KESKIPOHJANMAA-AREENA

10.00-11.00 Tanssitupa
Hanna Poikelan FolkJam®-tunti

13.00-14.30 Upea Uusimaa -juhlakavalkadi
Teemamaakunta Uudenmaan pääkonsertti

15.30-16.45 Kansantanssin taiturit
Kotimaisen kansantanssin taitureina mm. Kärri, Pörriäiset, Kansantanssiyhtye Tahdittomat, Motoran Livakat ja
PikkuOttoset I

17.30-18.45 Haravasta katkes pii
Mukana mm. Pinnin Pojat, Tallari, Duo Mäsä, Topi Rajala ja Roikastajat

20.00-21.10 Pohjonen Alanko
Kimmo Pohjosen ja Ismo Alangon musiikillinen maisema

22.00-23.45 Varjokuva
Tanssiyleisön suosikkiorkesteri

00.15-01.00 Varjokatrilli Perinnearkun pelimannien tahdissa

CAFÉ MONDO

11.30-13.00 Jamiworkshop
Perinnearkku, Baltic Crossing (FI/DK/UK)

13.30-14.00 Vanhanpiian Pojat
20 vuotta yhteistä taivalta, mutta pojat eivät vanhene!

14.30-15.30 Kongero (SE)
Neljän naisen vokaaliyhtye folk’appella

16.30-17.30 Viitasen Piia
Luomufolkia ja -americanaa

18.00-18.30 Wasel & the Weasels
Amerikkalaista pelimannimusiikkia suomenkielisin sanoituksin

19.00-20.00 Jaron Freeman-Fox and The Opposite Of Everything (CA)

Jaron Freeman-Foxin kaveriksi 2014 OAC BK JPG logo

This performances was made possible in part by a grant from the Ontario Arts Council’s National and International Touring program, as well as with assistance from the Canada Council for the Arts.

21.00-22.00 Okra Playground
Folk-fuusio-tanssimusiikkia

22.30-00.00 “Rytmiä rupis” eteläpohjalainen kimara
Ronuuttajat, Haka, Bill Hota & The Pulvers ja 5/5

00.30-01.30 Sorrowhearts
Stadionfolkkia Tampereelta

IHOLLA-SALI

10.00-10.45 Vauvasirkus
Temppuilua ja pariakrobatiaa vauvalle ja vanhemmalle

12.00-12.45 Vauvasirkus

13.30-14.30 Kirjailijat Iholla: Kolme kovaa Anttia
Huntus haastattelee, Tuuri ja Paalanen vastaavat

15.00-16.00 Haka 10 vuotta
Uusia eteläpohjalaisia kansanlauluja jo 10 vuotta!

16.30-17.45 Pinnalla Maija Kauhanen
Monitaiteellinen matka naisen ja naisartistin arkeen

18.30-19.30 Philomela: Suden aika
Tellu Turkan säveltämä ja sanoittama, Päivi Järvisen ohjaama nuoren naisen kasvutarina

20.00-21.00 Kaustisen laulukirjasta II
Vanhoja kansanlauluja uusin sovituksin

21.30-22.30 Hun-Huur-Tu (RU)
Tuvalaista kurkkulaulua ja mielenkiintoisia soittimia

23.30-01.00 Captain Cougar sekä Rosa Latva & Keke Lammassaari ja Löytö
Kokoelma folkia, poppia ja progea

KALLIOKLUBI

15.00-16.30 Tanssiworkshop
Paritanssiohjausta Jarmo Leppäkarin johdolla, tanssina fusku

20.30-21.00 Alkulämmittelijänä Kokkolan irkkutanssijat

21.00-21.45 SHOWCASE: Jaerv (SE)

22.15-23.00 Juurakko
Bluesin ja kansanmusiikin rajoilla

23.30-00.15 Baltic Crossing (FI/DK/UK)
Maailmanluokan virtuoosit

KIRKKO

12.00-13.00 Keskipäivän hartaus
Musiikki: Harjun perhekunta

19.00-20.00 Suomalainen messu

SEURAKUNTATALO

18.00-20.00 Puhetta vaivaisille – Vaivaisukkojen ja niiden tehtävän puolesta!
Seminaarin puhujina professorit Tarmo Kunnas ja Seppo Seitsalo, kirjailija/pastori Jaakko Heinimäki, kirkkoherra Veli-Pekka Harju, maakunta-amanuenssi Risto Känsälä, tutkijatohtori Anna-Maria Isola, toiminnanjohtaja Elina Pajula ja tutkija Jouko Karjalainen

