Aikataulu

mån 11.07.
tis 12.07.
ons 13.07.
tor 14.07.
fre 15.07.
lör 16.07.

måndag 11.07.

Keskipohjanmaa-areena

Avajaisjuhla
17.30 - 18.45

Mukana kaustislaisia pelimanneja, tanssijoita ja laulajia sekä monisatapäinen Näppärien joukko kansainvälisen Folkskandian merkeissä. Juhlapuheiden lisäksi uusien mestaripelimannien nimeäminen sekä festivaaliplaketin jako.

Folkskandia: Pelimannitanssit
19.45 - 21.30

Verdal juniorspellmannslag ja Vuoden 2022 yhtye Aapintuvan pelimannit tanssittavat festivaaliviikon käyntiin. 

Ethno Finland
22.30 - 0.00

Mondo

Catriona McDonald & Timo Alakotila (GB/FI)
18.45 - 19.45
Timo Rautiainen ja Ville Ojanen duo
21.30 - 22.30
O´pojat
0.00 - 1.00

Pelimannitalo

Konsta Jylhä -kilpailun semifinaali
19.30 - 21.00
Lohtutorttu
21.45 - 22.30
Spelarit
23.00 - 0.00
Vapaat jamit
0.00 - 2.45

Tule ja laita jamisessio pystyyn, tai liity mukaan mikäli et ehtinyt ensin!

PH Nordgren -sali

Susanna Leppänen & Vallitseva tilanne
19.15 - 20.00
Häävi
20.45 - 21.45
Folk is Happening
22.15 - 23.00
Siltasaari
23.30 - 0.15

Maunon makasiini

Hetken tanssi -työpaja Sini Rantakari ja Terho Asikainen
19.00 - 20.00
NirSo
20.30 - 21.15
Ånsemble
21.45 - 22.30
Idula
23.00 - 23.45

Lastenteltta

Lastenteltan avaus Tradilintujen seurassa
16.30 - 17.00
Paimenen onnenpäivä
17.00 - 17.30

Kestikievari

EikuSwing
19.00 - 19.30
Helsingin pelimannit
19.45 - 20.30
Raakku
20.45 - 21.30
Suhmurit
21.45 - 22.30
Lidian eka rodeo
22.45 - 23.30
Poplarit
23.45 - 0.30
Eldanka
0.45 - 1.30

Juhlapiha

Susirekka
19.00 - 19.30
Romansul (RO)
19.30 - 20.00
Group Abaim (MU)
20.00 - 20.45
Tuliterä 2.0
20.45 - 21.30
Peltolan Pojat
21.30 - 22.45

Soittosali

Soittosalin avaus: Kaustisen Purppuripelimannit
19.00 - 20.00
Mestarisoitto
20.00 - 21.00

Uudet mestarit esittäytyvät!

Sakalaiskat 15v.
21.00 - 21.45

Wiljami

Folk is Happening
19.00 - 19.45
Janeta Österberg
20.15 - 21.00
HietaKettu
21.30 - 22.15
Hulva
22.45 - 23.30

Krenikka

Marjuska Santala Trio
20.15 - 20.45
Kaie
20.45 - 21.15
Heikki ja Harpistit
21.15 - 21.45
Marko Välimäki
21.45 - 22.15

Puolimatka

Kaustisen viihdekuoro
19.15 - 19.45
mantu pelimannit
19.45 - 20.15
The Folking Brains
20.15 - 20.45
Kuopion kalevalainen Kajahdus
20.45 - 21.15
Haitarimimmit
21.15 - 21.45
Palmgrenin Kamut
21.45 - 22.15

Viinitupa

KulmanTakaa-yhtye
18.30 - 19.00
Kansanmussaajat
19.00 - 19.30
Suomen Sahansoittajat
19.30 - 20.00
Duo Rubato
20.00 - 20.30
Vierustoveri ja Vastaantulijat
20.30 - 21.00
Itkupillit
21.00 - 21.30
EikuSwing
21.30 - 22.00
Pulkkinen & Lundell
22.00 - 22.30
Markus Haapoja
22.30 - 23.00
Markus Lampela
23.00 - 23.30

Santerin kabinetti

Figelit
18.30 - 19.00

Pelimannitalon kahvio

Hepsankeikkaa!
18.00 - 18.30
Idula
19.00 - 19.30
Hiromi ja Minna (JP/FI)
19.30 - 20.00
Piipan Pojat
20.00 - 20.30
Toivo Rajala
20.30 - 21.00
Pulkkinen & Lundell
21.00 - 21.30
Nummela & Lietsala
21.30 - 22.00
Selcimer
22.00 - 22.30
Korphåla (SE)
22.30 - 23.00

Setori

Essi ja Mauri feat Hattuhenkilö
17.30 - 18.00
Markus Haapoja
18.00 - 18.30
Hyvät tytöt ja pojat
18.30 - 19.00
I-Han Fu
19.00 - 19.30
Pikipojat
19.30 - 20.00
Suhmurit
20.00 - 20.30

Massikka

Heikki ja Harpistit
18.30 - 19.00
Haitarimimmit
19.00 - 19.30

tisdag 12.07.

Keskipohjanmaa-areena

Tanssitupa: Romansul (RO)
10.00 - 11.30
Mukulamatinea I
13.00 - 14.15

 

 

Lasten Kaustinen: Naattiorkesteri
15.00 - 15.45
Mukulamatinea II: Näppärit ja Folkskandia
17.00 - 18.00
Romansul (RO)
19.00 - 20.00
Timo Rautiainen & Ville Ojanen band
21.00 - 22.00
Tötterssön
23.00 - 0.10

Mondo

Jamiworkshop
11.30 - 13.00

Täällä opetellaan esiintyjien seurassa kappaleita heidän omasta ohjelmistostaan, kaikki soittointoiset mukaan!  

Susanna Leppänen & Vallitseva tilanne
14.15 - 15.00
Leija Lautamaja
15.45 - 16.45
Marvara (BE/SE)
18.00 - 19.00
Thais Morell (BR)
20.00 - 21.00
Luomuduo
22.00 - 22.45
Nope
0.00 - 1.00

Kallioklubi

Tanssiworkshop: Karjalaisia tansseja Motoran johdolla
16.30 - 17.45
Es&Co.
19.30 - 20.30
Blazin' Fiddles (GB)
21.00 - 22.00
Ethno Finland
22.30 - 23.45

Kalliokrouvi

O´pojat
18.00 - 18.45
Lidian eka rodeo
18.45 - 19.30
Vuoroveto
19.30 - 20.15
Marjuska Santala Trio
20.15 - 21.00
Folkjykä & Kuntoutujat
21.00 - 21.45
Con-the-set
21.45 - 22.30
Wasel & The Weasels
22.30 - 23.15
Pikipojat
23.15 - 0.00
Bony Mäihiäinen
0.00 - 0.45

Pelimannitalo

Pelimannimerkkien suoritustilaisuus
10.00 - 12.15

Järjestää Suomen kansanmusiikkiliitto

Muistojen Kaustinen: Aila Rauhalan kanteletytöt
13.00 - 14.00
Mestarisoitto
14.30 - 15.30
Konsta Jylhä -kilpailun finaali
16.00 - 18.30
Laulutupa
20.00 - 21.00

Tule mukaan laulamaan runolauluja.

