.45 - 23.45

Kallioklubi

TANSSIWORKSHOP: Huutokatrillia Petri Kauppisen johdolla
17.15 - 18.45
Piirpauke
20.30 - 21.30
Aallotar
22.00 - 23.00
Sväng
23.30 - 0.30

Kestikievari

Kotimaisen kansantanssin pyörteissä
19.30 - 20.45
Kansantanssia Espanjasta
21.45 - 22.45

PH Nordgren -sali

ENKEL & Mäntyharjun huuliharpistit - Kylässä -teema
13.30 - 14.30
Mehrnoosh Zolfaghari (IR/FI)
15.00 - 16.00
Elävää perintöä Länsi-Ranskan Bretagnesta (FR)
16.30 - 17.15
Häävi ja Sirkka Haavisto, Oi aika ihanin
19.00 - 20.00

Pelimannitalo

NTNU GIEM Ensemble (TW)
10.00 - 11.00
Muistojen Kaustinen: Nikulan pelimannit
14.30 - 15.30
Pelimannit framilla - Maarit Aarvala
18.30 - 19.30
Laulutupa
20.00 - 20.45
Maria Kalaniemi (soolo)
21.15 - 22.15
SHOWCASE: Ilkka Heinonen
0.00 - 1.00

Kaustinen-sali

Mestariparaati
14.00 - 16.00
Ánnámáret
18.00 - 19.00

Museosali

Kaustinen ICH Academy: presentation
11.30 - 13.00
Kaustinen ICH Academy: music lecture
17.00 - 18.00

Maunon makasiini

AAMUJOOGA
10.00 - 11.00

Tule herättelemään kehosi festivaalikuntoon heti aamusta Anette Nikusen johdolla. Ole ajoissa, koska tila on rajallinen ja ota oma alusta mukaan. 

Katajan jamitanssipaja: Lisää kuvioita vapaaseen tanssiin!
11.30 - 13.00

VALSSI

Valssi täydentää yleisimpien jamitanssien kärkikolmikon. Keinuva valssi on monelle perusaskeleeltaan tuttu, mutta folkkipiireissä viuhuu vauhdikkaita variaatioita, joista löytyy hupia ja haastetta niin aloittelijoille kuin konkareillekin. Valssissa pyörintä on vahvassa roolissa, joten
valssaaja tarvitsee niin parikontaktia, kuin tilanhahmotustakin.

Nordic Dance Kaustinen, tanssi-jamityöpaja
13.30 - 15.00

Polska –Työpajassa tutkitaan pohjoismaisia polskatyyppejä eri alueilta.

PELIMANNIKLINIKKA; tule musisoimaan Orivesi All Starsin mukana
15.30 - 17.00
Nordic Dance Kaustinen -tanssit
19.30 - 21.00
Eroottiset iltamat
22.30 - 0.00

Lastenteltta

Lastenteltan avaus
10.00 - 10.30
Orffit
15.45 - 16.30
Lastenteltan VAPAA LAVA
18.00 - 18.50

Kaikenikäisille lapsille tarkoitettu vapaa lava päättää Lastenteltan päivän jokaisena päivänä. Lava on vapaa soitto-, laulu- ja tanssiesityksille yksin tai porukassa ja osallistujista jokainen saa henkilökohtaisen diblomin. 

Kirkko

Pelimannihartaus
9.00 - 10.00

Musiikista vastaa kaustislaiset pelimannit

fredag 12.07.

KPO-areena

TANSSITUPA Kansainvälisessä tanssituvassa espanjalaisia tanssiliikkeitä opastamassa Grupo Francisco de Goya
10.00 - 11.30
Kotimaista kansantanssin ilottelua
13.00 - 14.15
Suomen musiikkilukiot GOES FOLK
15.00 - 16.00

Savonlinnan Taidelukio, Sibelius-lukio Helsingistä, Madetojan musiikkilukio Oulusta sekä Tapiolan lukio Espoosta ovat rakentaneen upean yhteiskonsertin Kaustisen musiikkilukion kanssa. 