KANSANTAITEENKESKUS

10.00-11.00 Aamuworkshop
Vuorossa rekilaulu, museosali

11.00-11.30 Suomen Sahansoittajat

11.30-12.00 Aaltonen ja Melanen

12.00-12.30 Siniruoko

12.30-13.00 Aila Rauhalan Kanteletytöt

13.00-14.00 Mestariworkshop
Kaustislaiset mestarit, museosali

15.00-16.00 VISIO 2025 -seminaari
Avoimen seminaarin aiheena kansanmusiikin ja kansantanssin kulttuuripoliittinen tavoiteohjelma, museosali

16.00-17.00 Truban tunti
Hyrski Tapio Trio ja Samooja

17.00-17.45 Kaustisen kanteleet & Asta ja Tapani Lahikainen yhtyeineen
Musiikkia, laulua ja runoutta, yhdessä ja erikseen, museosali

20.00-20.45 Instituutin tunti
11 laulua Leevi Lassilan kustannuksella -levynjulkaisukonsertti, museosali

KAUSTINEN-SALI

13.30-15.00 Arto Järvelän 50-vuotisjuhlakonsetti

18.00-19.45 Meirän Kreeta, II näytös
Kansannäytelmä, monologi Kreeta Haapasalon elämästä

21.00-22.15 Suuri kuorojen kansanlaulukonsertti
Laulun energiaa! Iso Ilo, Ellun Kamut, Kansanlaulukuoro Tiilat ja Pelimannit sekä Ruamjai

PELIMANNITALO

10.00-10.30 Erkki Vihinen ja Kari Dahlblom
Huuliharpun ja kanteleen mestaripelimannit

10.30-11.00 Mestaripelimannit Tepot
1- ja 2-rivisten mestarit Tepot: Välimäki, Alajuntti ja Aho

11.00-11.30 Pömpeli
Härmäläistä laulettua kansanmusiikkia

12.00-12.30 Kuokkavieraat
Suomalais-ugrilaista & skandinaavista kansanlaulua

13.00-14.00 Muistojen Kaustinen
Valon pelimannit ja Rentukat

14.30-15.30 Mestarisoitto
Jouko Heikola, Heikki Lahti ja Hilja Grönfors

16.00-17.00 LempiLempi
Päivi Hirvosen & Tero Pajusen duo

17.30-18.30 Vetelin viulumestarit
Tero Hyväluoma ystävineen: Vetelin viulumestarit 2 -kirjan julkaisukonsertti

19.30-20.30 Hilja Grönfors trio
Mestarikansanlaulaja yhtyeineen

21.00-22.00 Otra
Itse sävellettyä ja perinnemusiikin aarteistosta löytynyttä musiikkia

22.30-23.30 Pia Raskin laulutupa

00.00-01.00 Kardemimmit
Nykykansanmusiikkia kanteleilla

LASTENTELTTA

11.00-11.30 Nastolan pikkupelimannit
Suomalaista kansanmusiikkia lähes 30 lapsen voimin

11.30-12.00 Stop tykkänään!
Perheyhtye Akaan Viialasta pysähtyy myös Kaustisella

12.00-12.30 Tradilinnut

12.30-13.00 Tanssiworkshop
Ottosten perilliset tanssii ja tanssittaa

13.00-14.30 Minna Hokan paimensoitintyöpaja

14.30-15.30 Pentti Rasinkangas
Lastenlaulun suurmies

15.30-16.45 Taiteilunurkassa tapahtuu!
Sirkustyöpaja

16.45-17.00 Tradilinnut leikittävät

17.00-17.30 Lasten pelimannikilpailu

17.30-19.00 Taiteilunurkassa tapahtuu!
Sirkustyöpaja

PELIMANNILAVAT:

SOITTOSALI

10:00 Kaustisen tunti: Nappulapeli ja Järvelän pelimannit

11:00 Erkki Kauhanen ja Hyttiset

11:15 Teatterilesket

11:30 Arvon Alotus

11:45 Nilsiän pussihousukerho

12:00 Hauru

12:15 Erkki Vihinen ja Kari Dahlblom

12:30 Kuusikko

12:45 Esko Salonen

13:00 Tauko

13:30 Jämsän Soimannien Vapaapääsy-yhtye

13:45 Tuuren Perilliset

14:00 Inehmo

14:15 Pelimanniyhtye Kaksiset

14:30 Putaan Pelimannit

14:45 Pyhäjoen Seelarit

15:00 Kokka

15:15 Iin Laulupelimannit

15:30 Otra

15:45 Sees

16:00 Beepa

16:15 Mirja Palo (SE)

16:45 Jari Kurjenmaa

17:00 Borduna

17:15 Moldurga

17:30 Rekolan sekakuoro

17:45 Pietarsaaren Spelmanslag

18:00 Kansanlaulukuoro Tiilat ja Pelimannit 40. vuotta juhlakonsertti

18:30 Alusvasara

18: 50 Marit ja Mikot

19:10 Peltoniemen pelimannit

19:30 Tauko

20:00 Iltakonsertti: Kaustisen Hääkuoro & Tallari – Wiljami Niittykosken lauluja

21:00 Tauko

21:30 Truban iltamat. Esiintymässä: Akkajee, Anna Karenina, Hyrski Tapio Trio, Ilo(iset) Tytöt, Keijo-Frederik, Keke Lammassaari, Kikka-Silja ystävineen, Oona Yliperttula, Rosa Latva, Samooja ja Tapio Miettinen. Iltamat juontaa Truba ry:n puheenjohtaja Keke Lammassaari.

JUHLAPIHA

10:00 Kahvilaorkesteri

10:30 Mestaripelimanni Jouko Heikola ystävineen

11:00 Horjumattomat

11:30 RESA (SE)

12:00 Kustaan sota-kuoro ja orkesteri

13:00 Ii-Team

13:30 Leppävirran pelimannit

14:00 Kuivaniemen ja Simon Pelimannit

14:30 Pohjankartanon Mandoliinit

15:00 Shaika Balalaika

15:30 Naiskuoro Harput

16:00 Raimo Ulander

16:30 Naamuskat

17:15 Kansanlaulukuoro Tiilat ja Pelimannit

17:30 Droichead Irish Dance

18:00 Kansantanssia: Polokkarit, Koplaus, Petkele ja Lykky

19:00 Vuoden yhtye: Orivesi All Stars

19:30 RAW (SE)

20:00 Juhlapihan tanssit: Peltolan pojat

21:00 Kansantanssia: Motoran Livakat ja Pörriäiset

21:30 Juhlapihan tanssit: Leikarit

22:30-24:00 Juhlapihan tanssit: Suutarinpojat

KRENIKKA

11:00 Mittumaari

12:00 Moldurga

13:00 Sees

14:00 Ilo(iset) tytöt

15:00 Pirjo Sipi

16:00 Säije

17:00 Jeesiöjärven Pelimannit

18:00 Con-The-Set

19:00 Beepa

20:00 Jussi Marttinen

21:00 Fiola

PELIMANNITORI

10:00 Kuivaniemen ja Simon Pelimannit

10:30 Vantaan Kansanpelimannit

11:00 Muskotti

11:30 Iin Laulupelimannit

12:00 Kittilän Kaverukset

12:30 Nastolan Pikkupelimannit

13:00 Småbönders Spelmansslag

13:30 Hyttysyrjä

14:00 Aleksejevin Perhe

14:30 Flowery

15:00 Horjumattomat

15:30 Halavatun akat

16:00 Trubaduuri Jukka Törmä

16:30 Pohjankartanon Mandoliinit

17:00 Iso Ilo

17:30 Seinäjoen Kaksiriviset

18:00 Kyllikit ja Tähdenlento-orkesteri

18:30 Sakalaiskat

19:00 Kalevan Kaiku

19:30 Lauluryhmä Vuollettaret

20:00 Pelimanniyhtye Havilla

20:30 Sukka Hukassa

21:00 Floorflower 2.0

VIINITUPA

12:00 Hamara

12:30 Taavit

13:00 Mirja Palo (SE)

13:30 Trubaduuri Jukka Törmä

14:00 Luunappi

14:30 Duo Selina

15:00 Nilsiän pussihousukerho

15:30 Trubaduuri Leiska

16:00 Pursu

16:30 Usko Välimäki

17:00 Vähänimiset

17:30 The Green Hope

18:00 Christine Cooper (GB)

18:30 Treasure Land

19:00 Shaika Balalaika 25v.