Bára Grímsdóttir & Chris Foster (IS)
21.30 - 22.30
Uppiniskan Pelimannit
23.15 - 0.15
Vapaat jamit
0.15 - 3.00

Tule ja laita jamisessio pystyyn, tai liity mukaan mikäli et ehtinyt ensin!

PH Nordgren -sali

Group Abaim (MU)
11.15 - 12.00
Hiromi ja Minna (JP/FI)
12.30 - 13.15
Catriona McDonald & Timo Alakotila (GB/FI)
13.45 - 14.45
FOLKSKANDIA: Anton Teljebäck (SE), Sturla Eide (NO)
15.15 - 16.15
Tiilat ja Pelimannit
16.45 - 17.45
Tallari & Tero Pajunen: Kulkuri
18.15 - 19.15
Akkapelimannit
19.45 - 20.45
Nope
21.15 - 22.00
Saima
22.30 - 23.00

Kaustinen-sali

Pauanne elää! -teatteriesitys (tallenne)
14.30 - 16.00
Verensulkusanoja - Riina Hosio ja Motoran Pelmakat
18.00 - 18.45

Museosali

Aamuworkshop: Sahansoitto
10.00 - 11.00
Tanssikavalkadi -kirjan julkistamistilaisuus
11.30 - 12.15
VISIO 2025 -seminaari; Kansanmusiikin ja kansantanssin edistämiskeskus ja Kansanmusiikki-instituutti
14.00 - 16.00
Soiva luento: Eteläpohjalainen haitarinsoitto elävänä perintönä, Antti Paalanen
19.00 - 20.00

Kansantaiteenkeskuksen aula

Kultakielinen
16.00 - 16.30
Marin Skaraidu Smuidut
17.15 - 17.45

Kirkko

Rovaniemeläinen RoiMu
19.00 - 20.00

Maunon makasiini

Pulkkinen & Lundell
10.00 - 10.45
Helsingin pelimannit
12.15 - 13.00
Nordic Dance: tanssi-jamiworkshop
13.30 - 15.00

Sottiisi. Tanssia matalalla kynnyksellä elävään musiikkiin. Työpaja sopii kaikille!

Häävi
15.30 - 16.15
Spelarit
17.00 - 17.45
T for Three
18.15 - 19.15
Nordic Dance Kaustinen -tanssit
19.30 - 21.00

Pohjoismaiset tanssit eri artistien säestämänä.

Tanssitaan menuettia
21.15 - 22.15

Petri Hopun ja Paula Ketun opastuksella harjoitellaan vapaamuotoista menuettia ja yhdessä tanssimista perinteisten melodioiden säestyksellä.

Keski-Pohjanmaan Konservatorio & Centria AMK: Jamipaja
22.30 - 23.55

Jamipajassa soitetaan, tanssitaan ja lauletaan, rennolla otteella ja jamimeiningillä. Tervetuloa mukaan!

Lastenteltta

Group Abaim (MU)
10.00 - 10.30
Mielimusiikki Muskari
10.30 - 11.00
Tradilintujen tervehdys
11.00 - 11.30
Jyväskylän kansalaisopiston lasten ja nuorten pelimanniryhmä
11.30 - 12.00
Inarin KaMut
12.00 - 12.30
Lastenteltta tanssii
14.15 - 15.00
Koirien Karjala
16.00 - 16.45
Tradilinnut
16.45 - 17.00
Mielimusiikki Muskari
18.00 - 18.30
Lasten pelimannikatselmus
18.30 - 19.00

Kestikievari

Kansantanssiryhmä Väkitukko
11.15 - 11.45
Kaustislaiset Kievarissa: Kaustisen torviseitsikko tanssittaa
12.00 - 12.30
Susirekka
12.45 - 13.15
HietaKettu
13.15 - 13.45
Vuokko ja Weijarit
14.00 - 14.45
Spelarit
15.00 - 15.30
Kangasalan Balladipelimannit
16.45 - 17.30
Jeff Karoub (US)
17.45 - 18.30
Vuoden yhtye: Aapintuvan pelimannit ystävineen
19.00 - 20.00
Pint o´ The Times
20.30 - 21.15
Jake and Rambling Blade
21.30 - 22.15
O´pojat
22.30 - 23.15
Vierustoveri ja Vastaantulijat
23.30 - 0.15

Juhlapiha

Koiranen Kollektio
10.00 - 10.30
Elävää perintöä meiltä: VPKK
11.00 - 12.00
Naiskuoro Aika
12.00 - 12.30
Raakku
13.00 - 13.30
RoIMu tanssittaa
13.30 - 14.00
Ahjolan Tanhuajat
14.00 - 14.30
Inarin KaMut
15.00 - 15.30
Jyväskylän kansalaisopiston lasten ja nuorten pelimanniryhmä
15.30 - 16.00
Kansantanssiryhmä Motora säestäjänään Rälläkkä
16.00 - 16.30
Susirekka
16.30 - 17.00
Kansantanssiryhmä Väkitukko
17.00 - 17.30
Ahjolan Pelimannit
17.30 - 18.00
Viuselit
18.00 - 18.30
Folkskandia: Tuuleviul (EE)
19.15 - 19.45
Folkskandia: Folkhettan (SE)
19.45 - 20.15
Folkskandia: Spelemannslaget Laust og Fast (NO)
20.15 - 20.45
Konepajanpuisto-orkesteri tanssittaa
20.45 - 21.30

Soittosali

Kaustisen tunti: Jylhän pelimannit ja Salonkylän pelimannit
10.00 - 11.00
Figelit
11.20 - 11.40
Idula
11.40 - 12.00
Lohtutorttu
12.00 - 12.20
Suomen Sahansoittajat
12.40 - 13.00
Siltasaari
13.30 - 13.50
Hepsankeikkaa!
13.50 - 14.10
Huomiobalsami
14.10 - 14.30
Erkki Vihinen
14.30 - 14.50
Marko Tarssanen
14.50 - 15.10
Korphåla (SE)
15.10 - 15.30
Viuhu
16.00 - 16.20
Reijo Haukia
16.20 - 16.40
RoIMu
16.40 - 17.00
Duo Molemmat päät äänessä
17.20 - 17.40
Pulkkinen & Lundell
17.40 - 18.00
Elävää perintöä meiltä: Aila Rauhalan kanteletytöt
18.00 - 19.00
Harjavallan Pelimannit
19.30 - 19.50
Kultakielinen
19.50 - 20.10
Kauhajoen pelimannit
20.10 - 20.30
The Låtmores (GB/FI)
20.30 - 21.00

