mån 08.07.
tis 09.07.
ons 10.07.
tor 11.07.
fre 12.07.
lör 13.07.
sön 14.07.

måndag 08.07.

KPO-areena

Avajaisjuhla
17.30 - 18.45

Vuoden festivaali 2024 avauksessa mukana kaustislaisia pelimanneja, laulajia, tanssijoita sekä Näppäreitä satapäin. Juhlapuheiden lisäksi uusien mestaripelimannien nimeäminen ja festivaaliplaketin jako.

Kotimaisen kansantanssin helmiä
19.45 - 20.45
Baltic Crossing (UK/DK/FI)
21.45 - 22.45
Peltolan pojat
23.30 - 0.30

Mondo

Natalie & Brittany Haas with Timo Alakotila (US/FI)
18.45 - 19.45
Tallari & Hannu Seppänen
20.45 - 21.45
Peltokurki
22.45 - 23.30
Folkjykä & Kuntoutujat
0.30 - 1.30

Kestikievari

Ethno Finland 2024
19.45 - 20.45
Bag of Music
21.45 - 22.30
TANSSIT: Nykyiset ja entiset nuoret tanssitta
23.30 - 0.30
Roamin´ Street Band
1.30 - 2.30

Puolimatka

JatsiJannut ja Maria & Iira
19.15 - 19.45
Kyläpelimannit
21.00 - 21.30
Roihuvuoren Raakku
22.30 - 23.00

Sivutupa

Viljakvartetti
19.00 - 19.20
Laura
19.30 - 19.50
Nummela & Lietsala
20.00 - 20.20
Sakanela
20.30 - 20.50
Anitan Viulut
21.00 - 21.20
Uomi
21.30 - 21.50
Eereka
22.00 - 22.20
Salaoja-yhtye
22.30 - 22.50
Santeri Sihvonen & Karjalan Konnat (duo)
23.00 - 23.20
WiskiWiski
23.30 - 23.50
Jasso
0.00 - 0.20
Itkupillit
0.30 - 0.50
Humpin Piimä
1.00 - 1.30

PH Nordgren -sali

Hietala-Haapamäki Organisation – Approaching Folk
19.00 - 19.45
Falkeriset folkemusikklag (NO) ja Lars Erik Øygarden (NO)
20.15 - 21.00
Road Ensemble
21.30 - 22.15
Kietoutumo
22.45 - 23.45

Sopukka

Jamimannit
19.45 - 20.15
Roamin´ Street Band
21.00 - 21.30
Heikki ja Harpistit
22.15 - 22.45

Pelimannitalon iso tupa

Konsta Jylhä -kilpailun semifinaali
19.00 - 21.30

Valtakunnan kovatasoisin kansanmusiikkikilpailu soolokilpailuna, aiheena omasta päästä.  

Pessi ja Juntti 20v.
22.00 - 22.45
Pint o´ The Times
23.15 - 0.00

Pelimannitalon kahvio

Koriasti
21.30 - 22.00
Kirsi ja Erkki-Jussi
22.45 - 23.15
Piilotetun Pontikan Perintö
0.00 - 0.30

Santerin kabinetti

Villit pillit
19.00 - 19.20
Pekka Tapani
19.30 - 19.50
MYÖ
20.00 - 20.20
Selcimer
20.30 - 20.50
Aarne Pohjois-Koivisto
21.00 - 21.30
Lauluyhtye Fiori
22.00 - 22.20
Chickadee
22.25 - 22.45
Likvorkierron häiriö
23.15 - 23.45

Maunon makasiini

Makasiinin pelimannitanssit: Kirinäppärit tanssittaa
18.45 - 20.00
Weckmanin Mysteeriarkisto
20.30 - 21.15
Crossing the Gulf
21.45 - 22.30
Kranni - viisuja Tornionlaaksosta
23.00 - 23.45

Lastenteltta

Lastenteltan avaus Tradilintujen seurassa
16.30 - 17.15
Sävelsaari
17.15 - 17.45
Omenamäen perhe
17.50 - 18.20
Lastenteltan VAPAA LAVA
18.20 - 18.55

Kaikenikäisille lapsille tarkoitettu vapaa lava päättää Lastenteltan päivän jokaisena päivänä. Lava on vapaa soitto-, laulu- ja tanssiesityksille yksin tai porukassa ja osallistujista jokainen saa henkilökohtaisen diblomin.

Päivän päätöstarina
18.55 - 19.00

Puuhateltta

Keppihevosrata aikuisille (ja vähän myös lapsille)
16.30 - 19.00

Soittosali

Soittosalin avaus: Kaustisen Purppuripelimannit
19.00 - 20.00
Mestarisoitto: Uudet mestarit esittäytyvät
20.00 - 21.00
Kylässä: Teekkarikuoro
21.15 - 22.00

Juhlapiha

Bag of Music
19.15 - 19.45
TANSSIT: Kaustisen torviseitsikko
20.00 - 20.30
KANSANTANSSIA: Karjalan Nuoret / Pyöreän Tornin Pelimannit ja kansantanssiryhmä Roihu
20.45 - 21.30
Poplarit
21.45 - 22.30
TANSSIT: TJMoonBeat tanssittaa
22.45 - 23.30

Krenikka

Raita
19.00 - 19.20
Kirsi ja Erkki-Jussi
19.30 - 20.00
Suburban String Band
20.10 - 20.40
Tahtoisin kertoa sinulle tarinan
20.50 - 21.10
Pastori Tihtarinen ja Pyhät Yrjöt
21.20 - 21.50
Anni Luoma
22.20 - 22.50
Rantali rintun tintun
23.30 - 0.00

Wiljami

Singelit ja Roihuvuoren Raakku
18.45 - 19.15
Kokkolan Naislaulajat
19.20 - 19.50
Maailma-kuoro Ensemble
20.00 - 20.30
Nice&Voice
20.45 - 21.15
Työpaja; Marimban soittoa
21.30 - 22.00

Etelä-Afrikkalainen Rorisang Motsamai ystävineen opastaa marimbarytmien saloihin. Tule testaamaan marimban soittamista!

HUIPPU
22.10 - 22.40
Varavirta
22.50 - 23.20

Massikka

Palmgrenin Kamut
19.10 - 19.40
harmonikansoittaja Pasi Pohtinen
19.50 - 20.10
Santeri Sihvonen
20.20 - 20.40
Skrymsåsa
20.50 - 21.20
Veera (yksin)
21.30 - 21.50
Sommarnattsdröm
22.00 - 22.30

Troka

JAMIIT: Sakalaiskat polkaisee jamit käyntiin
19.00 - 19.45

Yhteislaulunuotio

Joensuun Laulupelimannit
18.45 - 19.15
Latupodcast
19.15 - 19.45
YHTEISLAULUA: Singelit laulattaa
20.30 - 21.15
YHTEISLAULUA: Kokkolan Naislaulajat laulattaa
22.30 - 23.15

tisdag 09.07.

KPO-areena

Tanssitupa: Karjalaisia tansseja Motoran johdolla
10.00 - 11.30
KANSANTANSSIA: Mukulamatinea I: Ottoset sekä Motora
13.00 - 14.15
LASTEN KAUSTINEN Soiva siili
15.00 - 16.00
Mukulamatinea II: Festarinäppärit
17.00 - 18.00

Satoja lapsia ja nuoria ympäri Suomea soitto- ja laulupuuhissa!

