Arkisto

Ohjelma-arkisto sisältää aiempien vuosien ohjelman.


Vuoden 2018 päiväkohtainen ohjelma

Vuoden 2018 esiintyjät aakkosjärjestyksessä

5/5
30+1

A

A. Ylinen & Ystävät
Aava
Afrocosmos
AHA
Ahjolan pelimannit
Aikaansaapas
Aila duo
Aila Rauhalan Kanteletytöt
Airi Hautamäki
Akkapelimannit
Ala-Könni-opiston entiset opiskelijat ja opettajat
Alasdair Fraser & Natalie Haas (GB/US)
ALAVUDEN KAKSIRIVISET
Aléa
Ali ja Hintti
Alikylän pelimannit
Amyrit
Anna Riikka
Anna-Liisa ja Margit Rantamäki
Annette Schneider
Anniina Hetastiina Veitonmäki
Anssi Känsälä & Co.
Antti Kleemola
Antti Korhola Potkasee Oven Sisään
Antti Savilampi
Anttilan pelimannit
Anturan Alta
Apinajuttu
Arwen K & The Second Breakfast
Arvid Lundén
Aurora Visa & Matleena Kohonen
Avvila Nieiddat


B

Bad Mother Folkers
Barbora Xu & the Band
Beepa
Borduna


C

Carl Wenning
Chouk Bwa
Coach & Toverit

Con-the-Set, Con-the-Set


D

Dark Bottle
Des moudu rok
Désirée Saarela & Triskel
Dinosaurusten Pelastajat
DJ KillaBeatMaker (CO)
Duo Alli & Samuli
Duo Eero ja Hannu
Duo Intervalo
Duo JAB
Duo Juureva
Duo Kenttälä & Tammela
Duo Klassinen molli
Duo Laura & Heini
duo mark2
Duo Molemmat päät äänessä
Duo Molli & Masennus
Duo Nelli Ikola-Heiska & Timo Alakotila
Duo Pannikka
Duo Selina
Duo Suenpää
Duo Suojanen & Välimaa
Duo Veikkolan Pojat
Duo Vellamo
Duo Ville & Jalo
Duo Vokki-Myyrät/Duo Vokki


E

Eerika ja Sakari
Egotrippi
EHKY:n pelimannit
Eilan ja Eskon kupletit
Ei niin Pöljempi bändi
Eino & Alina
Eivor ja Sirja
Eki Luumi & Pasi Suikkanen
Eldanka
Elina & Tresna
Eloisat
Eläkeliiton Etelä-Pohjanmaan piirin kuoro
EmeritusOttoset
Emma Myllynen
Enkel
Erkki-Jussi Koivuluoma
Erkki ja tytöt
Erkki Kauhanen & Hyttiset
Erkki Lampinen ja Katja-tytär
Erkki Vihinen & Maria Ojanperä
Escarteen Sisters (ES)
Esmeralda ja virkeät vasikat

F

FIOLA
Fiori
FM
Folk All-in Band (SE)
Folk chapel ”Karikste” (LV)
Folk Dance Group Segapidi (EE)
Folk is Happening
Folk-jäbät
FolkKanat
FourOfUs
Frosty River
Fölk


G

Gamlakarleby hornorkester
Gli Incurabili
Green Behind the Ears
Gränslösa spelmän
Görschwind (DE)


H

H. O`karat
Haapamäen Sekakuoro ja Pelimannit
haapoja & illmari kollektiivi
Haitarimimmit
Hajkui
Hannu K
Hannu Rahikainen
Hannu Seppänen & Co
Harjavallan Pelimannit
Harjun Laulu
Havilla
Heikin trio
Heikki Isoniemi
Heikki Laitinen
Heilattomat Hellut
HELEKUTIN FLIKAT
Helene Blum & Harald Haugaard Band (DK)
Helme Jauram (EE)
Helsingin pelimannit
Hempan sakki
Henri Pitkänen
Herra Tossavainen
Heskil & Humppafestivaalit
HietaKettu
Hiiden pelimannit
Hiijjen Pelimannit
Hilja Grönfors -kvartetti
Hipasu (Nuorisoseura Vilikas)
Hirvikoira Hirvonen
Hopeaneula
Hot Club Lakeus
Houkutuslintu
Hovinoidat
Hulentka
Huojuva komppi
Huuliharppuyhtye Horjumattomat
Huuliveikot-Lipfellows
huutarha
Hyrrä
Hyvät tytöt ja pojat
Häly
Härät
Häävi
Hönkä
Hörhö