Kaustiselta Espanjaan kansantanssin johdolla
17.00 - 18.00
Acc United
19.00 - 20.00
Miljoonasade
21.00 - 22.15
Piirpauke
23.15 - 0.15
Samba Tourée
1.00 - 2.00

Mondo

JAMIWORKSHOP; Eilbhe (IE), Ethno Finland -tiimi
11.30 - 13.00
ÖÖUIGE (Viro)
14.15 - 15.00
Maria Kalaniemi & Timo Alakotila
16.00 - 17.00
Iikka Huntus & Erkki Virkkala ja Musiikin esittäjät
18.00 - 19.00
5/5
22.15 - 23.15
Rommakko
0.15 - 1.00
SaJaKa trio (EE/FI)
1.45 - 2.30

Kallioklubi

Vilma Talvitie
20.30 - 21.30
Ánnámáret
22.00 - 23.00
Mieronsuo
23.30 - 1.30

Kalliokrouvi

Bill Hota
18.00 - 18.45
Hidden Trails
19.00 - 19.30
Wasel & The Weasels
19.45 - 20.30
Konepajanpuisto-orkesteri
20.45 - 21.15
Herra Tossavainen
21.30 - 22.00
VPKK
22.15 - 22.45
Onni Rajaniemi
23.00 - 23.30
Mikkels Sons
23.45 - 0.30

Kalliolava

Suorastas
21.30 - 22.00
Ilmari Hunsa
23.00 - 23.30

Kestikievari

Espoon pelimannit - Esbo spelmanslag
14.00 - 14.30
Amyrit
15.00 - 15.30
Broparkens Spelmadammer
17.00 - 17.30
Jalalla koriasti - kansantanssikonsertti
19.00 - 20.00
Kopla 20v.
21.00 - 22.00
Klusteri tanssittaa
23.15 - 0.15
Hilavitkutin
1.00 - 1.45
TJMoonBeat
2.30 - 3.15

Puolimatka

Nokka
10.30 - 11.00
Kansanlauluyhtye ILo
11.30 - 12.00
Töölön viuluklubi
12.30 - 13.00
Kesäpelimannit
13.30 - 14.00
Kotilanpyörteitä
14.30 - 15.00
jalasjärven 2-riviset
15.30 - 16.00
Järviseudun pelimannit
16.30 - 17.00
Naantalin Pelimannit
17.30 - 18.00
VanUke ( Vantaan Ukulele Orkesteri)
18.30 - 19.00

Sivutupa

Homo ja Hetero
10.00 - 10.20
Ali ja Hintti
10.30 - 10.50
NirSo
11.00 - 11.20
Värjö
11.30 - 11.50
Oíche Chéadaoin
12.00 - 12.20
Overseas
12.30 - 12.50
Frosty River
13.00 - 13.20
Pipes 'n Folks
14.00 - 14.20
Pulkkinen & Lundell feat. Loisa
14.30 - 14.50
Mustikkamaa
15.00 - 15.20
PapaS-Roll
15.30 - 15.50
Muikku ja me Muut
16.00 - 16.20
Pulisong
16.30 - 16.50
Pauhu
17.00 - 17.20
Koski
17.30 - 17.50
Folkahko
18.00 - 18.20
Big Spit Duo
18.30 - 18.50
Kärkinen Group
19.00 - 19.20
Koheesio
19.30 - 19.50
Paula ja Laura
20.00 - 20.20
Jouhikanteleen aika-avaruuden tutkimusmatkailijat
20.30 - 20.50
Herrasväki Lindfors
21.00 - 21.20
Moan
21.30 - 21.50
The Valley of Lack
22.00 - 22.20
Tres Nachos Experience
22.30 - 22.50
Verso Folk Ensemble
23.00 - 23.20
Suorakurkut
23.30 - 23.50
Henkipuu
0.00 - 0.30
Ike Virtanen Spesiaali ja Vajaa miehitys
0.40 - 1.10
Huomiobalsami
1.20 - 1.50
Tahraton Mieli
2.00 - 2.30

PH Nordgren -sali

Omasta päästä koriasti kanteleilla: Salmiakki (JPN) ja Koriasti
10.00 - 10.45
Tyler Two with Steve Rosen (US)
12.15 - 13.00
Tallari & Jan Johansson ja Susanne Rantatalo
13.30 - 14.30
Aallotar
15.00 - 16.00
Järvi
16.30 - 17.15
Kaustisen mieslaulajat: 60-vuotisjuhlakonsertti
18.00 - 19.00
Freeta
19.30 - 20.15
NirSo
20.45 - 21.30
Ruamjai
22.00 - 22.45