Kotimaisen kansantanssin juhlaa
19.30 - 20.35
Viitasen Piia
21.45 - 22.45
KÄY TANSSIMAAN! Iltavilli
23.45 - 0.45

Mondo

JAMIWORKSHOP: Natalie & Brittany Haas (US) ja Baltic Crossing (UK/DK/FI)
11.30 - 13.00

Työpajassa opetellaan festivaaleille tulleiden koti- ja ulkomaisten esiintyjien seurassa kappaleita heidän omasta ohjelmistostaan. Kaikki soittointoiset mukaan instrumentista huolimatta!

Eve Crazy & Mar Yo
14.15 - 15.00
Monique Claire (AU)
16.00 - 17.00
SHOWCASE 2024: HOSTIKKA
18.00 - 19.00
Baltic Crossing
20.45 - 21.45
La Riippa Group
22.45 - 23.45
Ethno Finland 2024
0.45 - 1.45

Kallioklubi

Tanssiworkshop; Lindy Hop
17.30 - 19.00

Tule tutustumaan Swing lajien äidiksikin kutsuttuun tanssilajiin!

ENKEL
19.30 - 20.30
Dantchev:Domain
21.00 - 22.00
Ladama (BR/CO/VE/US)
22.30 - 23.30

Kalliokrouvi

Folkjykä & Kuntoutujat
18.00 - 18.45
Jorma Lover & the Others
19.00 - 19.45
Merry Ladies ja Olohuoneorkesteri
20.15 - 21.00
EikuSwing
21.15 - 21.45
Hot Club Lakeus
22.00 - 22.45
Noora Kataja Trio
23.15 - 0.00

Kallion kulma

Nina Kaitaranta
19.00 - 19.30
Multigirl
20.30 - 21.00
Raatoharppu J. Karisaari
22.45 - 23.15

Kestikievari

Kaustisen Viihdekuoro
10.00 - 10.30
Piilotetun Pontikan Perintö
11.00 - 11.30
KANSANTANSSIA: Sevottarii
12.00 - 12.45
Skrymsåsa
13.15 - 13.45
Lilla Spelmansstämma: Folkmusik från Kronoby kommun
14.30 - 15.30
KANSANTANSSIA: Karjalan Nuoret / Pyöreän Tornin Pelimannit ja kansantanssiryhmä Roihu
16.00 - 16.45
Pewimannit
17.15 - 17.45
Road Ensemble
19.00 - 20.00
TANSSIT: T for Three
21.45 - 22.45
Poplarit
23.45 - 0.45
Hot Club Lakeus
1.45 - 2.45

Puolimatka

Lettoman
10.30 - 11.00
Maailma-kuoro Ensemble
11.30 - 12.00
Sakalaiskat
12.45 - 13.15
Tampereen Ihankaikkinen Kuninkaallinen Tuomiokuoro
14.00 - 14.30
UkuLissut
15.30 - 16.00
Harjavallan pelimannit
16.45 - 17.15
Km/h
17.45 - 18.15
Pint o´ The Times
20.00 - 20.30

Sivutupa

Anni Luoma
10.00 - 10.20
Rantali rintun tintun
10.30 - 10.50
Trio Kaamos
11.00 - 11.20
Selcimer
11.30 - 11.50
Veli-Jussi Lietsala
12.00 - 12.20
Sekajoukkue
12.30 - 12.50
Sammon sakkaa
13.00 - 13.20
Heikki ja Harpistit
13.30 - 13.50
Veera (yksin)
14.00 - 14.20
Kasperin pelimannit
14.30 - 14.50
Bony Mäihiäinen
15.00 - 15.20
Kaarne
15.30 - 15.50
Pastori Tihtarinen ja Pyhät Yrjöt
16.00 - 16.20
Raita
16.30 - 16.50
Suburban String Band
17.00 - 17.20
Piilotetun Pontikan Perintö
17.30 - 17.50
Trio Kolme-M
18.00 - 18.20
Nötteröt
18.30 - 18.50
Tuliterä 2.0
19.00 - 19.20
Hallavalia
19.30 - 19.50
Pessi ja Juntti
20.00 - 20.20
Aikuisnäppärit
20.30 - 20.50
HietaKettu
21.00 - 21.20
Anturan Alta
21.30 - 21.50
Kujelma
22.00 - 22.20
Marttilan pikkupelimannit, mpp.
22.30 - 22.50
Kärhämä
23.00 - 23.20
Kylmää kyytiä
23.30 - 23.50
Rampe&Jari
0.00 - 0.30
Suntrace
0.40 - 1.10
Sauli Toivo
1.20 - 1.50
kaunis veli
2.00 - 2.30

PH Nordgren -sali

Omasta päästä: KurkiTrio
10.15 - 11.00
Kärhämä
11.30 - 12.15
Kansanmusiikkiyhtye Väkkärä
12.45 - 13.30
Natalie & Brittany Haas with Timo Alakotila (US/FI)
14.00 - 15.00
Akkapelimannit
15.30 - 16.15
Mikko Malmivaara & Aapo Nieminen
16.45 - 17.30
Linko & Kaarne
18.00 - 19.00
Kangasalan pikkupelimannit ja Balladipelimannit
19.30 - 20.15
Tampereen Ihankaikkinen Kuninkaallinen Tuomiokuoro
20.45 - 21.30
NTNU GIEM Ensemble (TW)
22.00 - 22.50

Sopukka

Villit pillit
11.00 - 11.30
Kujelma
12.15 - 12.45
Chickadee
13.30 - 14.00
Erkki Virkkala & Iikka Huntus
15.00 - 15.30
Päivittäinen paritanssi pyrähdys
15.40 - 16.10
Sylva
16.15 - 16.45
Mokkoloora
17.30 - 18.00
Lauluyhtye Hinku
19.00 - 19.30
Väki
20.15 - 20.45
Fredrikan hätävara
21.30 - 22.00

Pelimannitalon iso tupa

Pelimannimerkkien suoritustilaisuus
10.00 - 12.15

Suomen Kansanmusiikkiliiton järjestämä pelimannimerkkien suoritustilaisuus kannustaa ja antaa harrastukselle tavoitteita. Tule suorittamaan merkkiä (lisätietoja) ja kehitä samalla omaa soittotaitoasi ja itseäsi kiinnostavaa kansanmusiikkiohjelmistoa. Merkkisuorituksista saat asiantuntevaa palautetta arviointiraadilta.

Mestarisoitto: Pentti Mattson, Hannu Seppänen ja Jussi Asu
13.00 - 14.00
Muistojen Kaustinen: Salonkylän pelimannit
14.30 - 15.30
Konsta Jylhä -kilpailun finaali
16.00 - 18.30

Valtakunnan kovatasoisimman kansanmusiikkikilpailun FINAALI. Soolokisa, jonka aiheena on ”omasta päästä”; esityksen tulee perustua improvisaatioon ja muunteluun.

Elävää perintöä Länsi-Ranskan Bretagnesta (FR)
18.45 - 19.30
Laulutupa
20.00 - 21.00

Tule nauttimaan yhteislaulamisesta ja oppimaan uutta kansanlailuista. Emännöimässä Minna Siitonen.

