Kuva Krista Järvelä

 

Pelimanniohjelman esiintyjiä on mahdollista kuulla myös festivaalialueen ulkopuolella Kaustinen käy kylään -ilmaiskonserteissa. Monipuoliset ja yllättävätkin esitykset pelimannimusiikista kuorolauluun houkuttelevat ja viihdyttävät ohikulkijoita keskustan kaupoissa, huoltoasemilla ja palvelukodissa. Talonpoikaistunnelmaa huokuvissa Kraatarin talossa ja kesäkaffila Finnintuvassa soivat myös Kaustinen käy kylään -konsertit.

 

Kesän 2018 ohjelma

MAANANTAI 9.7.

Iltaruskon uusi puoli
klo 13.30 Saana Kastelli klo 14.30 Kulman takaa
Iltaruskon vanha puoli
klo 14.00 Veli Vaismaa
Halpa-Halli
klo 15.00 Vihta
Teboil
klo 14.30 duo mark2
Kraatari
klo 16.30 Markus Haapoja

TIISTAI 10.7.

Iltaruskon uusi puoli
klo 13.30 Kupletööri Hannu Musakka klo 14.30 Selcimer
Iltaruskon vanha puoli
klo 14.00 Kupletööri Hannu Musakka
K-Market
klo 13.30 Uudelleensyntymä- humala, klo 15.00 Pikipojat ja klo 16.00 Leipää ja sirkushuveja
Halpa-Halli
klo 14.00 Komote Lamas, klo 15.30 Hajkui ja klo 17.00 janne Laviranta
S-Market
klo 16.30 Salla Saarisalo & Heikki isoniemi
Teboil
klo 13.30 Vain Kamuja, klo 14.30 Piisakas ja klo 17.00 Matti Stenroos
Neste
klo 15.30 tuuletustauko klo 16.30 Verella
Kansanlääkintäkeskus
klo 16.00 Hannu K
Kraatari
klo 12.00 nooLi, klo 13.00 tuuttijuna Kaipainen & jaakonaho ja klo 14.00 Vilma Talvitie
Kaffila Finnintupa
klo 13.30 Vox Stellarum, klo 14.30 Pat – Pälvin ja Aunen tarinat klo 15.30 Kaie
Finninpelto
klo 17.00 Kari Peltoniemi ja MPH kumppanit

KESKIVIIKKO 11.7.

Iltaruskon uusi puoli
klo 13.30 turun Kaksiriviset klo 14.30 Urho Hämäläinen
Iltaruskon vanha puoli
klo 14.30 turun Kaksiriviset
K-Market
klo 15.00 MeiLLon, klo 16.00 raakku ja klo 17.00 Kuluttamattomat
Halpa-Halli
klo 15.00 Haitarimimmit ja klo 16.30 Los Olvidados-trio
S-Market
klo 14.00 Viskain, klo 16.00 oona ja ossi ja klo 17.00 Varvun Kampi
Teboil
klo 13.30 Timo Hatva, klo 14.30 Tunnaritytöt ja klo 16.30 Trubaduuri Matti Reittamo
Neste
klo 13.00 Loven Luonto, klo 14.00 Salonen esko ja klo 15.30 Penseyden lärvi
Kansanlääkintäkeskus
klo 13.00 LaSa, klo 14.00 Keksi ja klo 17.00 duo Veikkolan Pojat
Kraatari
klo 12.00 Satakielen laulu, klo 13.00 Kupletööri Hannu Musakka klo 14.00 Tuuli Malve
Kaffila Finnintupa
klo 12.30 Sopu, klo 13.30 30+1, klo 17.30 Mestaripelimannit Tepot
Finninpelto
klo 17.00 Lehtokurpat

TORSTAI 12.7.

Iltaruskon uusi puoli
klo 13.30 Pintiälän teatteri: Tapio Rautavaaran tarina, klo 14.00 Tarinatarhurit
Iltaruskon vanha puoli
klo 13.00 Tarinatarhurit, klo 14.00 trio täti Hendersson, neiti Fiskarsson ja ruuti-Klovni
K-Market
klo 12.30 Hannu Rahikainen, klo 16.00 Kesäpelimannit ja klo 17.00 Koski
Halpa-Halli
klo 13.00 Ånsemble, klo 14.00 Annette Schneider (DE) ja klo 15.00 Kipinä
S-Market
klo 12.00 Seku vain ja klo 13.00 Omaa Sukua
Teboil
klo 14.30 Marttilan PiiloPelimannit MPP ja klo 17.00 Piipan pojat
Neste
klo 14.00 Ämmät äänessä ja klo 15.30 Vellamo
Kansanlääkintäkeskus
klo 12.00 Minna Stenberg, klo 15.00 Posidivas ja klo 15.30 oke & oge
Kraatari
klo 12.00 Saana, klo 13.00 Hannu Seppänen & co ja klo 14.00 Senni Heiskanen
Kaffila Finnintupa
klo 13.30 Aurora Visa & Matleena Kohonen, klo 14.30 Trio ruuhkavuosi ja klo 15.30 Noomi & Mara
Finninpelto
klo 12.30 naaK, klo 16.00 Hirvikoira Hirvonen, klo 17.00 Mittumaari


PERJANTAI 13.7.

Iltaruskon uusi puoli
klo 13.30 trio täti Hendersson, neiti Fiskarsson ja ruuti-Klovni
Iltaruskon vanha puoli
klo 14.00 Pintiälän teatteri: Tapio Rautavaaran tarina
K-Market
klo 16.00 Koijarit S-Market klo 17.00 Siltapelimannit Teboil klo 14.30 Trio raapasuu
Kansanlääkintäkeskus
klo 12.00 Taavit, klo 15.30 Ville Koskivaara ja klo 16.30 MeKKaLa
Kraatari
klo 13.00 Annette Schneider (DE), klo 14.00 Duo Selina ja klo 14.30 Erkki Vihinen & Maria Ojanperä
Kaffila Finnintupa
klo 12.30 Hovinoidat, klo 13.30 Riatomaanikot ja klo 15.30 Duo intervalo
Finninpelto
klo 16.00 aÄlylässä soi ja klo 17.00 Folk is Happening

LAUANTAI 14.7.

Iltarusko uusi puoli
klo 13.30 Meri-Lapin Kanteleensoittajat
Iltarusko vanha puoli
klo 14.00 Meri-Lapin Kanteleensoittajat
K-Market
klo 15.30 Tuikan nuorimmaene
Halpa-Halli
klo 15.00 Pelix
S-Market
klo 17.00 SiPe
Neste
klo 15.30 Duo Alli & Samuli
Kansanlääkintäkeskus
klo 11.00 Vanhat Harput ja klo 16.30 Kantara
Kraatari
klo 13.00 Räätälit (DE)
Kaffila Finnintupa
klo 12.30 johnny D ja pankkiryöstäjät, klo 13.30 HietaKettu ja klo 14.30 Lauluyhtye Aura

 

 

Share