Sopukka

Jyryjyry
10.45 - 11.15
Kalevan Kaiku
11.45 - 12.15
Lidian eka rodeo
13.00 - 13.30
KASSIAHASTUS
14.30 - 15.00
Kokkolan Balalaikkaorkesteri
16.00 - 16.30
Kaie
17.30 - 18.00
Jauram (EE)
19.00 - 19.30
Vistra
20.15 - 20.45
SÄDE
21.30 - 22.00

Pelimannitalo

Duo Murpat
10.15 - 11.00
Muistojen Kaustinen: Anttilan pelimannit
14.30 - 15.30
Räsynukke
16.00 - 16.45
Pelimannit framilla - Jari Paavola
17.15 - 18.15
Duo Suihkola & Hanhikoski
18.45 - 19.30
Laulutupa
20.00 - 21.00

Tule nauttimaan yhteislaulamisesta ja oppimaan uutta kansanlauluista. Emännöimässä Minna Siitonen.

Joulu 123
21.30 - 22.15
Eilbhe (IE)
22.45 - 23.45
Pulkkinen & Lundell feat. Loisa
0.15 - 1.00

Pelimannitalon kahvio

Onnelan pelimannit
11.00 - 11.30
Luunappi
12.30 - 13.00
Pønkki (FI/NO)
14.00 - 14.30
Mestaripelimannit Katja Lampinen ja Teppo Aho
15.30 - 16.00
Dromos
16.45 - 17.15
Duo Veikkolan Pojat
18.15 - 18.45
Piisakas
19.30 - 20.00
Temperance
21.00 - 21.30
Wasel & The Weasels
22.15 - 22.45
Kuokkavieraat
23.45 - 0.15

Santerin kabinetti

En Avant Deux
11.30 - 11.50
Juuso
12.00 - 12.20
Liisan Lempikerho
13.00 - 13.20
Havu & Kuisma
13.30 - 14.00
Paula ja Laura
14.30 - 15.00
Sus Duo
15.10 - 15.30
duo NokiSet
16.00 - 16.30
Ottilia & Margareetta
17.15 - 17.35
Elias Martikainen
17.45 - 18.15
AIAS
18.45 - 19.05
Duo Kehveli
19.15 - 19.35
Fölijy
20.00 - 20.30
Kattellaan Syssymmällä
20.40 - 21.00
Huitele!
21.30 - 21.50
Tofferiinat
22.00 - 22.20
Makosa
22.45 - 23.15
Seela ja Miina Viitala
23.25 - 23.45

Kaustinen-sali

Soittajan muistot sävelin
16.30 - 17.45
Panu Savolainen & JPP
20.00 - 21.00

Kansantaiteenkeskuksen aula

Iskelmäseniorit
11.00 - 11.30
Kassandrakuoro
14.30 - 14.55
Virekäyrä
15.05 - 15.35
Milka Vilhelmiina
17.45 - 18.15
Kulmasohva
18.30 - 19.00
NTNU GIEM Ensemble (TW)
19.10 - 19.50
Trio Anything & Kehno Kvartetti
21.00 - 21.30

Museosali

Kaustinen ICH Academy: presentation
11.30 - 13.00
Kaustinen ICH Academy, Amplifying heritage: ICH as performing professional folk music (Nepal, Mauritius & Nepal)
17.00 - 19.00

Setori

Rokasahurit
11.40 - 12.10
Serimaa marisee
12.20 - 12.50
MC Tyyskä
13.00 - 13.30
Les 3 Canards huom! (aik. Les 4 Canards)
13.40 - 14.10
Ulkoiset järvet
14.20 - 14.50
Juuso
15.00 - 15.30
Mottine
15.40 - 16.10
Jussi Kontinen
16.20 - 16.50
Laihian aseman lapset
17.00 - 17.30
The Moonshiners & The Sunsisters
17.40 - 18.10
En Avant Deux
18.20 - 18.50
Tama & Tanu
19.00 - 19.30
Haitarimimmit
19.40 - 20.10

Maunon makasiini

AAMUJOOGA
10.00 - 11.00

Tule herättelemään kehosi festivaalikuntoon heti aamusta Anette Nikusen johdolla. Ole ajoissa, koska tila on rajallinen ja ota oma alusta mukaan. 