Haipale ja Duo Kahiste
21.30 - 22.30
Arto Järvelä & Tapani Varis
23.00 - 0.00

Pelimannitalon kahvio

Kietoutumo
12.30 - 13.00
Topi & Junnu Duo Paapat
14.00 - 14.30
Nummela & Lietsala
15.30 - 16.00
Anneli Valta- Lisitsin
18.30 - 19.00
Sommarnattsdröm
21.00 - 21.30
Sylva
22.30 - 23.00
Humpin Piimä
0.00 - 0.30

Santerin kabinetti

Samuli Korpi
10.30 - 10.50
Ville
11.00 - 11.20
Mestaripelimanni Hannu Seppänen
11.30 - 11.50
Crossing the Gulf
12.00 - 12.30
SOPU
13.00 - 13.20
Sakanela
13.30 - 14.00
Hehku
14.30 - 14.50
Noroikka
15.00 - 15.30
Muskotti
16.00 - 16.20
Kumma duo
16.30 - 16.50
Trubaduuri Matti Reittamo
17.00 - 17.20
Plikat
17.30 - 17.50
Lars Erik Øygarden
18.00 - 18.30
Marttilan pikkupelimannit, mpp.
19.00 - 19.30
Tuulimylly
20.00 - 20.20
Weckmanin Mysteeriarkisto
20.30 - 21.00
Kihloihin kahlitut
21.30 - 21.50
Aaret
22.00 - 22.30
Duo Telmi
23.00 - 23.20
etanavalaat / snailwhales
23.30 - 0.00

Kaustinen-sali

Kaustisen järvet ja lammet soi, osa 3
18.30 - 19.45

Kansantaiteenkeskuksen aula

Teekkarikuoro
13.00 - 13.30
Latupodcast
13.40 - 14.10
Maanvaivat
14.20 - 14.50
Likvorkierron häiriö
15.00 - 15.30
Kokkolan Naislaulajat
15.40 - 16.10
Suomen kansansoitinmuseon Kaustislainen viulunsoitto - elävä perintö -näyttelyn esittely
16.00 - 16.30

Suomenkielinen sekä englanninkielinen museoesittely, kokoontuminen aulassa.

Naiskuoro Aika
16.20 - 16.50
Kiehinä
17.45 - 18.15
Skrymsåsa
19.45 - 20.15

Museosali

AAMUWORKSHOP: Lähi-idän musiikin vanhoja skaaloja ja maqameita
10.00 - 11.00
Kaustinen ICH Academy: presentation
11.30 - 13.00
Omasta päästä museolla! -työpaja
13.00 - 13.30
VISIO 2030 -seminaari
13.30 - 15.30

Kansanmusiikin ja kansantanssin toimijat kokoavassa seminaarissa aloitetaan alan uuden viisivuotiskauden strateginen suunnittelu. Miten maailma muuttuu ja miten alan tulisi tuleviin haasteisiin valmistautua? Seminaarin järjestää Kansanmusiikin ja kansantanssin edistämiskeskus sekä Kansanmusiikki-instituutti.

Kaustinen ICH Academy: music lecture
17.00 - 18.00

Setori

Likvorkierron häiriö
11.00 - 11.30
Kumma duo
11.40 - 12.10
Ville
12.20 - 12.50
Catchy
13.00 - 13.30
Itkupillit
13.40 - 14.10
Nytky
14.20 - 14.50
Plikat
15.00 - 15.30
Tahtoisin kertoa sinulle tarinan
15.40 - 16.10
Prunssi
16.20 - 16.50
Pikipojat
17.00 - 17.30
UkuLissut
17.40 - 18.10
Kaari -lauluyhtye
18.20 - 18.50
Viskain
19.00 - 19.30
Aleksi Mattila
19.40 - 20.10
Louhilinnut
20.20 - 20.50

Maunon makasiini

AAMUJOOGA
10.00 - 11.00

Tule herättelemään kehosi festivaalikuntoon heti aamusta Anette Nikusen johdolla. Ole ajoissa, koska tila on rajallinen ja ota oma alusta mukaan. 

Katajan jamitanssipaja: Lisää kuvioita vapaaseen tanssiin!
11.30 - 13.00

POLKKA

Polkka on jamien paritansseista vauhdikkain. Ripeän perusaskeleen ja nopeiden variaatioiden ansiosta polkka vaatii kuntoa ja koordinaatiota. Polkassa on rikas kuviomaailma, jossa voi vaihdella tilassa liikkuvien ja paikallaan pysyvien kuvioiden välillä, sekä rikastaa tanssia erilaisilla
taitoaskelikoilla. Polkan kontakti on sykähtelevää ja viennit sähäköitä, joten tanssista ei puutu vauhtia ja nopeita jalkoja.

Nordic Dance Kaustinen, tanssityöpaja
13.30 - 15.00

Polska –Työpajassa tutkitaan erilaisia polskavariaatioita.

Makasiinin pelimannitanssit Km/h
15.30 - 16.15
TANSSIWORKSHOP: Old-Time Square Dance (USA)
16.30 - 17.30
Makasiinin pelimannitanssit: Aarne Pohjois-Koivisto
18.00 - 19.00
Nordic Dance Kaustinen -tanssit
19.30 - 21.00
Makasiinin pelimannitanssit Nykyiset ja entiset nuoret
21.00 - 21.45
Makasiinin pelimannitanssit Hauenlaulu
22.00 - 22.45
Makasiinin pelimannitanssit: Musiikin Esittäjät eli ME
23.00 - 23.45

Lastenteltta

Lastenteltan aamunavaus
10.00 - 10.30
Sävelsaari
10.30 - 11.00
Lastenteltta tanssii: Karjalan Nuoret / Pyöreän Tornin Pelimannit ja kansantanssiryhmä Roihu tanssii ja tanssittaa
11.05 - 11.35
SerkusCirkus
11.40 - 12.10
Omenamäen perhe
12.15 - 12.45
Palmgrenin Kamut
12.50 - 13.20
Sateenkaaripysäkki
13.25 - 13.55
Farkkunallet
14.00 - 14.30
Lastenteltta tanssii: PikkuOttoset II & Perunamuusikot
14.35 - 15.05
SerkusCirkus
15.10 - 15.40
Sävelsaari
15.45 - 16.15
Sunuy Xale
16.20 - 17.00
Farkkunallet
17.05 - 17.35
Isi ja Liisi
17.40 - 18.10
Lastenteltan VAPAA LAVA
18.10 - 18.55

Kaikenikäisille lapsille tarkoitettu vapaa lava päättää Lastenteltan päivän jokaisena päivänä. Lava on vapaa soitto-, laulu- ja tanssiesityksille yksin tai porukassa ja osallistujista jokainen saa henkilökohtaisen diblomin. 

Päivän päätöstarina
18.55 - 19.00

Puuhateltta

Kaustisen Marttojen käsityöpajassa voit tehdä itsellesi Kaustinen-kassin tai -lippalakin.
14.00 - 19.00

Ohjelmassa ohjattua käsillä tekemistä vapaata piirustelua. Tule tekemään itsellesi festivaalimuisto!