Wiljami

I-Han Fu
10.30 - 11.00
Heikki ja Harpistit
11.00 - 11.30
Korphåla (SE)
11.30 - 12.00
Kuopion kalevalainen Kajahdus
12.00 - 12.30
Fiori
12.30 - 13.00
FOLKSKANDIA: Folksvägen, Wavafolk
13.00 - 14.00
The Låtmores (GB/FI)
14.30 - 15.00
Palmgrenin Kamut
15.00 - 15.30
Naiskuoro Aika
15.30 - 16.00
Risto Ala-Ikkelä
16.00 - 16.30
Jakaranda
16.30 - 17.00
Raakku
17.00 - 17.30
Siltasaari
17.30 - 18.00
Susanna Leppänen & Vallitseva tilanne
18.00 - 18.30
Lohtutorttu
19.00 - 19.45
Otra
20.15 - 21.00
Noora Kataja Trio
21.30 - 22.15
L. Don Ōkami
22.45 - 23.30

Krenikka

Hyvät tytöt ja pojat
10.30 - 11.00
Hepsankeikkaa!
11.00 - 11.30
Weckmanin mysteeriarkisto
11.30 - 12.00
EikuSwing
12.00 - 12.30
Duo Rubato
12.30 - 13.00
Koiranen Kollektio
13.00 - 13.30
Sakalaiskat
13.30 - 14.00
L. Don Ōkami
14.30 - 15.00
Vapaan soiton aika
15.00 - 16.30
Villit pillit
16.30 - 17.00
Lauri Lantela
17.00 - 17.30
KulmanTakaa-yhtye
17.30 - 18.00
Aholan pelimannit
18.00 - 18.30
Janeta Österberg
18.30 - 19.00
Roikastajat
19.00 - 19.30
Simunan sakki
19.30 - 20.00
PAT - Pälvin ja Aunen tarinat
20.00 - 20.30
Salaoja
20.30 - 21.00
MEREMMIÄHE
21.00 - 21.30
Reijo Haukia
21.30 - 22.00

Puolimatka

JYLHÄ
11.00 - 11.30
Vuoroveto
12.30 - 13.00
LaSa
13.00 - 13.30
Kauhajoen pelimannit
13.30 - 14.00
Vierustoveri ja Vastaantulijat
14.00 - 14.30
Vanajaveden pelimannit
14.30 - 15.00
Hymyttäret ja Totinen Poika
15.00 - 15.30
Helsingin pelimannit
15.30 - 16.00
Konepajanpuisto-orkesteri
16.00 - 16.30
Vanhat Harput
16.30 - 17.00
Kuopion pelimannit
17.00 - 17.30
Tuliterä 2.0
17.30 - 18.00
Taavit
18.00 - 18.30
Hiiden pelimannit
19.00 - 19.30
MSHEK - Maaseutuhenkinen Elämänkatsomus
19.30 - 20.00
Poplarit
20.00 - 20.30
Markus Lampela
20.30 - 21.00
Tiilat ja Pelimannit
21.00 - 21.30
UkuLissut
21.30 - 22.00
Kiikoisten Pelimannipiiri
22.00 - 22.30
Johanna Paavola
22.30 - 23.15

Viinitupa

Kahiste
11.30 - 12.00
Markus Haapoja
12.00 - 12.30
Kaie
12.30 - 13.00
Essi ja Mauri feat Hattuhenkilö
13.00 - 13.30
I-Han Fu
13.30 - 14.00
Maruska Santala Trio
14.00 - 14.30
HK Noir
14.30 - 15.00
Lidian eka rodeo
15.00 - 15.30
VOPulele
15.30 - 16.00
Sakalaiskat
16.00 - 16.30
Anturan Alta
16.30 - 17.00
Huomiobalsami
17.00 - 17.30
Mount Everisto
17.30 - 18.00
Pikipojat
18.00 - 18.30
Hulva
18.30 - 19.00
Juhani Kuolevaisen sielu ja teot
19.00 - 19.30
Selcimer
19.30 - 20.00
Aholan pelimannit
20.00 - 20.30
Pessi ja Juntti
20.30 - 21.00
Villit pillit
21.00 - 21.30
Pekka Tapani
21.30 - 22.00
HietaKettu
22.00 - 22.30
O´Rives
22.30 - 23.00
Piipan Pojat
23.30 - 0.00
MSHEK - Maaseutuhenkinen Elämänkatsomus
0.00 - 0.30
Lauri Lantela
0.30 - 1.00
Markus Lampela
1.00 - 1.30

Santerin kabinetti

Ville
10.30 - 11.00
Kansanmussaajat
11.30 - 12.00
Aholan pelimannit
12.30 - 13.00
Simunan sakki
13.30 - 14.00
Duo Rubato
14.30 - 15.00
Kahiste
15.30 - 16.00
Con-the-set
16.30 - 17.00
Juurisävel: Kiihtelyksen laulut
17.30 - 18.00
Nytky
18.30 - 19.00
Vox Stellarum
19.30 - 20.00
Hulva
21.30 - 22.00

Pelimannitalon kahvio

KulmanTakaa-yhtye
10.00 - 10.30
Usko Välimäki
11.00 - 11.30
Erkki Vihinen
12.00 - 12.30
Marko Välimäki
13.00 - 13.30
Ånsemble
14.00 - 14.30
Ali ja Hintti
15.00 - 15.30
AadaElina
16.00 - 16.30
Katjan Soittoyritys
17.00 - 17.30
Trio Seppänen
18.00 - 18.30
Paapat topi&junnu - Lystilauluja
19.00 - 19.30
Weckmanin mysteeriarkisto
20.00 - 20.30
Juhani Kuolevaisen sielu ja teot
22.00 - 22.30
kelpotrio
22.30 - 23.00

Setori

Pontuksen pelimannit
12.00 - 12.30
Tuliterä 2.0
12.30 - 13.00
Ali ja Hintti
13.00 - 13.30
Sanelma
13.30 - 14.00
MEREMMIÄHE
14.00 - 14.30
mantu pelimannit
14.30 - 15.00
Salaoja
15.00 - 15.30
PAT - Pälvin ja Aunen tarinat
15.30 - 16.00
Hiiden pelimannit
16.00 - 16.30
Alustava Ajatus
16.30 - 17.00
Tähtärit
17.00 - 17.30
Hymyttäret ja Totinen Poika
17.30 - 18.00
The Folking Brains
18.00 - 18.30
Kansanmussaajat
18.30 - 19.00
JYLHÄ
19.00 - 19.30
Kiehinä
19.30 - 20.00
Mount Everisto
20.00 - 20.30
Vanhat Harput
20.30 - 21.00
Ville
21.00 - 21.30
MSHEK - Maaseutuhenkinen Elämänkatsomus
22.00 - 22.30