Katajan jamitanssipaja: Lisää kuvioita vapaaseen tanssiin!
11.30 - 13.00

POLSKA

Ehdottomasti yleisin jameissa soitettu tanssilaji on polska. Kolmijakoinen polska voi olla hidasta, nopeaa, tasaista tai keinuvaa ja sen eri muodot tarjoavat monipuolisia mahdollisuuksia erilaisiin tanssityyleihin kuvioita ja baunsseja varioimalla. Polskan vahvuus ja haaste on sen vapaudessa:
polska antaa tanssijalle valtavasti tilaa tulkita musiikkia, viedä, seurata ja antautua hetken hurmokseen.

Nordic Dance Kaustinen, tanssi-jamiworkshop
13.30 - 15.00

Työpajassa tutustutaan maakuntateeman mukaisesti eteläpohjalaiseen polskaan

PELIMANNIKLINIKKA; tule musisoimaan Orivesi All Starsin mukana
15.30 - 17.00
Ville ja Tommie
17.30 - 18.15
Kapellsfolk (SV)
18.30 - 19.15
Nordic Dance Kaustinen -tanssit
19.30 - 21.00
Pelimannitanssit: Vetelin Kruusauspelimannit
21.15 - 22.00
Queerfolk iltamat
22.30 - 0.00

Lastenteltta

Loiskis
16.40 - 17.30
Kulttuurikeskus Uulu; Muurikki ja metsänväki -tarinakonsertti
17.35 - 18.20
Lastenteltan VAPAA LAVA
18.20 - 18.55

Kaikenikäisille lapsille tarkoitettu vapaa lava päättää Lastenteltan päivän jokaisena päivänä. Lava on vapaa soitto-, laulu- ja tanssiesityksille yksin tai porukassa ja osallistujista jokainen saa henkilökohtaisen diblomin. 

Soittosali

duo NokiSet
11.10 - 11.30
Iin Laulupelimannit
11.40 - 12.00
Mekkala
12.10 - 12.30
Suomen Sahansoittajat
12.40 - 13.00
Havilla
13.20 - 13.40
Kiikosten Pelmannit
13.50 - 14.10
Palokan pelimannitalon pelimannit
14.20 - 14.40
Hulva
15.50 - 16.10
Usko´s pois
16.30 - 16.50
Heilakko
17.00 - 17.20
Sakari Hietamäki
18.00 - 18.20
Mestaripelimannit Katja Lampinen ja Teppo Aho
18.30 - 18.50
Över Kvarken / Merenkurkun yli
19.00 - 19.20
Elävää perintöä meiltä: Duo Suihkola & Hanhikoski
20.30 - 21.00

Juhlapiha

L. Don Ōkami
10.30 - 10.50
Järviseudun pelimannit
12.10 - 12.30
Amyrit
12.40 - 13.00
Kansantanssia Espanjasta
13.10 - 13.30
SUO, Seinäjoen Ukuleleorkesteri
17.20 - 17.50
TANSSIT: Kesäpelimannit tanssittaa
19.00 - 19.30
Turku Folks!
19.40 - 20.10
Iso Ilo
20.20 - 20.50
TANSSIT: Peltolan pojat
22.15 - 23.15
TANSSIT: Menox
0.15 - 1.15

Krenikka

Pohjankartanon mandoliinit
10.10 - 10.40
Triijuulla
10.50 - 11.20
Trio Klezmera
11.30 - 11.50
Piisakas
12.00 - 12.20
Haitarimimmit
12.30 - 12.50
Bellman-kollektiivi
13.00 - 13.20
Armas Kuponki
13.30 - 13.50
Sopusointu
14.00 - 14.20
Frosty River
14.30 - 14.50
Reino Krank ystävineen
15.00 - 15.20
Liminality Collective
15.30 - 15.50
Halavatun Akat
16.00 - 16.20
Yli-Rahnaston pelimannit
16.30 - 16.50
Kirsikat
17.00 - 17.20
Äänikollit-Ljudkollarna-Soundchecks
17.30 - 18.00
Olli Huuskonen & Ystävät
18.10 - 18.30
Hilavitkutin
18.40 - 19.10
SRO Musalinja Folk-kollektiivi
19.20 - 19.50
John Brown (IE)
20.00 - 20.20
Duo Ohoiva
20.30 - 20.50
Naantalin Pelimannit
21.00 - 21.30
Hulentka
21.40 - 22.10
Piipan Pojat
23.15 - 23.45