 

Kirkko

Keskipäivän musiikkihetki
12.00 - 13.00

Soittosali

Kaustisen tunti: Valon pelimannit
10.00 - 10.30
Kaustisen tunti: Aila Rauhalan kanteletytöt
10.30 - 11.00
Falkeriset folkemusikklag (NO)
11.10 - 11.30
Anitan Viulut
11.40 - 12.00
Pirkkalan pelimannit
12.10 - 12.30
Kymmenin kämmenin
12.40 - 13.00
Lilla spelmansstämman
13.20 - 14.20
Pessi ja Juntti
14.30 - 14.50
Pewimannit
15.00 - 15.20
Palmgrenin Kamut
15.30 - 15.50
Sakalaiskat
16.00 - 16.20
Kyläpelimannit
16.30 - 16.50
Crossing the Gulf
17.00 - 17.20
MYÖ
17.30 - 17.50
Weckmanin Mysteeriarkisto
18.00 - 18.20
Nummela & Lietsala
18.30 - 18.50
Harjavallan pelimannit
19.00 - 19.20
Elävää perintöä meiltä: Koriasti
19.30 - 20.00
Elävää perintöä meiltä: VPPK
20.00 - 20.30
Duettojen ilta: Duo Hanhikoski - not related
20.45 - 21.15
Duettojen ilta: Kietoutumo
21.15 - 21.45
Duettojen ilta: Hirvikorpi ja Keihäs
21.45 - 22.15
Duettojen ilta: Korphåla (SE)
22.15 - 22.45

Elävän perinnön piste

Osallistava tanssipaja lapsille purppurin hengessä, vetäjänä Sofia Timonen
11.30 - 11.50

Juhlapiha

Duo Alla & Tuula
10.00 - 10.20
Anitan Viulut
10.30 - 10.50
Elävää perintöä meiltä: Kaustisen pelimanniyhdistyksen purppuriryhmä
11.00 - 11.30
Elävää perintöä meiltä: Kirkonkylän pelimannit
11.30 - 12.00
Osallistava suomenruotsalaista purppuria tervahaudalla
12.10 - 12.40
Pontuksen pelimannit
12.50 - 13.20
Nice&Voice
13.30 - 14.00
Joensuun Laulupelimannit
14.10 - 14.30
Kumon pelimannit
14.40 - 15.05
KANSANTANSSIA: Susirekka
15.10 - 15.35
Osallistava purppuri tervahaudalla
15.45 - 16.20
Lilla spelmansstämman: Juhlapihan tanssit
16.30 - 17.00
Jasso
17.15 - 17.50
KANSANTANSSIA: Jaettuna parempi
18.00 - 18.20

Kokkola Folk ja Jaettuna parempi -haun kautta mukaan valikoituneet kansatanssiryhmät pääsevät näyttämään yhteissoiton ja -tanssin satoa.

KANSANTANSSIA: Susirekka
18.30 - 18.50
Ahjolan Pelimannit
19.00 - 19.30
Falkeriset folkemusikklag (NO)
19.40 - 20.10
Talkoopelimannit
20.20 - 20.50
TANSSIT: Pienet Eläkkeet tanssittaa
21.00 - 21.45
TANSSIT: Jorma Lover & the Others
22.00 - 22.45
TANSSIT: Merry Ladies ja Olohuoneorkesteri
23.00 - 0.00

Krenikka

Sakanela
10.10 - 10.40
harmonikansoittaja Pasi Pohtinen
10.50 - 11.20
Pontuksen pelimannit
11.30 - 11.50
Hanskalokero
12.00 - 12.20
Salaoja-yhtye
12.30 - 13.00
Itkupillit
13.10 - 13.40
WiskiWiski
13.50 - 14.10
Kaksinainen
14.20 - 14.40
harmonikansoittaja Pasi Pohtinen
14.50 - 15.10
Santeri Sihvonen & Karjalan Konnat (duo)
15.20 - 15.40
Pint o´ The Times
15.50 - 16.10
Katjan soittoyritys
16.20 - 16.50
EikuSwing
17.00 - 17.25
Cavanteri
17.40 - 18.10
Sammon sakkaa
18.20 - 18.40
Nytky
18.50 - 19.10
Pikipojat
19.20 - 19.40
Chickadee
19.50 - 20.10
Vellamo
20.15 - 20.35
Kaari -lauluyhtye
20.45 - 21.10
Humpin Piimä
21.30 - 22.00
Varavirta
22.45 - 23.05

Wiljami

Joensuun Laulupelimannit
10.00 - 10.30
Heikki ja Harpistit
10.40 - 11.10
JatsiJannut ja Maria & Iira
11.20 - 11.50
Työpaja: Marimban soittoa
12.00 - 12.30

Etelä-Afrikkalainen Rorisang Motsamai ystävineen opastaa marimbarytmien saloihin. Tule testaamaan marimban soittamista! Huom. Soittimia on rajallinen määrä.

Työpaja; Marimban soittoa
12.40 - 13.10

Etelä-Afrikkalainen Rorisang Motsamai ystävineen opastaa marimbarytmien saloihin. Tule testaamaan marimban soittamista! Huom. Soittimia on rajallinen määrä.

Ahjolan Pelimannit
13.20 - 13.50
Noora Kataja Trio
14.00 - 14.30
Folkjykä & Kuntoutujat
14.40 - 15.10
Talkoopelimannit
15.20 - 15.50
Aikuisnäppärit
16.00 - 16.30
KPP - Kiikoisten pelimannipiiri
16.40 - 17.10
Väki
17.20 - 17.50
Kansanmusiikkiyhtye Väkkärä
18.00 - 18.30
Lilla spelmansstämman
19.00 - 20.15
Raakku
20.30 - 21.00
Kriuhnaasupelimannit
21.15 - 21.45
Karhusuo
22.00 - 22.30
Vakavampi Anneli
22.45 - 23.15
Sääpallo
23.30 - 0.00

Massikka

Raita
12.00 - 12.20
Duo Kahiste
12.30 - 12.50
Hallavalia
13.00 - 13.20
Juhani Kuolevaisen sielu ja teot
13.30 - 13.50
Lettoman
14.00 - 14.20
Tuliterä 2.0
14.30 - 14.50
Varavirta
15.00 - 15.20
Muskotti
15.30 - 15.50
KurkiTrio
16.00 - 16.20
Veli-Jussi Lietsala
16.30 - 16.50
Veera (yksin)
17.00 - 17.20
Duo Telmi
17.30 - 17.50
Sami ja Pyry Paavola
18.30 - 18.50
Kasperin pelimannit
19.00 - 19.20
Aholan pelimannit
19.30 - 19.50
Bony Mäihiäinen
20.00 - 20.30
sateinen tukholma
20.40 - 21.10
VOPulele
21.20 - 21.50

Troka

JAMIIT: Hakosalo&Suvanto polkaisee jamit käyntiin
14.00 - 14.45

Laulureki

Maanvaivat
16.00 - 16.30
La Waai
16.40 - 17.00

Yhteislaulunuotio

YHTEISLAULUA: Lauluyhtye Fiori laulattaa
12.00 - 12.45
YHTEISLAULUA: Roihuvuoren Raakku laulattaa
14.15 - 14.45
YHTEISLAULUA: Pienet Eläkkeet laulattaa
16.00 - 16.45
Hanskalokero
18.00 - 18.20
YHTEISLAULUA: Topi & Junnu Duo Paapat laulattaa
18.30 - 19.00
VOPulele
19.10 - 19.30
Duo Alla & Tuula
20.45 - 21.05
Lauri Lantela ja Gary Keskinen
21.15 - 21.45
Helisevä
22.45 - 23.15

Kino

Keitaat / Oases -installaation avajaisperformanssi ja taiteilijatapaaminen
12.00 - 13.00
Pekka Tapani
13.30 - 14.00
Janne Ojajärvi & pitkähuilu
15.00 - 15.30
Runonlaulaja Eero Pelonen
16.30 - 17.00
Keitaat / Oases -improvisaatioesitys
18.00 - 18.45