Massikka

Essi ja Mauri feat Hattuhenkilö
11.30 - 12.00
mantu pelimannit
12.00 - 12.30
VOPulele
13.00 - 13.30
Anturan Alta
13.30 - 14.00
Kuopion kalevalainen Kajahdus
14.00 - 14.30
Ahjolan Pelimannit
14.30 - 15.00
Hyvät tytöt ja pojat
15.00 - 15.30
Kaie
15.30 - 16.00
Pontuksen pelimannit
16.00 - 16.30
LaSa
16.30 - 17.00
Hirvikorpi & Keihäs
17.00 - 17.30
Vanajaveden pelimannit
17.30 - 18.00
Marko Tarssanen
18.00 - 18.30
HK Noir
18.30 - 19.00
Kiikoisten Pelimannipiiri
19.00 - 19.30
Piipan Pojat
19.30 - 20.00
AadaElina
20.00 - 20.30

Troka

Poplarit
15.45 - 16.15
Pint o´ The Times
18.00 - 18.30
O´Rives
18.30 - 19.00
Suhmurit
20.00 - 20.30
Eldanka
22.00 - 22.30

Sopukka

NirSo
13.15 - 13.45
The Folking Brains
14.45 - 15.15
Sanelma
17.30 - 18.00
Viuhu
19.30 - 20.00

Yhteislaulunuotio

Fiori laulattaa
15.30 - 16.00
Paapat topi&junnu - Lystilauluja
16.00 - 16.30
Iättömät laulun lyömät laulattaa
18.00 - 19.00
Kuopion pelimannit laulattaa
19.30 - 20.15

Kino

Keitaat/Oases
13.00 - 14.00

Ääni-improvisaatio- sekä syanotypia -työpajat Amanda Kauranteen ja Kira Leskisen opastuksella. Sopii erityisesti lapsille ja koko perheille.

Runolaulukonsertti, Kuisma Asikainen
15.00 - 15.40

Taustalla pyörii Keitaat/Oases luontoinstallaatio.

Keitaat/Oases imrpovisaatioesitys
17.00 - 18.00

onsdag 13.07.

Keskipohjanmaa-areena

Suuri Näppärit ja Folkskandia konsertti
11.00 - 12.00
Lilla Spelmansstämman: Menuettia jepualaisittains Christine Julin-Häggman & Jepokryddona, Viktor Andersonin jalanjäljissä
13.00 - 14.00
Motora
15.00 - 16.15
Blazin' Fiddles (GB)
17.15 - 18.15
Ellinoora
19.30 - 20.45
Es&Co.
21.45 - 22.45
Menuettien yö
23.30 - 0.30

Mondo

Jamiworkshop; Mestariyhteissoitto!
11.30 - 13.00

Täällä opetellaan esiintyjien seurassa kappaleita heidän omasta ohjelmistostaan, kaikki soittointoiset mukaan! Mestariyhteissoiton vetävät Pentti Mattson & Jari Paavola, Mauno Järvelä & Tallari, Antti ja Anna Janka-Murros

Jeff Karoub (US)
14.00 - 15.00
Folkskandia: Elin Jonsson (SE)
16.15 - 17.15
Juurakko
18.15 - 19.15
Vilma Jää
20.45 - 21.45
MäSä Duo
22.45 - 23.45
Teho.
0.30 - 1.30

Kallioklubi

Tanssiworkshop: Fuskaa ja foksaa Jutta Wrangénin opastamana
16.30 - 18.00
Dawda Jobarteh (DK)
21.00 - 22.00
Maija Kauhanen
22.30 - 23.30
Marvara (BE/SE)
0.00 - 1.00

Kalliokrouvi

Pohjoisen Pikajuna Kantri Band
18.00 - 18.45
Trio Mallaskuu
18.45 - 19.30
Suburban String Band
19.30 - 20.15
Temperance
20.15 - 21.00
Varjakka String Band
21.00 - 21.45
Caol Cù
21.45 - 22.30
O´Rives
22.30 - 23.15
Pint o´ The Times
23.15 - 0.00
Celt Division
0.00 - 0.45

Pelimannitalo

Aamu mestarien matkassa
10.00 - 11.00
Lilla Spelmansstämman: 50 vuotiset mestarit – Erik Johan Lindvall
11.30 - 12.30
Muistojen Kaustinen: Anttilan pelimannit
13.00 - 14.00
Mestarisoitto, kaustislaiset mestarit sekä
14.30 - 15.30
Talkoopelimannit 40v.
16.00 - 17.00
Muusikko kohtaa soitinrakentajansa; Ilkka Heinonen & Rauno Nieminen
17.30 - 18.30
Jari Teirikankaan sävellyksiä Köyhäjoen pelimannien soittamana
19.00 - 19.45
Laulutupa
20.00 - 21.00
I Fäälan
21.30 - 22.30
Jake and Rambling Blade
23.00 - 23.45
ALDA
0.00 - 0.45

Timo Alakotilan, Veera Kuisman ja Elias Frigårdin skandinaavishenkistä taidokasta pelimannipoljentoa.

Vapaat jamit
0.45 - 3.00

Tule ja laita jamisessio pystyyn, tai liity mukaan mikäli et ehtinyt ensin!

PH Nordgren -sali

Lauluyhtyeiden matkassa: ElinKaustinen & Juurisävel
10.30 - 11.30
Konsta Jylhä -kilpailun voittajat
12.00 - 13.00
Bára Grímsdóttir & Chris Foster (IS)
13.30 - 14.30
Viisikymppiset mestarit: Antti Vesterinen
15.00 - 16.00
Lilla Spelmansstämman
16.30 - 17.30
Lilla Spelmansstämman
18.00 - 19.00
Ilkka Heinonen
19.30 - 20.30
Tero Pajunen
21.00 - 21.45
Antti Kleemola
22.15 - 23.00

Kaustinen-sali

Viisikymppiset mestarit: Suuri kantelekonsertti Viljo Karvosen jäljillä
16.00 - 17.00
Kansantanssia: Romansul (RO)
18.00 - 19.00

Museosali

Aamuworkshop: Group Abaim Mauritiukselta opettaa Sega-tansseja
10.00 - 11.00
Soiva luento: Menuetti, Petri Hoppu
13.30 - 14.30
Soiva seminaari: kansanomaisten soittimien rakentamisen tulevaisuus
15.00 - 16.30

Kansantaiteenkeskuksen aula

Lauluyhtye Hinku
11.00 - 11.30
Mount Everisto
11.30 - 12.00
PAT - Pälvin ja Aunen tarinat
12.00 - 12.30
Kuluttamattomat
12.30 - 13.00
Hallavalia
13.00 - 13.30
Kalevan Kaiku
17.15 - 17.45
Triijuulla
19.15 - 19.45

Kirkko

Kuokkalan Pelimannit
19.00 - 20.00

Maunon makasiini

Fiori
10.15 - 10.45
Linko
12.30 - 13.15
Nordic Dance: tanssi-jamiworkshop
13.30 - 14.45

Polska. Tanssia matalalla kynnyksellä elävään musiikkiin. Työpaja sopii kaikille!