Wiljami

Konepajanpuisto-orkesteri
10.00 - 10.30
Keski-Pohjanmaan kamarikuoro
10.40 - 11.10
Espoon pelimannit - Esbo spelmanslag
11.20 - 11.50
Jakaranda
12.00 - 12.30
Sanna Sällinen
13.20 - 13.50
Iin Laulupelimannit
14.00 - 14.30
Alavuden kaksiriviset
14.40 - 15.10
Salmiakki (Japani)
15.20 - 15.50
Saku Mandoliinid (EE)
16.00 - 16.30
Vähänimiset
16.45 - 17.15
Pömpeli
17.30 - 18.00
Seinäjoen Kaksiriviset
18.15 - 18.45
Palokan pelimannitalon pelimannit
19.00 - 19.30
Alusvasara
19.45 - 20.15
Helsingin pelimannit
20.30 - 21.00
Balalaikkafest
21.15 - 21.45
Mullin Mallin
22.00 - 22.30
Shaika Balalaika
22.45 - 23.15
Tulikettu
23.30 - 0.00

Massikka

Tea in the Bog
12.30 - 12.50
Compass (EE)
13.00 - 13.20
Duo Ilmonen & Nygård
13.30 - 13.50
Soup´s On!
14.00 - 14.20
Temperance
14.30 - 14.50
Makosa
15.00 - 15.20
Duo PauMatti
15.30 - 15.50
Onnelan pelimannit
16.00 - 16.20
Trio Orvokki
16.30 - 16.50
Sota-Akka
17.00 - 17.20
Suorakurkut
17.30 - 17.50
Tummat Sävelet
18.00 - 18.20
Ehea Laukkanen
18.30 - 18.50
Reino Krank ystävineen
19.00 - 19.20
Pieni Maailma
19.30 - 19.50
Sanelma
20.00 - 20.20
Ämmät äänessä
20.30 - 20.50
Kupletööri Hannu Musakka
21.00 - 21.20
Aaninki
21.30 - 21.50

Troka

JAMIT: Turku Folks! polkaisee käytiin jamit
14.00 - 15.00

Laulureki

Markus Haapoja
12.00 - 12.20
Jussi Syrjänen
12.30 - 12.50
Pohjoisen Pikajuna Kantri Band
16.00 - 16.20
Eima
16.30 - 16.50
Ou
18.00 - 18.20
Kaski Savuaa
18.30 - 18.50

Yhteislaulunuotio

Työläislaulajat
12.30 - 13.00
Mammas ärtsoppa goes keski-ikä.
14.15 - 14.45
Saundisiskot
16.15 - 17.00
Keski-Pohjanmaan kamarikuoro
18.00 - 18.45

Kino

MAJA
12.00 - 12.30
Tiet
12.45 - 13.15
Antti Kliimaksi
13.30 - 14.00
Oíche Chéadaoin
14.15 - 14.45
Koiton laulajat ja Soiton koittajat
15.00 - 15.30
Samikuubas
15.45 - 16.15
Henkipuu
16.30 - 17.00
VPKK
17.15 - 17.45
Lempivärit
18.00 - 18.45

Kraatari

Hiiden pelimannit
10.00 - 10.30
Koiton laulajat ja Soiton koittajat
10.40 - 11.10
Mielikit
11.20 - 11.50
Tö Pänri
12.00 - 12.30
Kesannolla
12.40 - 13.10
Tres Nachos Experience
13.20 - 13.50
Jyryjyry
14.00 - 14.30
Musta Kauris
14.40 - 15.10
Kootut Teokset
15.20 - 15.50
Mikkels Sons
16.00 - 16.30
Martti Menninkäinen ja Hemogoblinit
16.40 - 17.10
Borduna
17.20 - 17.50