Kraatari

Nice&Voice
10.00 - 10.30
Singelit
10.40 - 11.10
Hietala-Haapamäki Organisation – Approaching Folk
11.20 - 11.50
Ola K. & Sixteen Tons
12.00 - 12.30
HUIPPU
12.40 - 13.10
Marin Skraidu Smuidut
13.20 - 13.50
Raakku
14.00 - 14.30
Nykyiset ja entiset nuoret
14.40 - 15.10
Kriuhnaasupelimannit
15.20 - 15.50
Teekkarikuoro
16.00 - 16.30
Anturan Alta
16.40 - 17.10
Sekajoukkue
17.20 - 17.50

Kaustinen runt om i byn

Hotelli Kaustinen: Laura
10.00 - 10.30
Hotelli Kaustinen: Naiskuoro Aika
10.30 - 11.00
K-Market: Latupodcast
10.45 - 11.15
HalpaHalli: Viljakvartetti
11.00 - 11.30
Pesolan leipomo: Hirvikorpi ja Keihäs
11.15 - 11.45
Teboil: Pastori Tihtarinen ja Pyhät Yrjöt
11.30 - 12.00
Neste: Santeri Sihvonen
11.45 - 12.15
Ravintola Pelimanni/Tuuba: Jasso
12.00 - 12.30
Pesolan leipomo: Aholan pelimannit
12.15 - 12.45
Kokkolan tori: Kokkolan Naislaulajat
12.30 - 13.00
Teboil: Sommarnattsdröm
12.45 - 13.15
Iltarusko /vanha puoli: Rantali rintun tintun
13.00 - 13.30
Ravintola Pelimanni/Tuuba: Uomi
13.15 - 13.45
Iltarusko / uusi puoli: Mokkoloora
13.30 - 14.00
K-Market: Lauluyhtye Fiori
13.45 - 14.15
Teboil: Suburban String Band
14.00 - 14.30
Pesolan leipomo: Mittumaari
14.15 - 14.45
Kokkolan tori: MYÖ
14.30 - 15.00
HalpaHalli: Yksinkertaiset Ilot
14.45 - 15.15
K-Market:: Pirkkalan pelimannit
15.00 - 15.30
Neste: Eereka
15.15 - 15.45
S-Market: Tuulimylly
15.30 - 16.00
K-Market: SOPU
16.00 - 16.30
Neste: Anneli Valta- Lisitsin
16.15 - 16.45
K-Market: Aaret
16.30 - 17.00

onsdag 10.07.

KPO-areena

MESTARITANSSITUPA: Antti Savilampi
10.00 - 11.30
Festarinäppärit
13.00 - 14.00
Kamupesu
15.00 - 16.00
Kotimaisen kansantanssin pyörteissä
17.00 - 18.15
Puuluup (EE)
19.15 - 20.30
Ladama (BR/CO/VE/US)
21.30 - 22.30
Käy tanssimaan: Menuettien yö
23.30 - 0.30

Mondo

JAMIWORKSHOP; Tyler Two with Steve Rosen (US), Ladama (BR/CO/VE/US)
11.30 - 13.00

Työpajassa opetellaan festivaaleille tulleiden koti- ja ulkomaisten esiintyjien seurassa kappaleita heidän omasta ohjelmistostaan. Kaikki soittointoiset mukaan instrumentista huolimatta!

Barockstämman
14.00 - 15.00
DANTCHEV:DOMAIN & Mehrnoosh Zolfaghari (IR/FI) - Kylässä -teema
16.00 - 17.00
Sväng
18.15 - 19.15
Kaustisen pelimannit ja hääkuoro
20.30 - 21.30
MäSä-Duo
22.30 - 23.30
Ashebalsta (IT)
0.30 - 1.30

Kallioklubi

TANSSIWORKSHOP: Tanssia ääneen - improvisaatio workshop
18.00 - 19.30
SHOWCASE: Luomuduo
20.15 - 21.15
SHOWCASE: Ilkka Heinonen
21.45 - 22.45
SHOWCASE: HOSTIKKA
23.15 - 0.15
DJPJP
0.30 - 2.00

Kalliokrouvi

Haipale
18.15 - 18.45
Hauenlaulu
19.00 - 19.30
Mikko Malmivaara & Aapo Nieminen
19.45 - 20.15
Louhilinnut
20.30 - 21.00
HUIPPU
21.15 - 21.45
Sääpallo
22.00 - 22.30
HietaKettu
22.45 - 23.15
Suntrace
23.30 - 0.00

Kallion kulma

Simunan sakki
19.30 - 20.00
Sanna ja Antero Vilenius
21.15 - 21.45
Antero Vipunen
22.45 - 23.15

Kestikievari

Pirkkalan pelimannit
10.30 - 11.00
VOPulele
11.15 - 11.45
TANSSITYÖPAJA: Wim van der Kooij & Hauenlaulu opettaa helppoja tansseja
12.00 - 13.00
Lilla spelmansstämman
14.00 - 15.00
Kaustisen torviseitsikko
15.30 - 16.00
KANSANTANSSIA: Hiloi Haloi
16.30 - 17.00
Savon pelimannit
17.30 - 18.00
Kansantanssi ilottelua
19.15 - 20.30
Anssi Känsälä Band
21.30 - 22.30
Jaranas del Norte
23.30 - 0.30

Puolimatka

KPP - Kiikoisten pelimannipiiri
10.00 - 10.30
Hallavalia
11.00 - 11.30
Talkoopelimannit
11.45 - 12.15
Teerijärvi Big Band
13.15 - 14.00
Kannuksen Soittokunta
15.00 - 15.30
Vuokko ja Weijarit
16.00 - 16.30
Vantaan pelimannit
17.00 - 17.30
Kangasalan pikkupelimannit ja Balladipelimannit
18.30 - 19.00
Rykäys
20.45 - 21.15

Sivutupa

Kumma duo
10.00 - 10.20
Evijärven mieslaulajat
10.30 - 10.50
Hakosalo & Suvanto
11.00 - 11.20
Kaksinainen
11.30 - 11.50
Fredrikan hätävara
12.00 - 12.20
Sillankorvan pelimannit
12.30 - 12.50
KurkiTrio
13.00 - 13.20
Meiltä Teille
13.30 - 13.50
Mokkoloora
14.00 - 14.20
Jokivarren kanteleduo ja mieslaulajat
14.30 - 14.50
Muskotti
15.00 - 15.20
Aleksi Mattila
15.30 - 15.50
Aaret
16.00 - 16.20
Hehku
16.30 - 16.50
Mintti
17.00 - 17.20
Nina Kaitaranta
17.30 - 17.50
Lauluyhtye Nooni
18.00 - 18.20
Marin Skraidu Smuidut
18.30 - 18.50
Jaranas del Norte
19.00 - 19.20
4/7 Waltzes
19.30 - 19.50
etanavalaat / snailwhales
20.00 - 20.20
Multigirl
20.30 - 20.50
Hertta
21.00 - 21.20
La Waai
21.30 - 21.50
O´Rives
22.00 - 22.20
Merimiete
22.30 - 22.50
Vanhanpiian pojat
23.00 - 23.20
Pankkiryöstäjät
23.30 - 23.50
Katalat
0.00 - 0.30
Konjakkia narikassa
0.40 - 1.10
Niina Annika
1.20 - 1.50

PH Nordgren -sali

Omasta päästä: Sylva
10.30 - 11.00
Omasta päästä: Pewimannit
11.00 - 11.30
Konsta Jylhä -kilpailun 2024 voittajat
12.00 - 13.00
Eve Crazy & Mar Yo
13.30 - 14.15
Monique Claire (AU)
14.45 - 15.30
Lilla spelmansstämman
16.00 - 17.00
Kaustisen Purppuripelimannit
17.30 - 18.30
NTNU GIEM Ensemble (TW)
19.00 - 20.00
Ethno Finland 2024 -leiriläiset
20.30 - 21.30
Duojen ilta: Koriasti ja Ampiais-Siivilä
22.00 - 23.00