Tapani Lahikaisen laulukirjan julkistamiskonsertti
15.15 - 16.15
Otra
16.30 - 17.15
Lilla Spelmansstämman: WORKSHOP - Häämusiikkia kielirajalta
17.30 - 18.30
Runolaulutupa Kuisma Asikaisen johdolla
18.45 - 19.20

Tule mukaan laulamaan!

Nordic Dance Kaustinen -tanssit
19.30 - 21.00

Pohjoismaiset tanssit eri artistien säestämänä.

Makasiinin pelimannitanssit: Etu-Töölön Akateemiset pelimannit
21.15 - 22.15
Keski-Pohjanmaan Konservatorio & Centria AMK: Jamipaja
22.30 - 23.59

Jamipajassa soitetaan, tanssitaan ja lauletaan, rennolla otteella ja jamimeiningillä. Tervetuloa mukaan!

Lastenteltta

Koirien Karjala
10.00 - 10.30
Tuulesta viis
10.30 - 11.00
Motoran kansantanssijat tanssittavat
11.00 - 11.30
Romansul (RO)
11.30 - 12.00
Kangasalan pikkupelimannit
12.00 - 12.45
Mielimusiikki Muskari
12.45 - 13.15
Lastenteltta tanssii
14.00 - 14.45
Naattiorkesteri
16.15 - 17.15
Orffit
18.00 - 18.45
Lasten pelimannikatselmus
18.45 - 19.15

Kestikievari

Tanssitupa: Menuetti
10.00 - 11.30

Menuettia Heidi Palmun ja Marcus Blombergin opastuksella

Huom! Paikka muutettu.

Kaustislaiset Kievarissa: Salonkylän pelimannit
12.00 - 12.30
Jakaranda
13.00 - 13.45
Viuhu tanssittaa
14.15 - 15.00
Lilla Spelmansstämman
15.00 - 16.00
Ahjolan Tanhuajat
16.15 - 16.45
Kansantanssiryhmä Ranttali
16.45 - 17.15
Varjakka String Band
17.30 - 18.15
Folkskandia: Verdal juniorspellmannslag (NO)
18.30 - 19.00
Peltolan pojat tanssittaa
19.30 - 20.30
Folkjykä & Kuntoutujat
20.45 - 21.30
Noora Kataja Trio
21.45 - 22.15
Pekka Tapani
22.30 - 23.15
Wasel & The Weasels
23.30 - 0.30
The Global Cooling
0.45 - 1.30
The Låtmores (GB/FI)
1.45 - 2.30

Juhlapiha

Serkkusirkus
10.00 - 10.30
NirSo
10.30 - 11.00
Elävää perintöä meiltä: Jylhän pelimannit ja Nappulapeli
11.00 - 12.00
Ahjolan Tanhuajat
12.00 - 12.30
Romansul (RO)
12.30 - 13.00
Kansantanssiryhmä Ranttali
13.00 - 13.30
Kortesjärven pelimannit tanssittaa
13.30 - 14.15
Evijärven mieslaulajat
14.30 - 15.00
Ethno Finland
15.00 - 15.30
Folkskandia
15.30 - 16.00
Jakaranda
16.00 - 16.30
Harjavallan Pelimannit
16.30 - 17.00
Kaustisen pelimanniyhdistyksen purppuriryhmä
17.00 - 17.30
Kauhajoen pelimannit
17.30 - 18.00
Kangasalan Pikkupelimannit
18.00 - 18.30
Varkauden ukuleleorkesteri WAU
18.30 - 19.00
Käpylän pelimannit
19.00 - 19.30
Kansantanssiryhmä Väkitukko
19.30 - 20.00
Näpsäkät ja Prikka
20.00 - 20.15
Vapaapääsy-yhtye tanssittaa
20.15 - 21.00
Lilla Spelmansstämman; tanssit
21.00 - 22.00
Vuokko ja Weijarit tanssittaa
22.00 - 22.45
Vantaan pelimannit tanssittaa
22.45 - 23.30

Soittosali

Kaustisen tunti: Anttilan pelimannit & Sillankorvan pelimannit
10.00 - 11.00
Marin Skaraidu Smuidut
11.00 - 11.20
Hirvikorpi & Keihäs
11.20 - 11.40
Hiiden pelimannit
11.40 - 12.00
Tepot
12.00 - 12.20
Katja Lampinen
12.20 - 12.40
Weckmanin mysteeriarkisto
12.40 - 13.00
Anna-Liisa ja Margit Rantamäki
13.30 - 13.50
USKO & RAINER
13.50 - 14.10
Sylvain Tollis
14.10 - 14.30
Veli-Jussi Lietsala
14.30 - 14.50
Kuopion pelimannit
14.50 - 15.10
Leppävirran Pelimannit
15.10 - 15.30
Käpyjouhikot
16.00 - 16.20
Lauluryhmä Jännät
16.20 - 16.40
Amyrit
16.40 - 17.00
Kortesjärven pelimannit 50 v. konsertti
17.00 - 18.00
Elävää perintöä meiltä: Akkapelimannit & VPKK
18.00 - 19.00
Lilla Spelmansstämman; iltamat
19.30 - 21.00
Katjan Soittoyritys
21.00 - 21.30
Painter´s Hill
21.30 - 22.00

Wiljami

Lilla Spelmansstämman
10.00 - 11.00
RoIMu
11.00 - 11.30
Kultakielinen
11.30 - 12.00
Evijärven mieslaulajat
12.00 - 12.30
Kellon harmonikkaorkesteri
12.30 - 13.00
LuoMuKanteleet
13.00 - 13.30
Hiromi ja Minna (JP/FI)
13.30 - 14.00
Viuselit
14.00 - 14.30
Kemppis
14.30 - 15.00
Kalevan Kaiku
15.00 - 15.30
Orivesi All Starsin Pelimanniklinikka
15.30 - 17.00
Kuokkalan Pelimannit
17.00 - 17.30
8. Suuri perinteinen huuliharppu konsertti
17.45 - 18.45
Linko
19.30 - 20.15
Musta Kauris
20.45 - 21.30
Räsynukke
22.00 - 22.45
Thais Morell (BR)
23.15 - 0.00

