KANSALLISPUKU 130 VUOTTA

Vuonna 2015 suomalainen kansallispuku täyttää 130 vuotta. Juhlistamme sitä festivaaleilla ja kehotamme kaikkia kynnelle kykeneviä pukeutumaan kansallispukuihin la 11.7.!

 KESKIPOHJANMAA-AREENA

10.00-11.30 Tanssitupa
Mestarikansantanssija Antti Savilammen tanssitupa

13.00-14.30 Keskipohjalainen paraati
Keski-Pohjanmaan maakuntajuhlavuoden kunniaksi kunnon tykitys paikallista!

15.30-17.00 Vastakkain ja seläkkäin
Kotimaista kansantanssia ilolla ja riemulla, mm. Troppu, Kärri, Tanhu-Visa, JunioriOttoset II, Kansantanssiyhtye Tahdittomat, Petkele ja Ottoset

17.45-18.45 Kaustislainen kavalkadi, II näytös: Armasta orotellesa
Kavalkadi vie meidät tänä vuonna seisakkien ja maitolaitureiden maailmaan linja-autoa odoteltaessa

20.15-21.30 Katri Helena
Rakastettu artisti on tanssilavojen kuningatar, konserttisalien valovoimainen esiintyjä ja iskelmätaivaan kirkkain tähti – todisteena jo 50-vuotinen ura! Yhteistyössä Avain Säästöpankki.

23.00-00.30 Tribali (MT)
Vallaton yhdistelmä eri musiikkityylejä, aina maailmanmusiikista danceen, skahan ja bluesiin

CAFÉ MONDO

11.30-13.00 Jamiworkshop
Kongero (SE), Jaron Freeman-Fox (CA) & Esko Järvelä

14.30-15.30 SHOWCASE: Jaerv (SE)
Ruotsalainen huippukvintetti soittaa ja laulaa energistä kansanmusiikkia pop- ja jazzvaikuttein

16.00-16.30 Airin Spelarit
Mestaripelimanni Airi Hautamäen rennonlennokas yhtye

17.00-17.45 Kongero (SE) Neljän naisen vokaaliyhtye, tyylilajina folk’appella

19.00-20.00 Juurakko yhdistää bluesia ja kansanmusiikkia vallan vastustamattomasti

21.30-01.30 Mondon päätöskaaos
Vinkeimmät villitykset viikon varrelta ja huikea Kaustis-visa! Mukana varmuudella ainakin Baltic Crossing (FI/DK/UK); loppujen lavanvaltaajien osalta luova kaaos kantaa hedelmää ja lavalle kipuaa liuta yllätysesiintyjiä!

IHOLLA-SALI

11.30-12.00 Mizrakh Trio (NL)
Hollantilainen kansanmusiikkiyhtye yllättää jopa suomeksi

12.30-13.30 Hyvät hyssykät & Antti Paalanen
Lauluja ystävyydestä, rakkaudesta ja kotiseudusta

14.00-15.00 Folk’Avant (FI/SE)
Kansanmusiikkia ja avantgardea yhdistelevä naistrio

16.00-17.00 Viitasen Piia
Melankolista, hurmaavaa luomufolkia ja -americanaa, mukana myös jousisektio!

17.30-18.30 Unaja
Pohjoismaisen soitto- ja lauluperinteen voimakaksikko

19.00-20.00 Philomela: Suden aika
Suomen arvostetuimpiin kuoroihin lukeutuvan Philomelan Suden aika -teos kutsuu yleisön mukaan keskelle nuoren naisen kasvutarinaa. Sen on säveltänyt ja sanoittanut Tellu Turkka kalevalaisen lauluperinteen pohjalta.

20.30-21.30 Petty Pilgrims
Kauniisti ikääntynyttä folkia

22.00-23.30 Musiikkilukion klubi
Kaustisen musiikkilukion lahjakkaat kasvatit pistävät parastaan!

KALLIOKLUBI

13.00-14.30 Tanssiworkshop
Paula Ketun ylläritanssiworkshop

19.30-20.00 Alkulämmittelijänä Dragun Irish Dancers

20.00-21.00 Jaron Freeman-Fox and the Opposite of Everything (CA)
Keltti- ja bluegrassvaikutteista huippuviulismia jazzilla maustettuna

Jaron Freeman-Foxin kaveriksi 2014 OAC BK JPG logo

This performances was made possible in part by a grant from the Ontario Arts Council’s National and International Touring program, as well as with assistance from the Canada Council for the Arts.

