Pro Kaustinen ry. jatkaa Kansanmusiikkisäätiön hallituksen vuonna 1968 aloittamaa perinnettä jakaa tunnustuksia kansanmusiikin ja -tanssin alalla ansioituneille henkilöille. Plaketin on suunnitellut kaustislaissyntyinen taiteilija Tapio Wirkkala.

Festivaaliplakettien saajat
VUOSI NIMI
2018 Ei jaettu
2017 Hannu Saha
2016 Taina Lehtonen
2015 Topi Rajala
2014 Virkkala Kauppi
2013 Kupari Risto
2012 Larsen Geir Egil
2012 Järvelä Raila
2011 Wassborr Sinikka
2011 Huttu-Hiltunen Pekka
2011 Ylönen-Viiri Päivi
2010 Wirkkala Reino
2010 Timonen Taito
2009 Hanhikoski Terttu
2009 Ojajärvi Pentti
2008 Ekström Siv
2008 Taavitsainen Risto
2007 Cronshaw Andrew
2007 Koiranen Antti
2007 Palosaari-Penttilä Pirjo
2007 Penttilä Ossi
2006 Halonen Sirkka
2006 Kaismala Veijo
2005 Anttila Rauno
2005 Raukola Leenamaija
2004 Isohookana-Asunmaa Tytti
2004 Kotaja Jarmo
2004 Raja Yrjö
2004 Westerholm Pekka
2003 Ala-Kuha Jussi
2003 Finnilä Anna-Liisa
2003 Määttälä Viljo S.
2003 Nieminen Rauno
2003 Pesola Teemu
2002 Hinkkanen Anja
2002 Kontio Sinikka
2002 Kopsala Aulis
2002 Vuori Markku
2001 Köngäs Ilkka
2001 Tanskanen Raimo
2000 Peltoniemi Heimo
2000 Sopanen Ismo
1999 Leino Raimo
1999 Malinen Pertti
1999 Mäkinen Tapani
1998 Hannula Timo
1998 Niiniluoto Maarit
1998 Page Philipp
1997 Panula Timo
1997 Puronaho Sanni
1997 Sipponen Kauko
1996 Hiekkavirta Erkki
1996 Savilampi Antti
1995 Kostiainen Pekka
1995 Peltonen Lasse
1995 Pulli Martta
1994 Paananen Vellamo
1994 Riikonen Sakari
1994 Polas Eero
1993 Kangas Juha
1993 Närväinen Timo
1993 Värälä Huugo
1992 Järvelä Mauno
1992 Luoma Topi
1992 Puumala Paavo
1991 Kujala Erkki
1991 Rausmaa Pirkko-Liisa
1990 Rüütel Ingrid
1990 Saastamoinen Ilpo
1990 Vikár Lázló
1989 Borgmästars Jonas
1989 Laasanen Jaakko
1988 Gustafsson Klas
1988 Koski Timo
1987 Pakarinen Esa
1987 Rantakari Tapio
1987 Rauhala Aila
1986 Gauriloff Jaakko
1986 Palmroth Arvo Valte
1985 Koistinen Otto
1985 Laitinen Heikki
1984 Kinnari Eero
1984 Leisiö Timo
1984 Saunio Ilpo
1983 Gronow Pekka
1983 Turesson Gunnar
1982 Grandell Åke
1982 Janka-Murros Jussi
1982 Saari  Eino
1982 Talvitie Kerttu
1981 Bergholm Kari
1981 Hahnsson Stina
1981 Paananen Paula
1981 Viitanen Sirkka
1980 Pentti Vesa
1980 Salonen Erkki
1979 Asplund Anneli
1979 Häggman Ann-Mari
1979 Piirto Eero
1978 Hotakainen Otto
1978 Valkeapää Nils Aslak
1978 Ylitalo Arvo
1977 Helistö Paavo
1977 Karvonen Viljo
1977 Kivisaari Vuokko
1977 Rauma Hannu
1977 Viitanen Martti
1977 Vilkuna Kustaa
1976 Niskanen Tuure
1976 Sonninen Ahti
1975 Heikkilä Oiva
1975 Pokela Martti
1975 Porma Ilona
1975 Rintakoski Aatos
1974 Hilden Oiva
1974 Jukarainen Helvi
1974 Mantere Kauko
1973 Ernesaks Gustav
1973 Kentala Aaro
1973 Mäkelä Voitto
1972 Ojala Lauri
1972 Ratsula Gösta
1971 Aronsson Knis Karl
1971 Järvelä Johannes
1971 Rosas John
1970 Järvinen Kustaa
1970 Laasanen Leander
1970 Lillhannus Otto
1969 Katajavuori Ulla
1969 Niittykoski Wiljami
1968 Ala-Könni Erkki
1968 András Béres
1968 Jylhä Konsta
1968 Risku Emil
1968 Tulikari Eino
Share