Krenikka

Kiikoisten Pelimannipiiri
10.30 - 11.00
Ville
11.00 - 11.30
Hymyttäret ja Totinen Poika
11.30 - 12.00
Anturan Alta
12.00 - 12.30
VOPulele
12.30 - 13.00
Katja Lampinen
13.00 - 13.30
JYLHÄ
13.30 - 14.00
Konepajanpuisto-orkesteri
14.00 - 14.30
Johnny D ja pankkiryöstäjät
14.30 - 15.00
Vapaan soiton aika
15.00 - 16.30
Taavit
16.30 - 17.00
Saunú
17.00 - 17.30
MC Tyyskä
17.30 - 18.00
HE3PA
18.00 - 18.30
Trubaduuri Matti Reittamo
18.30 - 19.00
Juurisävel
19.00 - 19.30
Teijo Aho
19.30 - 20.00
Young Man's Misery
20.00 - 20.30
Jakkara
20.30 - 21.00
AadaElina
21.00 - 21.30
Trio Rauhala
21.30 - 22.00
Haipale
22.00 - 22.30
Marin Skaraidu Smuidut
22.30 - 23.00
The FIN-EST Group
23.00 - 23.30

Puolimatka

Inarin KaMut
10.00 - 10.30
Ahjolan Pelimannit
10.30 - 11.00
Villit pillit
11.00 - 11.30
Roikastajat
11.30 - 12.00
Pekka Tapani
12.00 - 12.30
Kiehinä
12.30 - 13.00
Arkibanjo
13.00 - 13.30
Kuokkalan Pelimannit
13.30 - 14.00
Käpylän pelimannit
14.00 - 14.30
Nappulapeli
14.30 - 15.00
Lipstikka
15.00 - 15.30
Räsynukke
15.30 - 16.00
The Global Cooling
16.00 - 16.30
Young Man's Misery
16.30 - 17.00
Vantaan pelimannit
17.00 - 17.30
PIRKANMAAN MAAKUNTAPELIMANNIT
17.30 - 18.00
Kellon harmonikkaorkesteri
18.00 - 18.30
Harjavallan Pelimannit
18.30 - 19.00
Rokasahurit
19.00 - 19.30
Rykäys
19.30 - 20.00
Keuruun Pelimannit
20.00 - 20.30
Kangasalan Balladipelimannit
20.30 - 21.00
Kemppis
21.00 - 21.30
Alma Morena
21.30 - 22.00
Maarian Yökirjat
22.00 - 22.30
Pohjoisen Pikajuna Kantri Band
22.30 - 23.00
Kalevan Kaiku
23.00 - 23.30

Viinitupa

Vox Stellarum
10.30 - 11.00
Salaoja
11.00 - 11.30
Erkki Vihinen
11.30 - 12.00
Vuoroveto
12.00 - 12.30
Salonen Esko
12.30 - 13.00
Triijuulla
13.00 - 13.30
Duo Molemmat päät äänessä
13.30 - 14.00
Simunan sakki
14.00 - 14.30
Kinnarin pelimannit
14.30 - 15.00
Suburban String Band
15.00 - 15.30
Folkjykä & Kuntoutujat
15.30 - 16.00
Elopeura
16.00 - 16.30
L. Don Ōkami
16.30 - 17.00
Luunappi
17.00 - 17.30
UkuLissut
17.30 - 18.00
Hiljaus
18.00 - 18.30
Matti Muhonen
18.30 - 19.00
Pikkumusta
19.00 - 19.30
Bony Mäihiäinen
19.30 - 20.00
Huru-uket
20.00 - 20.30
Sylvain Tollis
20.30 - 21.00
VPKK
21.00 - 21.30
MEILLON
21.30 - 22.00
Johnny D ja pankkiryöstäjät
22.00 - 22.30
Hörhö
22.30 - 23.00
Temperance
23.00 - 23.30
kelpotrio
23.30 - 0.00
Maarian Yökirjat
0.00 - 0.30
Noora Kataja Trio
0.30 - 1.00

Santerin kabinetti

Marko Tarssanen
10.30 - 11.00
Paapat topi&junnu - Lystilauluja
11.30 - 12.00
Janeta Österberg
12.30 - 13.00
HK Noir
13.30 - 14.00
LaSa
14.30 - 15.00
Rokasahurit
15.30 - 16.00
Duo Liisa ja Maija
16.30 - 17.00
The FIN-EST Group
17.30 - 18.00
Duo Molemmat päät äänessä
18.30 - 19.00
Haipale
19.30 - 20.00
Elopeura
20.30 - 21.00
MC Tyyskä
21.30 - 22.00

Pelimannitalon kahvio

Huomiobalsami
10.00 - 10.30
Sanelma
11.00 - 11.30
Reijo Haukia
12.00 - 12.30
Pessi ja Juntti
13.00 - 13.30
MEILLON
14.00 - 14.30
Caol Cù
15.00 - 15.30
Hörhö
16.00 - 16.30
Hannu K .
17.00 - 17.30
Ånsemble
18.00 - 18.30
Juniper & The Wolf (US)
19.00 - 19.30
Saiha Group
20.00 - 20.30
The Låtmores (GB/FI)
21.00 - 21.30
Matti Muhonen
22.00 - 22.30
Trio Mallaskuu
22.30 - 23.00
Los Olvidados
23.30 - 0.00
Lauri Lantela
0.00 - 0.30
Alustava Ajatus
0.30 - 1.00

Setori

Taavit
12.30 - 13.00
Bony Mäihiäinen
13.00 - 13.30
nuotiopelimannit
13.30 - 14.00
Lauluryhmä Jännät
14.00 - 14.30
UkuLissut
14.30 - 15.00
Huru-uket
15.00 - 15.30
Pikkumusta
16.00 - 16.30
Kuluttamattomat
17.00 - 17.30
Käpyjouhikot
17.30 - 18.00
Arkibanjo
18.00 - 18.30
Trio Rauhala
18.30 - 19.00
Maarian Yökirjat
19.30 - 20.00
kelpotrio
20.00 - 20.30
Mäntyharjun Huuliharpistit
20.30 - 21.00

Massikka

Lipstikka
12.30 - 13.00
Putaan Pelimannit
13.00 - 13.30
Juhani Kuolevaisen sielu ja teot
13.30 - 14.00
Marin Skaraidu Smuidut
14.00 - 14.30
Kansanmusiikkiyhtye Hilppa
14.30 - 15.00
Alustava Ajatus
15.30 - 16.00
Äijäkanteleet
16.00 - 16.30
Jake and The Rambling Blade
16.30 - 17.00
Nytky
17.00 - 17.30
Hallavalia
17.30 - 18.00
Ali ja Hintti
18.00 - 18.30
Anna-Liisa ja Margit Rantamäki
18.30 - 19.00
Tähtärit
19.00 - 19.30
Viuselit
19.30 - 20.00
Horjumattomat
20.00 - 20.30
Duo Liisa ja Maija
20.30 - 21.00