21.30-23.00 Shava
Uuden Musiikin Kilpailustakin tuttu yhtye veivaa uuden vuosituhannen globaalia kansanmusiikkia Intian innoittamin rytmein

KIRKKO

17.00-18.00 Marit ja Mikot
Yli kaiken maan: uusia hengellisiä lauluja

KANSANTAITEENKESKUS

10.00-11.00 Aamuworkshop
Käsittelyssä jouhikko

12.15-12.30 Sonic Poetry

12.30-13.00 Rekolan sekakuoro

13.00-14.00 Mestariworkshop
Antti Hosioja

17.30-18.30 Truban tunti:
AKO 2004

20.00-21.00 Instituutin tunti
Jimmy Träskelin, ensiesityksiä ja lauluja vuosien varrelta

KAUSTINEN-SALI

11.00-12.00 Mimmit
Teeveestä tuttu riemastuttava lastenmusiikkiyhtye

15.00-16.30 Orivesi All Stars

Suomen suurin pelimanniorkesteri esittäytyy sanoin ja sävelin. Yhtyeen vetäjä Antti Järvelä sekä mukana pidempään soittaneet kertovat, mistä kaikki sai alkunsa, miten homma toimii ja kuinka mukaan voi kuka tahansa lähteä koska tahansa. Pelimanneille soittimet mukaan ja kuunteluoppilaaksikin saa tulla!

19.15-20.15 Wiljami Niittykoski 120 vuotta Salonkylän Sibeliuksen valssit
Säveltäjämestarin ikivihreitä ja pöytälaatikkolöytöjä, kaustislaisittain

PELIMANNITALO

10.00-11.30 Aamunavaus pelimannimusiikilla ja laululla
Lavalla ihastuttavat Keisarin morsiamet, Erkki ja tytöt sekä Alusvasara

12.00-13.00 Muistojen Kaustinen
Tuvassa soittavat Alikylän pelimannit ja Kaustisen kanteleet

13.30-14.30 Pohjolan polskaa (SE/NO/FI)
Trio Bjernulf, Lindh & Björklund Ruotsista, Duo Westberg & Nyronning Norjasta sekä Arto Järvelä Kaustiselta

15.00-16.00 Mestarisoitto
Airi Hautamäki ja Erkki Lassila

16.30-17.30 Kiharakolmio
Eteläisen Pohjanmaan lahjakkaimmat sipeliukset, sekoviat ja sapliinit

18.15-19.15 Tapani Varis
Munniharpun taitaja tutkii harvinaisemman soittimen saloja

19.45-20.30 Luunappi ja Tukkapöllyorkesteri

21.15-22.15 Jouheva
Folkkia ja barokkia sekoittelevan trion musisoinnissa löytyvät barokkimusiikin ja kansanmusiikin yhteiset nimittäjät, kuten svengaavat tanssirytmit, kepeä fraseeraus ja samankaltaiset harmoniat – ohimennen osoittautuu, että Kaustiseltakin löytyy hurmaavia gambakappaleita!

22.30-23.30 Varjakka String Band
Viljanmakuisen musiikin valloittava orkesteri

00.00-00.45 Duo Hurme & Amanuenssi: Kaamoslauluja
Vanhat suomalaiset kauhutarinat karmivat selkäpiitä laulujen muodossa

LASTENTELTTA

11.00-11.45 Tradilinnut matkustavat maailman ympäri

11.45-12.00 Ässät SSS

12.00-12.30 Beepa
Nuori kantelisti hurmaa soitollaan ja laulullaan

12.30-13.00 Mimmit
TV:stä tuttu Mimmien muskari laulun ja leikin pyörteissä

13.00-14.30 Taiteilunurkassa tapahtuu!
Sirkustyöpaja

14.30-15.00 Tanssiworkshop
MiniOttoset I ja PikkuOttoset II tanssii ja tanssittaa

15.00-15.30 Ihhahhaa
Osallistavia eläinaiheisia kansanlauluja tuorein sovituksin

15.30-17.00 Taiteilunurkassa tapahtuu!
Sirkustyöpaja

17.00-18.00 Lastenteltan loppurieha sirkustunnelmissa sekä lasten pelimannikilpailun palkintojen jako