I

Ida Paul & Kalle Lindroth
Iin Laulupelimannit
Iisa & Jonna
Ii-Team
Ike Virtanen Spesiaali
Ilo Ensemble
Iltapäiväkerho
Imarre
Inehmo
Innocent Folk
Irish Dance Oulu ja Droichead
Irish Session Band
Iso Ilo
Itäkylän Miehet


J

J&A
Jaana & Junnu
Jaana Rinta-Ruona
Jakkara
Jalasjärven 2-riviset
Jam Band
Janne Laviranta
Janne Tapion Sisäinen Avaruus
Jari Paavola
Jarkko Lamminsalo
Jasso
Javier Sanchez Perez (ES)
Jehna
Johanna Mäkeläinen
Johnny D ja Pankkiryöstäjät
Jon Sebastian Säkkinen vs. Hessu Isoniemi
Jonna Tervomaa
JPP
jukra
JunioriOttoset I
JunioriOttoset II
Jussi Asu
Jussi Tarkkanen Combo
Jutaraito
Jutarinki
Juurakko
Jylhän pelimannit
Jyväskylän kansalaisopiston lasten ja nuorten pelimanniryhmät
Jyväskylän Kansanmusiikkiyhdistyksen Pelimannikerho
Jämsän Soimannien huuliharput
Järvelän pelimannit
Järviseudun Pelimannit

K

K A S S I A H A S T U S
Kaie
Kaisa
Kalevan Kaiku
Kangasalan Balladipelimannit
Kangasalan Pikkupelimannit
Kansanlauluyhtye ILO
Kansanmusiikkiyhtye Takapotku
Kansantanssi- ja musiikkiryhmä Jutarinki (Edustus, Juniorit, Jutaraito, M:n Pelimannit, Pikkupelimannit)
kansantanssiryhmä Sopusakki
Kansantanssiryhmä Väkitukko
Kantara
Kanteleduo Alpo ja Riikka
KanteleTAR
Kanteleyhtye Satakieli
Kantelisti Maria O
Kapela Maliszów (PL)
Kari Peltoniemi ja MPH kumppanit
Kari TiinanMies Kallonen
Karkkilan I ukuleleorkesteri
Karlebynejdens spelmansgille
Kaskikuusen pelimannit
Katiska
Kauhajoen pelimannit
Kauhavan pelimannit
Kaustisen Hääkuoro
Kaustisen Iättömät Laulunlyömät
Kaustisen kanteleet
Kaustisen Kirkonkylän pelimannit
Kaustisen mieslaulajat
Kaustisen Purppuripelimannit
Kaustisen seudun oppaat
Kaustisen Showtanssijat & Crew
Kaustisen torviseitsikko
Keksi
Kellon harmonikkaorkesteri
Kepposet
Kesänki
Kesäpelimannit
Keuruun pelimannit
Kiharakolmio
Kiikosten Pelmannit
Kikka-Silja ystävineen
Kinnarin Pelimannit
Kipakat
Kipinä
Kirkhakkine
Kirsi ja Jari
Koijarit
Koiranen Kollektion
Kokkolan Lauluveikot
Kokon kipinät
Komote Lamas
Konginkankaan kantri trio
Kopla ja Bigband
Koplaus
Kortesjärven pelimannit
Koskelan Viihdelaulajat
Koski
Kostajan Kaipuu
Kreeta-Maria Kentala
Kuivaniemen ja Simon pelimannit
Kulman Takaa
Kulta
Kulttuuriosuuskunta Uulu
Kuluttamattomat
Kuokkavieraat
Kuopion pelimannit
Kuopion Tuomiokirkkokuoro
Kupletööri Hannu Musakka
Kurpposet
Kurran perheyhtye
Kustaan laulu
Kuusto
Kvartti
Käpyjouhikot
Käpylän musiikkiopiston kamulinja
Käpylän viulukolmoset
Köyhäjoen pelimannit

L

L J Toivonen/Victor Jaran luluja
Laihian aseman lapset
Lammassaari & Ojutkangas & Arvola
Lammassaari / Janka-Murros
Lapua-Uusi-Guinea
La Riippa Group
LaSa
Lastenmusiikkiorkesteri Ammuu! Vuoden yhtye 2018
Lastenyhtye Raiku
Lauantaiseura
Laulu- ja soittoyhtiö Rempallaan
Laulukuoro Ikivihreät
Lauluryhmä Helisevä
Lauluryhmä Jännät
Lauluyhtye Aura
Lauluyhtye Cantavierre
Lauluyhtye Helisevä
Lauluyhtye Hinku
Lauluyhtye Kuutama
Lauluyhtye Raiku
Lea Virtanen
Lehtokurpat
Leipää ja sirkushuveja
Leppävirran pelimannit
Liekkiö
Liikkuvat lanteet
Liipukat
Linkintuomat
Lipstikka
Loisaro
Los Mattila Amores
Los Olvidados-trio
Loven Luonto
Lukas Kristo: Harmonistics
Lullallei
Luo
Luomuduo
Luunappi
Lydian kadonneet laulut