Troka

Young Man's Misery
14.15 - 14.45
Rykäys
16.00 - 16.30
Leppävirran Pelimannit
16.30 - 17.00
Kaustisen torviseitsikko
18.15 - 18.45
KITTILÄN KAVERUKSET
20.30 - 21.00
O´pojat
22.30 - 23.00

Sopukka

Vanajaveden pelimannit
11.30 - 12.00
Koiranen Kollektio
13.00 - 13.30
Borduna
15.45 - 16.15
Putaan Pelimannit
17.00 - 17.30
Teekkarikuoro
18.30 - 19.00

Yhteislaulunuotio

Reserviläiskuoro Vinosyöttö laulattaa
16.00 - 16.45
Iättömät laulun lyömät laulattaa
18.15 - 19.15
nuotiopelimannit laulattaa
20.30 - 21.15

Kino

Ääni-improvisaatiotyöpaja luonnosta inspiroituen, Amanda Kauranne
13.00 - 14.00
Ihmisääni ja luonto soolokonsertti, Amanda Kauranne
15.00 - 16.00
Keitaat/Oases imrpovisaatioesitys
17.00 - 18.00

torsdag 14.07.

Keskipohjanmaa-areena

Tanssitupa
10.00 - 11.30

Kaustislainen purppuritupa, vetäjinä Senni Penttilä-Kungas ja Laura Roimela

Tanssiva Kaustinen
13.00 - 14.15
Kangasalan Pikkupelimannit, vuoden 2020 yhtye
15.30 - 16.30
Unesco-juhla
17.30 - 18.45
Antti Ketonen
19.45 - 21.00
Kaláscima (IT)
22.00 - 23.00
Yökatrilli: Petri Kauppinen & JPP
0.05 - 1.05

Mondo

Jamiworkshop
11.30 - 13.00

Festivaaleille saapuneiden esiintyjien johdolla, opetellaan kappaleita heidän omista ohjelmistoistaan. Monen tasoiset mahtuvat mukaan, joten tervetuloa kaikki soittointoiset!

I Fäälanin soitteiden lisäksi soitellaan kaustislaisia kappaleita kaustislaisten pelimannien johdolla.

Linko
14.15 - 15.15
Saima
16.30 - 17.30
Dawda Jobarteh (DK)
18.45 - 19.45
Kotamäki Company
21.00 - 22.00
SHOWCASE: Lapua-Uusi-Guinea
23.00 - 0.00
Jari Rättyä & Käärmekeitto
0.45 - 1.45

Kallioklubi

Tanssiworkshop
16.30 - 18.30

Tule valmistautumaan illan yökatrilliin Petri Kauppisen ohjauksessa.

Vilma Jää
20.15 - 21.15
Ida Elina
21.45 - 22.45
Maija Kauhanen & Juurakko
23.30 - 0.30

Kalliokrouvi

VUO
18.00 - 18.45
Timeless
18.45 - 19.30
Frosty River
19.30 - 20.15
Kvarty Five
20.15 - 21.00
Pulisong
21.00 - 21.45
Saunú
22.30 - 23.15

Pelimannitalo

Haipale
10.00 - 10.45
Tertut ja Ritva Talvitie halsualaisen perinteen ja Otto Hotakaisen jalanjäljillä
11.00 - 11.45
Muistojen Kaustinen: Salonkylän pelimannit
12.00 - 13.00
Hiljaus
13.30 - 14.15
Metsän peitossa -konsertti
14.45 - 15.30
Muusikko kohtaa soitinrakentajansa; Ida Elina ja Pekka Lovikka
16.00 - 17.00
Desirée Saarela
17.30 - 18.15
Tallari & mestaripelimanni Aimo Mässbacka
18.45 - 19.30
Laulutupa
20.00 - 21.00
Pelimannit Framilla: Veli-Jussi Lietsala
21.30 - 22.30
Tarinankertoja Anna-Maria Toivonen
23.00 - 0.00
Ville & Tommie
0.30 - 1.30
Vapaat jamit
1.30 - 3.00

Tule ja laita jamisessio pystyyn, tai liity mukaan mikäli et ehtinyt ensin!

PH Nordgren -sali

Aamu mestarien matkassa
10.00 - 11.00
Fanø Fiddlers / Folkskandia
12.45 - 13.30
Tarinoita auringon alla – Berättelser under solen
14.00 - 14.45
Ethno Finland
15.15 - 16.00
MäSä Duo
16.30 - 17.30
Kiusankappaleita
18.00 - 18.45
Jimmy Träskelin - Havaintovihko
19.15 - 20.00
Lafo Folkmusikcenter
20.30 - 21.30
SHOWCASE: Bergå Folk Project
22.00 - 23.00

Kaustinen-sali

Mestariparaati
14.00 - 15.30
Kaustislainen Kavalkadi
19.00 - 20.30

Museosali

Aamuworkshop: suomenruotsalaisia lauluja Julia Björnin kanssa
10.00 - 11.00
Soiva luento; Vilma Timonen
15.00 - 16.00
Oldtime-, bluessgrass- ja rootsmusiikintyöpaja: Wasel & The Weasel
17.30 - 19.30

Kansantaiteenkeskuksen aula

Vieremän veteraanikuoro
12.00 - 12.30
LuoMuKanteleet
12.30 - 13.00
Saiha Group
13.15 - 13.45
Kiehinä
16.00 - 16.30
Houkutuslintu
16.30 - 17.00
Naiskuoro Harput
17.00 - 17.30

Kirkko

Kaustisen Purppuripelimannit
19.00 - 20.00

Maunon makasiini

Hetken tanssi / Sini Rantakari ja Terho Asikainen
10.00 - 11.00
Uskos Poi´s
11.30 - 12.00
Räsynukke
12.30 - 13.15
Nordic Dance: tanssi-jamiworkshop
13.30 - 15.00

Valssi. Tanssia matalalla kynnyksellä elävään musiikkiin. Työpaja sopii kaikille!

Nikulan pelimannit
15.30 - 16.15
Orivesi All Stars: Pelimanniklinikka
16.30 - 18.00
Äijäkanteleet
18.15 - 19.00
Nordic Dance Kaustinen -tanssit
19.30 - 21.00

Pohjoismaiset tanssit eri artistien säestämänä.