Kaustinen runt om i byn

Hotelli Kaustinen: Pasi Nieminen & Avoin Yhtye
10.00 - 10.30
Hotelli Kaustinen: Kassandrakuoro
10.30 - 11.00
K-Market: Kipinä
10.45 - 11.15
HalpaHalli: Fölijy
11.00 - 11.30
Pesolan leipomo: Tervolan Pilemannit
11.15 - 11.45
Teboil: Les 3 Canards huom! (aik. Les 4 Canards)
11.30 - 12.00
Neste: Sakari Hietamäki
11.45 - 12.15
Ravintola Pelimanni/Tuuba: Dear in the Headlights
12.00 - 12.30
Pesolan leipomo: Taavit
12.15 - 12.45
Kokkolan tori: Pulisong
12.30 - 13.00
Teboil: Herra Tossavainen
12.45 - 13.15
Iltarusko /vanha puoli: Ali ja Hintti
13.00 - 13.30
Ravintola Pelimanni/Tuuba: Turun Kaksiriviset
13.15 - 13.45
Iltarusko /uusi puoli: Saundisiskot
13.30 - 14.00
K-Market: Tulikoira
13.45 - 14.15
Teboil: Suomen Sahansoittajat
14.00 - 14.30
Pesolan leipomo: Aaninki
14.15 - 14.45
HalpaHalli: Kukkamekkotädit
14.45 - 15.15
K-Market: Duo Veikkolan Pojat
15.00 - 15.30
Neste: The Triplet
15.15 - 15.45
S-Market: TrioVakavat
15.30 - 16.00
K-Market: Ii-Team
16.00 - 16.30
Neste: Törkiän kova duuo
16.15 - 16.45
K-Market: Milka Vilhelmiina
16.30 - 17.00

lördag 13.07.

KPO-areena

Tanssitupa; seuratanssia matalalla kynnyksellä
10.00 - 11.15
Maakuntateeman Etelä-Pohjanmaan pääkonsertti
13.00 - 14.15
Pariisin kevät
15.15 - 16.30
Kaustislainen kavalkadikonsertti
17.30 - 18.45
Aina joku vie
19.45 - 20.45
HT Combo, solistinaan Elina Vettenranta ja Marko Lämsä
21.45 - 23.00
Orivesi All Stars - festivaalin päätöstanssit
23.45 - 1.00

Mondo

Jamiworkshop
11.30 - 13.00
Heikki Salo ja Tuija Rantalainen
14.15 - 15.15
Eilbhe (IE)
16.30 - 17.30
Kvarty Five
18.45 - 19.45
Samba Tourée
20.45 - 21.45
Wasel & The Weasels
23.00 - 23.45
Tres Nachos Experience
0.45 - 1.45

Kallioklubi

Makoosta ja muikiaa – Pirskehet Eepeeltä
20.30 - 22.30

Jokaiselle jotain, vaikkakin pitää tykätä leviästä murtehesta ja komiasta väestä! Lavan valtaavat Etelä-Pohjanmaan kovimmat pelimannipumput.

Antti Paalanen
23.00 - 0.00
Klubi-bileet; Super Trad Bros
0.30 - 2.00

Kalliokrouvi

Tulikettu
18.30 - 19.00
Rommakko
19.15 - 20.00
Duo Murpat
20.15 - 21.00
Lempivärit
21.15 - 22.00
Kvarty Five
22.15 - 23.00
Samikuubas
23.15 - 23.45
Nervous Buffalo String Band
0.00 - 0.45

Kalliolava

Laasanen&Välimäki
22.30 - 23.00

Kestikievari

Turku Folks! -orkesteri / Åbo Folks! orkester
14.30 - 15.00
Saku Mandoliinid (EE)
17.45 - 18.15
Nervous Buffalo String Band
19.45 - 20.45
Janne Masalin
21.45 - 22.45
Papagode
23.45 - 0.45
Brick Skatton
1.45 - 2.45

Puolimatka

Shaika Balalaika
13.00 - 13.30
Kapellsfolk
14.00 - 14.30
SUO, Seinäjoen Ukuleleorkesteri
15.00 - 15.30
Broparkens Spelmadammer
17.00 - 17.30
Papagode
18.15 - 18.45

Sivutupa

Halavatun Akat
10.00 - 10.20
Raikkeli Routakurkku
10.30 - 10.50
Balalaikkafest
11.00 - 11.20
Sanna Sällinen
11.30 - 11.50
Trio Anything & Kehno Kvartetti
12.00 - 12.20
Ou
12.30 - 12.50
Kaie
13.00 - 13.20
Tummat Sävelet
13.30 - 13.50
Kaski Savuaa
14.00 - 14.20
Lempivärit
14.30 - 14.50
Kesannolla
15.00 - 15.20
Laasanen&Välimäki
15.30 - 15.50
Janeveera
16.00 - 16.20
Tulikettu
16.30 - 16.50
Sota-Akka
17.00 - 17.20
Kvartetti
17.30 - 17.50
John Brown (IE)
18.00 - 18.20
Kuokkavieraat
18.30 - 18.50
Makosa
19.00 - 19.20
Sanelma
19.30 - 19.50
Hulentka
20.00 - 20.20
Borduna
20.30 - 20.50
Shaika Balalaika
21.00 - 21.20
Antti Kliimaksi
21.30 - 21.50
Mammas ärtsoppa goes keski-ikä.
22.00 - 22.20