Sopukka

Kymmenin kämmenin
10.00 - 10.30
Mannanen
11.30 - 12.00
Tampereen Ihankaikkinen Kuninkaallinen Tuomiokuoro
13.00 - 13.30
Samuli Korpi
14.15 - 14.45
Päivittäinen paritanssi pyrähdys
15.00 - 15.30
Tervolan Pilemannit
15.30 - 16.00
Pontuksen pelimannit
17.00 - 17.30
sateinen tukholma
18.30 - 19.00
Idula
20.00 - 20.30

Pelimannitalon iso tupa

Lilla spelmansstämman
10.30 - 11.30
Akkapelimannit
12.00 - 12.45
Mestarisoitto: Pentti Ojajärvi, Erkki Hiekkavirta, Toivo Rajala ja Erkki Vihinen
13.00 - 14.00
Muistojen Kaustinen: Jylhän pelimannit ja Kyläpelimannit
14.30 - 15.30
Otra
16.00 - 17.00
Triuka (EE)
17.30 - 18.15
VUODEN YHTYE I Fäälan
18.30 - 19.30
Laulutupa
20.00 - 21.00

Tule nauttimaan yhteislaulamisesta ja oppimaan uutta kansanlauluista. Emännöimässä Minna Siitonen. 

Kaustislaiset Pelimannipuuhissa
21.30 - 22.15
Tyler Two with Steve Rosen (US)
22.45 - 23.30
Hauankaivajat 10 v.
0.00 - 0.45

Pelimannitalon kahvio

Jokivarren kanteleduo ja mieslaulajat
10.00 - 10.30
Duo Hanhikoski - not related
11.30 - 12.00
Los Olvidados-duo
14.00 - 14.30
Blåsam (FR)
15.30 - 16.00
Mestaripelimannit Risto Ala-Ikkelä, Ritva Talvitie ja Katja Lampinen
17.00 - 17.30
Vanhanpiian pojat
19.30 - 20.00
Meiltä Teille
21.00 - 21.30
Irish Session Band
22.15 - 22.45
Sylvain Tollis
23.30 - 0.00

Santerin kabinetti

Belgae
10.30 - 10.50
Korphåla (SE)
11.00 - 11.30
Trio Kolme-M
12.00 - 12.30
Aholan pelimannit
12.40 - 13.00
Hirvikorpi ja Keihäs
13.10 - 13.30
Sammon sakkaa
13.40 - 14.00
Sami ja Pyry Paavola
14.30 - 15.00
Trio Kaamos
15.10 - 15.30
Huuliharpisti Reijo Haukia
16.00 - 16.20
Mestaripelimanni Erkki Vihinen säest.Antti Sulin mandoliini ja Outi Nieminen (ent. Sane) kantele
16.30 - 17.00
Runonlaulaja Eero Pelonen
17.30 - 17.50
Eivor & Sirja
18.00 - 18.30
Kertojaminä
18.40 - 19.00
Ceihäxet
19.10 - 19.30
TRIO RAUHALA
20.00 - 20.30
Käpyjouhikot
20.40 - 21.00
Juhani Kuolevaisen sielu ja teot
21.30 - 21.50
Vakavampi Anneli
22.00 - 22.20
Lappveen Veikot
23.00 - 23.30

Kaustinen-sali

Kotimaista kansantanssia idästä länteen
13.30 - 14.45
Mandoliinikonsertto
17.00 - 18.00
Improvisaatioteatteri Stella Polaris
20.30 - 21.30

Kansantaiteenkeskuksen aula

Kylmää kyytiä
11.15 - 11.45
Lappajärven Laulajat
12.00 - 12.30
Kärhämä
12.45 - 13.15
Lauluyhtye Hinku
14.45 - 15.15
Lauluyhtye Nooni
15.30 - 16.00
Suomen kansansoitinmuseon Kaustislainen viulunsoitto - elävä perintö -näyttelyn esittely
16.00 - 16.30
Suomenkielinen sekä englanninkielinen museoesittely, kokoontuminen aulassa.
Pirkan Kantele
16.15 - 16.45
Helisevä
18.00 - 18.30
Lauluryhmä Jännät
18.45 - 19.15
One Too Trivial
19.45 - 20.15

Museosali

AAMUWORKSHOP: Norjalaisia viulusävelmiä korvakuulolta
10.00 - 11.00
Kaustinen ICH Academy: presentation
11.30 - 13.00
Omasta päästä museolla! -työpaja
13.00 - 13.30
Kaustinen ICH Academy; music lecture
17.00 - 18.00

Setori

Maanvaivat
11.00 - 11.30
Duo Telmi
11.40 - 12.10
Tuulimylly
12.20 - 12.50
Anturan Alta
13.00 - 13.30
Rampe&Jari
13.40 - 14.10
kaunis veli
14.20 - 14.50
Putaan Pelimannit
15.00 - 15.30
Yli-Kotilan perheorkesteri
15.40 - 16.10
Lappveen Veikot
16.20 - 16.50
Arkibanjo
17.00 - 17.30
Anna-Liisa Rantamäki (Finnilä)
17.40 - 18.10
Aava Kaskimaa ja Dagmar
18.20 - 18.50
Täysikoo
19.00 - 19.30
Janne Laviranta
19.40 - 20.10
Hannu Knuutila
20.20 - 20.50
Trio Tanotti
21.00 - 21.30

Maunon makasiini

AAMUJOOGA
10.00 - 11.00

Tule herättelemään kehosi festivaalikuntoon heti aamusta Anette Nikusen johdolla. Ole ajoissa, koska tila on rajallinen ja ota oma alusta mukaan. 

Katajan jamitanssipaja: Lisää kuvioita vapaaseen tanssiin!
11.30 - 13.00

SOTTIISI

Tasajakoisen jamimusiikin kuningaslaji on sottiisi. Jenkan sukulaistanssi on perusaskeleeltaan helppo ja kuvioiltaan aloittelijaystävällinen, mutta tarjoaa letkeytensä ja svenginsä ansiosta haasteita vielä vuosikymmeniä tanssineille. Menevässä sottiisissa kuviot noudattelevat (yleensä!)
perusrakenteen raamia ja kulkevat tilassa eteenpäin, joten sottiisiin on helppo heittäytyä -Nauttipa sitten perusaskeleen baunssista tai villeistä kädenaliveivauksista.

Nordic Dance Kaustinen, tanssityöpaja
13.30 - 15.00

Pols – työpajassa tutustutaan erityisesti Norjassa tanssittavaan polskavariaatioon, polsiin

Nordic Dance -tiimin kanssa työpajoja luotsaa ruotsalainen laajasti pohjoismaisia tanssiperinteitä tunteva tanssinopettaja ja tanssija Jan-Olof Johansson.

PELIMANNIKLINIKKA; tule musisoimaan Orivesi All Starsin mukana
15.30 - 17.00
Avainviulukko
17.30 - 18.15
Makasiinin pelimannitanssit Spelarit
18.30 - 19.15
Nordic Dance Kaustinen -tanssit
19.30 - 21.00
Esko Järvelä & Roger Tallroth (FI/SE)
21.15 - 22.15
Makasiinin pelimannitanssit Aapintuvan pelimannit tanssittaa
22.30 - 0.00

Lastenteltta

Lastenteltan aamunavaus Lastenduo Vejien johdolla
10.00 - 10.30

Mielet virkeäksi, äänet ja sormet vireeseen sekä keho liikkeelle lastenduo Veijen johdolla.