 


M

Maanväki
Maija Kauhanen
Maisemamatkoilla
MAJA-duo
mammantytöt!
Manna-lauluryhmä
Maria Kalaniemi & Eero Grundström
Maria Reikko & Best Case Scenario Band SHOWCASE 2018!
Marius Pirhonen
Marjatta Kinnusen perheyhtye
Marjuska Santala Trio
Markku Lepistö
Marko Siekkinen & Toivoniemen reservaatti
Markus Haapoja
Marttilan PiiloPelimannit MPP
Matti ja Linda
Matti Stenroos
Mauno Järvelä
MC Tyyskä
Me isse
Me Weikkoset
MEILLON
MEKKALA
Melymbrosia
Menevät Mimmit
Meriheini Luoto
Meri-Lapin Kanteleensoittajat
Mestaripelimanni Risto Ala-Ikkelä Duo
Mestaripelimannit Tepot
Mielen maisemat
Mielimusiikki
Mihoko Goto (JP)
Mikkels Sons
Mikälie
MiniOttoset I
MiniOttoset II
MiniOttoset II Pelivanhemmat
Minja Survonen
Minna Hokka
Minna Stenberg
Mittumaari
Mityev
Miukeli
Moonshine
Moosic
Mottine
Mount Everisto
Mulperi-kollektiivi
Mummukööri
Muskotti & Tanssiryhmä Linnea
Mutsit ja Murut
MäSä-duo


N

NAAK
Naiskuoro Aika
Naiskuoro Harput
Nappulapeli
Nedervetil Hornorkester
Negrita
Nice&Voice
Niinirannan pelimannit
Nikulan pelimannit
NirSo, Sibelius-Akatemian nuoriso-osasto
Nissin Kööri
NOOLI
Noomi & Mara
Noora Kataja Trio
Nope
Nuotiopelimannit
Nytky
Näppärit

 


O

O’ pojat
Oh jees
Oíche Chéadaoin
Oke & Oge
Okra Playground
Omaa Sukua
Omiri (PT)
Onni Rajaniemi
Oona ja Ossi
Orivesi All Stars
Otelautamiehet
Otra
Ottoset
Ottosten perilliset
Oulun Huuliharppupelimannit
Oulun Karjalaseuran Kuoro Käköset

P

PaBaMeTo (DE)
Pakkasmarja
Palmgrenin Kamut
PapaS-Roll Kalevala special
PAT – Pälvin ja Aunen tarinat
Patrick Weckman
Pauha
Pauhu
Paula Tuhkatassu
Peijakas!
Pekka Tapani
Pelismannit
Pelix
Pelmakat
Peltolan Pojat
Peltoniemen pelimannit
Penseyden lärvi
Pentti Rasinkangas & Jarmo Romppanen
Pessi ja Juntti
Peura Jim
Philomannit
Pia Rask
Piahvi & Pukatsoova
Pietarsaaren Spelmanslag
Pihlava
Piipan Pojat
Piisakas
Pikipojat
PikkuOttoset 1
PikkuOttoset 2
Pikku Papun Orkesteri
Pintiälän teatteri
Pippurikirurgi & Ohitusleikkausorkesteri
Pirkanmaan maakuntapelimannit
Pirttiset
Pirulainen
Pohjankartanon mandoliinit
Pohjola Project
PolkaMonsters
Polokkarit
Poplarit
PosiDivas
Puhtaat Jauhot
Pulkkinen & Lundell Flou
Purppuriryhmä
Purpuridansarna
Puskakollektiivi
Putaan Pelimannit
Pyöreät Nurkat
Pähiät
Pömpeli


Q

Qué Rala Purqin


R

Raakku
Rahvaan Laulu
Raili
Rentukat
Riatomaanikot
Richard Dawson
Riemukkaat
Ritvalan Helkalaulajat
Ritva Nero
Roikastajat
Rommakko
Ronna Jam Band
Ruamjai
RunoSointu
Rykäys
Räätälit