18.00-19.00 Taiteilunurkassa ohjattua toimintaa

PELIMANNILAVAT:

SOITTOSALI

10:00 Kaustisen tunti: Kirkonkylän pelimannit ja Kaustisen Purppuripelimannit

11:00 Lauluryhmä Vuollettaret

11:15 Naiskuoro Harput

11:30 Taavit

11:45 Ilo

12:00 Säije

12:15 Jeesiöjärven Pelimannit

12:30 Asta ja Tapani Lahikainen

12:45 Leppävirran pelimannit

13:00 Tauko

13:30 Aaltonen ja Melanen

13:45 Trubaduuri Matti Reittamo

14:00 Rentukat

14:15 Meillon band

14:30 Duo Suojanen & Välimaa

14:45 Duo Sulo

15:00 Hyvät Hyssykät & Antti Paalanen

15:30 Tauko

16:00 Viskurit

16:30 Hamara

16:45 Sukka Hukassa

17:00 Varmistuu myöhemmin

17:15 Varmistuu myöhemmin

17:30 Duo Selina

17:45 Eino Eukko ja Arttu

18:00 Marttilan PiiloPelimannit MPP

18:15 Ville

18:30 Hiijjen Pelimannit

18:45 Riikka

19:00 Duo Veikkolan Pojat

19:15 Ruamjai

19:30 Tauko

20:00 Iltakonsertti: Ostrobothnian Noise Orchestra: Vapaita ääniä, vapaata improvisaatiota ja vapaata ilmaisua ONO:n äänitehtaalla.

21:00 Tauko

21:30 – 24:00 Mestaripelimanni Airi Hautamäen juhlailtamat: Opetustyön satoa yli 30 vuoden ajalta. Mestaripelimanni Airi Hautamäkeä juhlistamassa ovat mm. yhtyeet Kiharakolmio, Airin Spelarit, Airin Yksiriviset, Minipelimannit, Alavuden kaksiriviset, Sapsalammin kaksiriviset ja Seinäjoen 1- ja 2-riviset. Lopuksi komea yhteissoitto.

JUHLAPIHA

10:00 Aleksejevin Perhe

10:30 Äänikollit-Ljudkollarna-Soundchecks

11:00 Alikylän pelimannit

11.30 Seinäjoen Kaksiriviset

12:00 Ylä-Savon Pelimannit

12:30 Ruamjai

13:00 Kansantanssia: Kaustisen Nuorisoseuran Ottoset

14:00 Windalan pelimannit

14:30 Iso Ilo

15:00 Dragún Irish Dancers

15:30 Mizrakh (NL)

16:00 Kalajokiseudun Harmonikkakerho

16:30 Kyllikit ja Tähdenlento-orkesteri

17:00 Kansantanssia: Trilli ja Tanssiryhmä Susirekka

17:30 Nastolan pikkupelimannit

18:00 Six Peace Puzzle

18:30 KASSIAHASTUS

19:00 Juhlapihan tanssit: Peltolan pojat

20:00 Seinäjoen Yksiriviset

20:30 Usko´s Pois

21:00 Keisarin Morsiamet

21:30 – 23:00 Juhlapihan tanssit: Silmittömät Viihdeorkesteri

KRENIKKA

11:00 Hilkan Vunukat

12:00 Pursu

13:00 Anttila & Maa

14:00 Hietakettu

15:00 Seppä ja Perttu

16:00 Onni Rajaniemi

17:00 Aaltonen ja Melanen

18:00 Ilo

19:00 Christine Cooper (GB)

20:00 Floorflower 1.0

PELIMANNITORI

10:00 Sukka Hukassa

10:30 Rainer Siirtola

11:00 Kettulaiset

11:30 Pookinrakentajat Hailuodosta

12:00 Jari Kurjenmaa

12:30 Naamuskat

13:00 RESA (SE)

13:30 Espoon pelimannit – Esbo spelmanslag

14:00 Kalajokiseudun Harmonikkakerho

14:30 Christine Cooper (GB)