Hätä Houtun Halitajukoulu
10.30 - 11.00
Soiva siili
11.00 - 11.45
Isi ja Liisi
11.55 - 12.25
Mielimusiikki Muskari
12.30 - 13.00
SerkusCirkus
13.05 - 13.35
TANSSITUPA koko perheelle; Elävää perintöä Länsi-Ranskan Bretagnesta (FR)
13.40 - 14.10
Farkkunallet
14.15 - 14.45
Kymmenin kämmenin
14.50 - 15.20
Lastenteltta tanssii: JunioriOttosetI & Vakituinen kokoonpano
15.25 - 15.55
Orffit
16.00 - 16.45
Mielimusiikki Muskari
16.55 - 17.25
Ingaksen pelimannit
17.30 - 18.00
Lastenteltan VAPAA LAVA
18.00 - 18.55
Päivän päätöstarina
18.55 - 19.00

Soittosali

Kaustisen tunti: Kirkonkylän pelimannit
10.00 - 11.00
LuoMuKanteleet
11.10 - 11.30
Kasperin pelimannit
11.40 - 12.00
Tervolan Pilemannit
12.10 - 12.30
Korphåla (SE)
12.40 - 13.00
Mikko Malmivaara & Aapo Nieminen
13.20 - 13.40
Kinnarin Pelimannit
13.50 - 14.10
Spelarit
14.20 - 14.40
Noroikka
14.50 - 15.10
Janne Ojajärvi & pitkähuilu
15.20 - 15.40
Katjan soittoyritys
15.50 - 16.10
Kangasalan pikkupelimannit ja Balladipelimannit
16.30 - 16.50
Leppävirran Pelimannit
17.00 - 17.20
Kansanmusiikkiyhtye Roine
17.30 - 17.50
Lempäälän Pelimannit
18.00 - 18.20
Äijäkanteleet
18.30 - 18.50
Elävää perintöä meiltä: Fiulittaret
19.00 - 19.20
Elävää perintöä meiltä: Rentukat 30 v.
19.30 - 20.15
Lilla spelmansstämman: iltamat
20.30 - 21.45
Iltakarkelot: Kielistudio
22.00 - 22.30
Iltakarkelot: Filago
22.30 - 23.00
Iltakarkelot: Liminaty Collective
23.00 - 23.30

Juhlapiha

Kriuhnaasupelimannit
10.00 - 10.20
Viskain
10.30 - 10.50
Elävää perintöä meiltä: Salonkylän pelimannit
11.00 - 11.30
Elävää perintöä meiltä: Valon pelimannit
11.30 - 12.00
Raakku
12.10 - 12.40
TANSSIT: Kannuksen Soittokunta tanssittaa
12.50 - 13.20
TANSSIT: PIRKANMAAN MAAKUNTAPELIMANNIT
13.30 - 14.00
KANSANTANSSIA: Ahjolan Tanhujat ja Meluhaitta
14.10 - 14.30
TANSSITYÖPAJA: Wim van der Kooij & Hauenlaulu opettaa helppoja tansseja
14.40 - 15.10
KANSANTANSSIA: Kansantanssiryhmä Väkitukko
15.20 - 15.40
KANSANTANSSIA: Vilikkaan Kiikku ja Ralli
15.50 - 16.10
KANSANTANSSIA: Ihku kollektiivi
16.20 - 16.40
Käpylän pelimannit
16.50 - 17.20
TANSSIT: Kymeenlaakson Retropelimannit tanssittaa
17.30 - 18.00
Vanajaveden Pelimannit
18.10 - 18.30
TANSSIA: Kaustisen Showtanssijat & Crew
18.40 - 19.00
TANSSIT: Vuokko ja Weijarit tanssittaa
19.10 - 19.40
Afrocosmos
19.50 - 20.20
TANSSIT: Tanssikavaljeerit - Veikko Harala ystävineen tanssittaa
20.30 - 21.15
TANSSIT: Savon pelimannit
21.30 - 22.15
TANSSIT: Vantaan pelimannit
22.30 - 23.15
TANSSIT: TJMoonBeat tanssittaa
23.45 - 0.45

Krenikka

Ola K. & Sixteen Tons
10.10 - 10.40
Topi & Junnu Duo Paapat
10.50 - 11.20
Ville
11.30 - 11.50
Kiehinä
12.00 - 12.30
Kaarne
12.40 - 13.10
Catchy
13.20 - 13.40
Haipale
13.50 - 14.20
Tuliterä 2.0
14.30 - 15.00
Nappulapeli
15.10 - 15.40
Kylmää kyytiä
15.50 - 16.20
Raatoharppu J. Karisaari
16.30 - 16.50
Kinnarin Pelimannit
17.00 - 17.30
Yli-Kotilan perheorkesteri
17.40 - 18.10
Duo Välkkyvä
18.20 - 18.40
Fiddling on a picnic
18.50 - 19.10
Perjantai 14. Päivä
19.20 - 19.50
Matilda Mother band
20.00 - 20.30
Kalle Grotenfelt & Remojärvi Boogie
20.40 - 21.00
DUO JukkaPekka
21.10 - 21.30
Chillid pillimehet
21.40 - 22.00
Esko Salonen
22.10 - 22.30
Trio Mallaskuu
22.40 - 23.00
Aava Kaskimaa ja Dagmar
23.15 - 23.45

Wiljami

Harjavallan pelimannit
10.00 - 10.30
Lauluyhtye Hinku
10.40 - 11.10
Kangasalan pikkupelimannit ja Balladipelimannit
11.20 - 11.50
Siltapelimannit
12.00 - 12.30
Merry Ladies ja Olohuoneorkesteri
12.40 - 13.10
Leppävirran Pelimannit
13.20 - 13.50
O´Rives
14.00 - 14.30
Hauankaivajat
14.40 - 15.10
PIRKANMAAN MAAKUNTAPELIMANNIT
15.20 - 15.50
Rentukat
16.00 - 16.30
Valon pelimannit
16.40 - 17.10
Käpylän musiikkiopisto
17.20 - 17.50
Teerijärvi Big Band
18.00 - 18.30
mantu pelimannit
18.40 - 19.10
10. Suuri huuliharppukonsertti
19.45 - 20.45
Kylässä-minispeksi
21.15 - 22.00
Pirkan Kantele
22.15 - 22.45
Pääsky
23.00 - 23.30

Massikka

Nötteröt
11.30 - 11.50
Nappulapeli
12.00 - 12.20
Trubaduuri Matti Reittamo
12.30 - 12.50
Noora Kataja Trio
13.00 - 13.20
Belgae
13.30 - 13.50
Fiulittaret
14.00 - 14.20
Elävää perintöä Länsi-Ranskan Bretagnesta (FR)
14.30 - 14.50
Hakosalo & Suvanto
15.00 - 15.20
Kangasalan pikkupelimannit ja Balladipelimannit
15.30 - 15.50
Marttilan pikkupelimannit, mpp.
16.00 - 16.20
Prunssi
16.30 - 16.50
Kihloihin kahlitut
17.00 - 17.20
Nytky
17.30 - 17.50
Multigirl
18.00 - 18.20
Elias Savisalo
18.30 - 18.50
Wäiskä
19.00 - 19.20
AADA
19.30 - 19.50
Vellamo
20.00 - 20.20
sateinen tukholma
20.30 - 20.50
AVA
21.00 - 21.20
Lauri Lantela ja Gary Keskinen
21.30 - 22.00