19:30 Mizrakh Trio (NL)

20:00 The Pilgrims

20:30 2-7 Miehen Trio?

21:00 Rommakko

21:30 Valma &Varsinaiset

22:00 Petty Pilgrims

22:30 Yhteislaulua: Ehrontahron

23:15 Vellamo band

24:00 Pippurikirurgi & Ohitusleikkausorkesteri

SETORI

10:00 Varmistuu myöhemmin

10:30 Young Man’s Misery

11:00 Flowery

11:30 Tuulikki Tee

12:00 Halavatun akat

12:30 Harmando

13:00 Meillon band

13:30 Nappulapeli

14:00 Piipan Pojat

14:30 Eino Eukko ja Arttu

15:00 Hauru

15:30 Six Peace Puzzle

16:00 Pelimanniyhtye Kaksiset

16:30 Duo Selina

17:00 Anttila & Maa

17:30 Koiranen Kollektion

18:00 Raimo Ulander

18:30 Onni Rajaniemi

19:00 Olavi Tohkanen & Narsistin peili

19:30 FairTrad.

20:00 Muskotti

20:30 Carriage Storage

21:00 Palkeet

SANTERIN KABINETTI

12:00 Tuulikki Tee

12:30 Ronuuttajat

13:00 Trubaduuri Matti Reittamo

13:30 Duo Lilian Nordberg & Petra Saari

14:00 Su-Sa-Ta

14:30 Jämsän Soimannien Vapaapääsy-yhtye

15:00 Riikka

15:30 Mittumaari

16:00 Pessi ja Juntti

16:30 Los Dos

17:00 Norjat

17:30 Avojalakaset

18:00 Hilkan Vunukat

18:30 Duo Sulo

19:00 Duo Suojanen & Välimaa

19:30 Myyttikestit

PELIMANNITALON KAHVIO

20:00 Young Man’s Misery

20:30 Duo Jaana & Junnu – Janskun laulut

21:00 Teijo Aho&Kumppanit

21:30 Ike Virtanen Special

22:00 Janne O

22:30 Street Spiritin Pelimannit

23:00 Hallavalia

23:30 Höyhtyän Herkät

00:30 Hulentka

TROKAN PELIMANNITANSSIT

14:30 Kesäpelimannit

15:00 Ike Virtanen Special

17:00 Pirkanmaan maakuntapelimannit

18:45 The Green Hope

19:15 Susitaipaleen perheorkesteri

21:15 Urho Hämäläinen ystävineen

24:00 Usko´s Pois

MASSIKKA

10:00 Vapaa aika

10:30 Vapaa aika

11:00 Die kleinen Landstreicher (DE)

11:30 Aleksejevin Perhe

12:00 Pyhäjoen Seelarit

12:30 Onni Rajaniemi

13:00 Ilo

13:30 Viitasalo-opiston kansanmusiikkiyhtye

14:00 Six Peace Puzzle

14:30 Närhen Munat

15:00 Tuulikki Tee

15:30 Ketsele

16:00 Myyttikestit

16:30 Lynyrt Kypsyrt

17:00 Rossi

17:30 Timo Junkkaala ja linjapuhe

18:00 SRO Trubashow

18:30 Doggerland

19:00 Pursu

19:30 Anna Morottaja

20:00 Rommakko

21:15 Varjakka String Band

SOPUKKA

20:30 Ruamjai

LAULUREKI

19:00 Vellamo

19:30 Marttilan PiiloPelimannit MPP

YHTEISLAULUNUOTIO

14:30 KOMOTE LAMAS

17:00 Hiijjen Pelimannit

19:00 KASSIAHASTUS

21:00 Vokki

21:30 Marttilan PiiloPelimannit MPP

Kaustinen käy kylään

Pelimanniohjelmasta on mahdollista nauttia myös juhla-alueen ulkopuolella, kun Kaustinen käy kylään. Pelimannimusiikki soi pitkin viikkoa muun muassa Halpa-Hallissa, K-Marketissa, Teboililla, Nesteellä, Kansanlääkintäkeskuksessa, S-Marketissa ja Rautiassa. Lisäksi pelimannit kiertävät alueen palvelukoteja. Juhla-alueen ulkopuolisiin esityksiin on kaikilla vapaa pääsy.

Share