S

Saana
Saana Kastelli
Saarijärven Mandoliiniorkesteri
Saima
Sakalaiskat
Sakarat Laulupelimannit
Saku Ryhänen
Salamakannel
Salla Saarisalo & Heikki Isoniemi
Salonen Esko
Salonkylän pelimannit
Salvia
Sami Heinonen & Musta Ruukku
Samikuubas
Sanni Virta
Sarka
Satakielen laulu
Satu Valkama
Saundisiskot
Savon Kansanmusiikkiorkesteri
Seinäjoen kaksiriviset 20 v
Sekakuoro Siltojen Laulu
Seku vain
Selcimer
Senni Heiskanen
Seos
Serkkusirkus
Siepakat
Sillankorvan Pelimannit
Silloiset
Siltapelimannit
Simunan sakki
Sini Rantakari
Siniruoko
SiPe
Sirja Rihu
Slack Bird
Småbönders spelmanslag
Sopu
Sopusakki
Spelarit
SRO Musalinja Folk Kollektiivi 1
SRO Musalinja Folk Kollektiivi 2
Suburban String Band
Sukutila ja perinnön vaarat
Sunnuntai
Suomen Sahansoittajat
Susirekka
Suupohjan Rentukat
Suvi Teräsniska
Sväng
Sydämen asialla


T

Taavit
Taikuri Kuusenkerkkä & kumppanit
Takajärvi Chamáns
TaKaMus
TAKSI
Talkoopelimannit
Tallari
Tampereen flamencoyhdistys
Tampereen ukuleleorkesteri
Tango-orkesteri Unto 20v.
Tanhuryhmä Sitriini/ Eläkeliitto Oulu
Tanssiryhmä Linnea
Tanssiteatteri Rimpparemmi
Tarinankertoja Riikka Palonen
Tarinatarhurit
Teatterilesket
Teemu Eerola Trio
Teho.
Teijo ja Anneli Aho
Temperance
The Escarteen Sisters
The Green Hope
The Leprechauns
The Triplet
Tiera
Tiia Vartio
Tiilat ja Pelimannit
Timo Hatva
Timo Rautiainen & Ville Ojanen
Tosi-Isot
Tradilinnut
Tres Nachos
Triijuulla
Trio Klezmera
Trio Kolme-M
Trio Mankari
Trio Raapasuu
Trio Ruuhkavuosi
Trio Timo & Elias & Veera
Trio Täti Hendersson, Neiti Fiskarsson ja Ruuti-Klovni
Trio Törn (SE) SHOWCASE 2018!
Trubaduuri Jukka Törmä
Trubaduuri Leiska
Trubaduuri Matti Reittamo
Tuikan nuorimmaene
Tuliterä
Tummat Sävelet
Tunnaritytöt
Tuomas Rounakari
Tupalaulajat (Kuortane)
Turjake
Turun Kaksiriviset
Tuulesta viis
Tuuletar
Tuuletustauko
Tuuli Malve
Tuulikki Tee
Tuuttijuna Kaipainen & Jaakonaho
TVISB
Tärjä Folk
Töölön Viuluklubi


U

UkuLissut
Uncle Ruby
Urho Hämäläinen
Usko Välimäki
Uudelleensyntymähumala

V

Vain Kamuja
Valdemar Aumala
Valkama
Valma & Varsinaiset
Valon pelimannit
Vanajaveden pelimannit
Vanhat Harput
Vantaan kansanpelimannit
Vapaapääsy-yhtye
Varjakka String Band
Varjopiiri
Varjorepertuaari
Varvun Kampi
Vassvik (NO)
Vasti
Vejie
Veli Vaismaa
Veli-Matin Enkelit
Vellamo
Verella
VeteraaniOttoset
Vihellä vaan! -työryhmä
Vihta
Viihdekuoro Marit ja Mikot
Viitalaso-opiston kansanmusiikkiyhtye
Viitasen Piia
Ville Koskivaara
Vilma Talvitie
Vimma
Vinhakat
Viola & Veera
Virve Rosti
Viskain
Viskurit
Viuselit
VOPulele
Vox Stellarum
Vuoma-Pertin perintöä
Vähänimiset
Väisänen jne. SHOWCASE 2018!
Väkitukko

 


W

Waris
Warkauden Ukuleleorkesteri WAU
Wasel & The Weasels
Wiljatar
Wilsoninpinta
Windalan pelimannit
Wintergreen Cafe


X

 


Y

Young Man’s Misery


Z

Zäpämmät

Å

Å
Ånsemble


Ä

Äijäkanteleet
Älylässä soi
Ämmät äänessä
Äänikollit – Ljudkollarna – Sound Checks

 

Share