Troka

JAMIIT: Mestaripelimannit Pentti Ojajärvi ja Katja Lampinen polkaisevat jamit käyntiin
14.00 - 14.45

Laulureki

SOPU
12.30 - 12.50
4/7 Waltzes
16.00 - 16.20
Yksinkertaiset Ilot
16.30 - 16.50
Duo JJ Jari Leinonen/ Jukka Kivinen
18.15 - 18.35
Timo Hatva
18.45 - 19.05

Yhteislaulunuotio

YHTEISLAULUA: Kronoby Sångkör laulattaa/allsång
12.15 - 13.00
Anna-Liisa Rantamäki (Finnilä)
14.00 - 14.20
Pikipojat
14.30 - 15.00
YHTEISLAULUA: Nuotiopelimannit laulattaa
16.00 - 16.45
YHTEISLAULUA: Iättömät laulun lyömät laulattaa
18.15 - 19.00
Seia Luodolla Duo
20.30 - 20.50
Kantelikat
21.00 - 21.30
YHTEISLAULUA: TRIO RAUHALA laulattaa
22.30 - 23.15

Kino

TYÖPAJA Keitaat / Oases
12.00 - 13.00
Lauha
14.00 - 14.30
Workshop: Tärkkilän Selma - Runon polkua kestävyyteen
16.00 - 17.00

Kraatari

Ahjolan Pelimannit
10.00 - 10.30
Km/h
10.40 - 11.10
Väki
11.20 - 11.50
Kansanmusiikkiyhtye Väkkärä
12.00 - 12.30
Lempäälän Pelimannit
12.40 - 13.10
mantu pelimannit
13.20 - 13.50
Afrocosmos
14.00 - 14.30
Rykäys
14.40 - 15.10
HietaKettu
15.20 - 15.50
Bony Mäihiäinen
16.00 - 16.30
Lappajärven Laulajat
16.40 - 17.10
Karhusuo
17.20 - 17.50

Kaustinen runt om i byn

Hotelli Kaustinen: Plikat
10.00 - 10.30
Hotelli Kaustinen: Marin Skraidu Smuidut
10.30 - 11.00
K-Market: Kaari -lauluyhtye
10.45 - 11.15
Teboil: EikuSwing
11.30 - 12.00
Neste: Mintti
11.45 - 12.15
Ravintola Pelimanni/Tuuba: Vanajaveden Pelimannit
12.00 - 12.30
Pesolan leipomo: Mittumaari
12.15 - 12.45
Kokkolan tori: Eivor & Sirja
12.30 - 13.00
Teboil: Prunssi
12.45 - 13.15
Iltarusko /vanha puoli: Tarinatarhurit
13.00 - 13.30
Ravintola Pelimanni/Tuuba: KPP - Kiikoisten pelimannipiiri
13.15 - 13.45
Iltarusko /uusi puoli: UkuLissut
13.30 - 14.00
K-Market: Ampias-Siivilä
13.45 - 14.15
Teboil: Evijärven mieslaulajat
14.00 - 14.30
Pesolan leipomo: Fredrikan hätävara
14.15 - 14.45
Kokkolan tori: Vellamo
14.30 - 15.00
HalpaHalli: La Waai
14.45 - 15.15
K-Market: Elias Savisalo
15.00 - 15.30
S-Market: Lauluryhmä Jännät
15.15 - 15.45
Neste: DUO JukkaPekka
15.30 - 16.00
Hotelli Kaustinen: TANSSIWORKSHOP: Menuetti-työpaja
15.30 - 17.00

Tervetuloa opettelemaan Vöyrin ja Ähtävän menuettia Gösta ja Beatrice Smårosin sekä Jessica Krohnin johdolla!

K-Market: Mannanen
16.00 - 16.30
Neste: Sauli Toivo
16.15 - 16.45
K-Market: Lauha
16.30 - 17.00

torsdag 11.07.

KPO-areena

TANSSITUPA: Kaustislainen purppuritupa
10.00 - 11.30
Kaustinen tanssii!
13.00 - 14.15
Vikkelät varpaat ja sukkelat sormet
15.15 - 16.15
Kaustislainen kavalkadikonsertti
17.15 - 18.30
Club for Five
19.30 - 20.45
T for Three
21.45 - 22.45
KÄY TANSSIMAAN Yökatrillia, vetovastuussa Petri Kauppinen & JPP
23.30 - 0.45

Mondo

JAMIWORKSHOP; Kaustislaiset pelimannit, vuoden yhtye I Fäälan
11.30 - 13.00

Työpajassa opetellaan festivaaleille tulleiden koti- ja ulkomaisten esiintyjien seurassa kappaleita heidän omasta ohjelmistostaan. Kaikki soittointoiset mukaan instrumentista huolimatta!

Tyler Two with Steve Rosen (US)
14.15 - 15.15
Tallari
16.15 - 17.15
Kiharakolmio
18.30 - 19.30
Alice in WonderBand (SRB)
20.45 - 21.45
Anssi Känsälä Band
22.45 - 23.45
Lidian eka rodeo
0.45 - 1.45

Kallioklubi

TANSSIWORKSHOP: Huutokatrillia Petri Kauppisen johdolla
17.15 - 18.45

Tule tutustumaan tai hiomaan kuviot kuntoon illan massiivista yökatrillia varten.

Piirpauke
20.30 - 21.30
Aallotar
22.00 - 23.00
Sväng
23.30 - 0.30
FF-kollektiivi
0.45 - 2.00

Kalliokrouvi

Tea in the Bog
18.15 - 19.00
Oíche Chéadaoin
19.15 - 20.00
Them Three Leprachauns 20 vuotta
20.15 - 21.00
Pipes 'n Folks
21.15 - 22.00
Soup´s On!
22.15 - 22.45
Irish Session Band
23.00 - 23.45
Young Man's Misery
0.00 - 0.30
O´Rives
0.45 - 1.15

Kallion kulma

Värjö
20.00 - 20.30
Lidian eka rodeo
21.30 - 22.00
Neljännes
23.00 - 23.30

Kestikievari

TANSSIWORKSHOP: Wim van der Kooij & Hauenlaulu tanssittaa
11.45 - 12.30
Kannuksen Soittokunta
13.00 - 13.30
Kaustisen torviseitsikko
14.00 - 14.30
Kylässä-minispeksi
15.00 - 15.45
Hiiden pelimannit
16.15 - 16.45
Kansanlauluyhtye iLo
17.15 - 17.45
Kotimaisen kansantanssin pyörteissä
19.30 - 20.45
Kansantanssia Espanjasta
21.45 - 22.45
Ashèblasta (IT)
23.45 - 0.45
Henkipuu
2.00 - 3.00

Puolimatka

Kymeenlaakson Retropelimannit
11.15 - 11.45
Lipstikka
12.30 - 13.00
PIRKANMAAN MAAKUNTAPELIMANNIT
13.30 - 14.00
Mekkala
14.30 - 15.00
Irish Session Band
15.45 - 16.15
Niilon Kamut
16.45 - 17.15
Kauhavan pelimannit ja Nätty laulaa
17.45 - 18.15
Iin Laulupelimannit
18.45 - 19.15

Sivutupa

AADA
10.00 - 10.20
Kinnarin Pelimannit
10.30 - 10.50
Kielistudio
11.00 - 11.20
Antti Kliimaksi
11.30 - 11.50
Ii-Team
12.00 - 12.20