15:00 Rommakko

15:30 Vähänimiset

16:00 Norjat

16:30 Usko´s Pois

17:00 Ylä-Savon Pelimannit

17:30 Rossi

18:00 Fiola

18:30 Shaika Balalaika

19:00 Äänikollit-Ljudkollarna-Soundchecks

19:30 Alavuden Kaksiriviset

20:00 Talkoopelimannit

20:30 Piipan Pojat

VIINITUPA

12:00 Ponsa

12:30 Rahvaan Laulu

13:00 Duo Veikkolan Pojat

13:30 Hilkan Vunukat

14:00 Vanhat Harput

14:30 Karikko goes Folk

15:00 KASSIAHASTUS

15:30 Konginkankaan Kantri Trio

16:00 Droichead

16:30 RAW (SE)

17:00 Kettulaiset

17:30 Su-Sa-Ta

18:00 Hietakettu

18:30 Ike Virtanen Special

19:00 Doggerland

19:30 Muskotti

20:00 Duo Sipe

20:30 FairTrad.

21:00 Folk is Happening

21:30 Höyhtyän Herkät

22:00 Norjat

22:30 Rommakko

23:15 Kuvajainen

24:00 Poplarit

SETORI

10:00 Varmistuu myöhemmin

10:30 Taavit

11:00 Varmistuu myöhemmin

11.30 Pirjo Sipi

12:00 Naiskuoro Harput

12:30 Aleksejevin Perhe

13:00 Kyllikit ja Tähdenlento-orkesteri

13:30 Six Peace Puzzle

14:00 Markus Haapoja

14:30 The Pilgrim

15:00 Varmistuu myöhemmin

15:30 Fiola

16:00 Nastolan Pikkupelimannit

16:30 Christine Cooper (GB)

17:00 Mizrakh Trio (NL)

17:30 Duo Sipe

18:00 Teatterilesket

18:30 Jussi Marttinen

19:00 FairTrad.

19:30 Hulentka

SANTERIN KABINETTI

12:00 Meillon band

12:30 30+1

13:00 Onni Rajaniemi

13:30 Duo Lilian Norberg & Petra Saari

14:00 Koiranen Kollektion

14:30 Häävi

15:00 Anna Morottaja

15:30 Sonic Poetry

16:00 Pirjo Sipi

16:30 Ilo(iset) tytöt

17:00 Erkki Vihinen ja Kari Dahlblom

17:30 Usko Välimäki

18:00 Carriage Storage

18:30 Con-The-Set

19:00 Anttila & Maa

19:30 Aaltonen ja Melanen

PELIMANNITALON KAHVIO

20:00 Vokki

20:30 Droichead

21:00 Teatterilesket

21:30 Shaika Balalaika

22:00 Rahvaan Laulu

22:30 2-7 Miehen Trio?

23:00 RAW (SE)

23:30 Yöjamien istäntänä Wasel & the Weasels

TROKAN PELIMANNITANSSIT

14:30 Marttilan PiiloPelimannit MPP

15:00 Suomen Sahansoittajat

17:00 Alice Aloof

17:30 Droichead Irish Dance Oulu

19:15 Tallarin kansanlaulukaraoke

21:30 Salonkylän Pelimannit

22:00 Hulentka

22:30 Varmistuu myöhemmin

MASSIKKA

10 – 12 Varmistuu myöhemmin

12:00 Trubaduuri Jukka Törmä

12:30 Duo Suojanen & Välimaa

13:00 Karikko goes Folk

13:30 Jari Kurjenmaa

14:00 Pursu

14:30 Sukka Hukassa

15:00 Muskotti

15:30 Duo Sulo

16:00 Naamuskat

16:30 Duo Lilian Norberg & Petra Saari

17:00 Talkoopelimannit

17:30 Shaika Balalaika

19:15 Keisarin Morsiamet

19:45 Kuvajainen

YHTEISLAULUNUOTIO

17:00 Piipan Pojat

19:15 Kalajokiseudun Harmonikkakerho

21:30 Kaustisen Iättömät laulunlyömät

Kaustinen käy kylään

Pelimanniohjelmasta on mahdollista nauttia myös juhla-alueen ulkopuolella, kun Kaustinen käy kylään. Pelimannimusiikki soi pitkin viikkoa muun muassa Halpa-Hallissa, K-Marketissa, Teboililla, Nesteellä, Kansanlääkintäkeskuksessa, S-Marketissa ja Rautiassa. Lisäksi pelimannit kiertävät alueen palvelukoteja. Juhla-alueen ulkopuolisiin esityksiin on kaikilla vapaa pääsy.