Makasiinin pelimannitanssit: Tobo gänget (SV)
21.00 - 22.00
Antti Savilampi tanssittaa 1900-luvun paritansseja
22.00 - 23.00
Teho.
23.00 - 0.00

Lastenteltta

LuoMuKanteleet
10.00 - 10.30
Lastenduo Vejie
10.30 - 11.00
Tradilintujen tervehdys
11.00 - 11.30
Tero Pajunen
11.30 - 12.00
Sateenkaaripysäkki
12.30 - 13.00
Lastenteltta tanssii
14.15 - 15.00
Tuulesta viis
15.00 - 15.30
Ihhahhaa
16.30 - 17.00
Tarinankertoja Anna-Maria Toivonen
17.00 - 17.30
Lasten pelimannikatselmus
18.45 - 19.15

Kestikievari

Käpylän pelimannit
11.00 - 11.45
Kaustislaiset Kievarissa: Anttilan pelimannit
12.00 - 12.30
Näpsäkät, Prikka ja Vapaapääsy-yhtye
12.30 - 13.00
PIRKANMAAN MAAKUNTAPELIMANNIT
13.15 - 13.45
Talkoopelimannit
14.00 - 14.45
Suuri Mestari-yhteissoitto; Otto Hotakainen, Konsta Jylhä, Kustaa Järvinen ja Tuure Niskanen
15.00 - 16.00
Pirttiset
16.15 - 16.45
Vantaan pelimannit tanssittaa
17.00 - 17.45
KASSIAHASTUS
18.00 - 18.45
Pohjois-Karjalaiset soitot, tule mukaan!
19.00 - 20.00
Johanna Paavola
20.15 - 20.45
Romansul (RO)
21.00 - 21.45
Kvarty Five
22.00 - 22.45
Juniper & The Wolf (US)
23.00 - 23.45
Slack Bird
0.00 - 0.45
Celt Division
1.00 - 1.45

Juhlapiha

Tähtärit
10.30 - 11.00
Elävää perintöä meiltä: Kaustisen torviseitsikkoa ja VPKK
11.00 - 12.00
Pirttiset
12.00 - 12.30
Reserviläiskuoro Vinosyöttö
12.30 - 13.00
Iskelmäseniorit ry
13.00 - 13.30
Kopla
14.00 - 14.30
Group Abaim (MU)
14.30 - 15.00
Romanialaisia kansantansseja Romansulin (RO) johdolla
15.00 - 15.30
Orffit
15.30 - 16.00
Kansantanssiryhmä Keiku
17.00 - 17.30
Kansanlauluyhtye ILO
17.30 - 18.00
Lauluyhtye Hinku
18.00 - 18.30
Kaskikuusen pelimannit
18.30 - 19.00
Pömpeli
19.00 - 19.30
Kesäpelimannit
19.30 - 20.00
Keuruun Pelimannit tanssittaa
20.00 - 20.45
PIRKANMAAN MAAKUNTAPELIMANNIT tanssittaa
20.45 - 21.30
Amyrit tanssittaa
21.30 - 22.15
Kellon harmonikkaorkesteri tanssittaa
22.15 - 23.00

Soittosali

Kaustisen tunti: Kaustisen torviseitsikko & Aikuisnäppärit
10.00 - 11.00
Hannu Rahikainen
11.00 - 11.20
Nummela & Lietsala
11.40 - 12.00
Kahiste
12.00 - 12.20
Hallavalia
12.20 - 12.40
Iin Laulupelimannit
12.40 - 13.00
Ii-Team
13.30 - 13.50
Mottine
13.50 - 14.10
Lipstikka
14.10 - 14.30
Tobo gänget (SV)
14.30 - 14.50
Salonen Esko
14.50 - 15.10
Kinnarin pelimannit
15.10 - 15.30
Äijäkanteleet
16.00 - 16.20
Group Abaim (MU)
16.20 - 16.40
Rokasahurit
16.40 - 17.00
Riitta Reijonen
17.00 - 17.20
Reino Krank ystävineen
17.20 - 17.40
Haploryhmä U8a1a1b1
17.40 - 18.00
PosiDivas
18.00 - 18.20
Duo Laadidaa
18.20 - 18.40
Duo Katja ja Saku
18.40 - 19.00
Uskos Poi´s
19.00 - 19.30
Trio Seppänen
19.30 - 20.00
Elävää perintöä meiltä: Duo Janina Suihkola&Iida-Maria Hanhikoski Kirinäppärit
20.00 - 21.00
Soolojen ilta
21.00 - 22.30

Wiljami

Vieremän veteraanikuoro
10.30 - 11.00
Kangasalan Balladipelimannit
11.00 - 11.30
Varkauden ukuleleorkesteri WAU
11.30 - 12.00
Putaan Pelimannit
12.00 - 12.30
Tampereen ihankaikkinen kuninkaallinen tuomiokuoro (Tuomiokuoro)
12.30 - 13.00
Naiskuoro Harput
13.00 - 13.30
Varjakka String Band
13.30 - 14.00
Amyrit
14.00 - 14.30
Lauluyhtye Hinku
14.30 - 15.00
Teekkarikuoro
15.00 - 15.30
The FIN-EST Group
15.30 - 16.00
Vapaapääsy-yhtye
16.00 - 16.30
Aila Rauhalan kanteletytöt
16.30 - 17.00
Joen Sottiisi
17.00 - 17.30
Tom Stenman & Kinnerpuu Orkesteri
17.30 - 18.00
Kansanmusiikkiyhtye Hilppa
18.00 - 18.30
Duo Rällä
19.00 - 19.45
Kolmastoista kuu
20.15 - 21.00
Väisänen jne.
21.30 - 22.15
Katri O
22.45 - 23.30

Krenikka

Triijuulla
10.00 - 10.30
Kuluttamattomat
10.30 - 11.00
Suburban String Band
11.30 - 12.00
Horjumattomat
12.30 - 13.00
Käpyjouhikot
13.30 - 14.00
Miljonääriäidit duo
14.00 - 14.30
Kootut Teokset
14.30 - 15.00
Vapaan soiton aika
15.00 - 16.30
Dromos
16.30 - 17.00
nuotiopelimannit
17.00 - 17.30
Borduna
17.30 - 18.00
Kinnarin pelimannit
18.00 - 18.30
Matti Paananen
18.30 - 19.00
KITTILÄN KAVERUKSET
19.00 - 19.30
Eero ja Sisko Perttunen
19.30 - 20.00
Les 4 canards
20.30 - 21.00
Herrasväki Lindfors
21.00 - 21.30
Lahukka
22.00 - 22.30
Silmukat
22.30 - 23.00

Puolimatka

Kansanmusiikkiyhtye Hilppa
10.00 - 10.30
Huru-uket
10.30 - 11.00
Musta Kauris
11.00 - 11.30
Leppävirran Pelimannit
11.30 - 12.00
Afrocosmos
12.30 - 13.00
Töölön Viuluklubi
13.00 - 13.30