PH Nordgren -sali

Omasta päästä: Heilakko
10.00 - 10.45
Koheesio
11.15 - 12.00
ÖÖUIGE (Viro)
13.45 - 14.30
Maria Kalaniemi (soolo)
15.00 - 16.00
Panu Savolainen
19.15 - 20.15
Onni Rajaniemi
20.45 - 21.30

Sopukka

Paula Wolski
10.45 - 11.15
Jalasjärven 1-riviset
12.00 - 12.30
Janeveera
13.15 - 13.45
Vähänimiset
16.00 - 16.30
Kihinä
17.15 - 17.45
Alusvasara
18.30 - 19.00
Vetelin Kruusauspelimannit
20.00 - 20.30
Eima
21.30 - 22.00

Pelimannitalo

Ronuuttajat
10.15 - 11.00
Mestarisoitto
13.00 - 14.00
Muistojen Kaustinen: Köyhäjoen pelimannit
14.30 - 15.30
TAKSI
16.00 - 17.00
Jouhikanteleen aika-avaruuden tutkimusmatkailijat
17.30 - 18.15
Jimmy Träskelin
18.45 - 19.30
Laulutupa
20.00 - 21.00

Tule nauttimaan yhteislaulamisesta ja oppimaan uutta kansanlauluista. Emännöimässä Minna Siitonen. 

Usko´s pois feat.
21.30 - 22.15
NTNU GIEM Ensemble (TW)
22.45 - 23.30
Ville ja Tommie
0.00 - 1.00

Pelimannitalon kahvio

Tulikoira
11.00 - 11.30
Hidden Trails
12.30 - 13.00
Pauhu
14.00 - 14.30
The Triplet
15.30 - 16.00
Sopusointu
17.00 - 17.30
Äänikollit-Ljudkollarna-Soundchecks
18.15 - 18.45
Över Kvarken / Merenkurkun yli
19.30 - 20.00
Jauram (EE)
21.00 - 21.30

Santerin kabinetti

Suorastas
10.30 - 11.00
Kukkamekkotädit
11.30 - 12.00
Trio Orvokki
13.00 - 13.20
Mottine
13.30 - 14.00
Paula Wolski
14.30 - 14.50
Duo PauMatti
15.00 - 15.30
Jussi Syrjänen
16.00 - 16.20
Virekäyrä
16.30 - 17.00
John Brown (IE)
17.30 - 18.00
Noo
19.00 - 19.30
Kulmasohva
20.15 - 20.45
Milka Vilhelmiina
21.30 - 21.50

Kaustinen-sali

Kaustinen ICH Seminar 2024: Culture 2030 Campaign - global impact through community actions
11.00 - 13.30

Kansantaiteenkeskuksen aula

Tiet
13.45 - 14.15
Tulikoira
16.00 - 16.30
Vistra
18.00 - 18.30

Museosali

AAMUWORKSHOP; Pienkantele työpajassa opetellaan kappaleita ja niiden erilaisia säestystapoja Aurora Visan johdolla.
10.00 - 11.00

Maunon makasiini

AAMUJOOGA
10.00 - 11.00

Tule herättelemään kehosi festivaalikuntoon heti aamusta Anette Nikusen johdolla. Ole ajoissa, koska tila on rajallinen ja ota oma alusta mukaan. 

Antti Savilammen hambotyöpaja
11.30 - 12.30
Tanssiworkshop; Amerikkalaista Old-Time Square Dance -tanssia
14.00 - 15.00
Bretagnelainen Fest-noz -tanssijuhla
22.00 - 0.00

Lastenteltta

Tuija Rantalainen ja Vahtikoira Veikko
11.00 - 11.45
Tallari&Loiskis
14.00 - 15.00
Tutustutaan espanjalaiseen kansantanssiin
17.05 - 17.35
Lastenteltan VAPAA LAVA
18.10 - 18.55

Soittosali

Eteläpohjaliset iltamat
18.00 - 19.45