KESKIPOHJANMAA-AREENA

10.00-11.30 Tanssitupa
Kaustislainen purppuritupa Senni Penttilä-Kunkaan ja Laura Roimelan johdolla

13.00-14.15 Kaustinen tanssii – Ottoset 30 vuotta!
Kaustisen omat MiniOttoset, PikkuOttoset, JunioriOttoset, Ottoset ja VeteraaniOttoset juhlivat kolmekymppisiään!

15.00-16.30 Meiltä ja maailmalta
Koostekonsertissa Hässäkkä, tuvalainen Huun-Huur-Tu (RU), Vokki, JunioriOttoset I, Kokka sekä The String Contingent (AU/GB)

17.30-18.45 Kaustislainen kavalkadi, I näytös: Armasta orotellesa
Kavalkadi vie meidät tänä vuonna seisakkien ja maitolaitureiden maailmaan linja-autoa odoteltaessa

19.30-20.30 Orivesi All Stars
Vuoden yhtye 2015 on Suomen suurin pelimanniorkesteri täynnä soittamisen riemua

21.30-22.45 Lauri Tähkä
Eteläpohjalaista poljentoa rockin ja kansanrunouden risteyksestä

23.30-00.30 Yökatrilli
Tanssihurmos Antti Savilammen ja JPP:n johdolla – poikkeuksellisesti jo torstain yössä!

CAFÉ MONDO

11.30-13.00 Jamiworkshop
Orivesi All Stars, Irish Session Band

14.15-15.00 SHOWCASE: J-P Piirainen
Kitarataiturin omia sävellyksiä ja pohjoismaista perinnemusiikkia

16.30-17.30 MANdolinMAN (BE)
Belgian lahja maailman mandoliinimusiikille

18.30-19.30 The String Contingent (AU/GB)

20.30-21.30 Tuomas Logrén & Savuava Kirnu
Kiperää bluegrassia, suomalaiskansallista tanhua ja taidokasta triolipolskaa

22.45-23.30 Aili & Folks
Ihana ja herkkä folkpop-yhtye

00.30-01.30 5/5

IHOLLA-SALI

11.30-12.30 Duo Selina ja Äijäkanteleet
Duo Selina esittää nykykansanmusiikkia kantelein ja lauluin, Äijäkanteleissa raavaat miehet hellivät pienkanteleita

13.00-14.00 Emilia Lajunen & Kare Eskola
Muusikko ja toimittaja kansanmusiikin kulkurijuurilla – polkupyöräillen!

14.30-15.30 Pentti Rasinkangas
Lastenlaulujen aatelia

16.00-17.00 Tallari vieraanaan Johanna Försti

17.30-18.00 Satu Lankinen
Kokkolalainen multi-instrumentalisti

18.00-18.30 Kimmo Numminen
Laulaja-lauluntekijän tulevan soololevyn laulut kuullaan ensimmäisenä Kaustisella

19.00-20.00 Hanni Autere & Eero Grundström
Viululaulua ja harmoonia

20.30-21.30 JPP
Kaustislaista pelimanniviulismia parhaimmillaan!

22.00-22.45 Kaustisen laulukirjasta I
Otteita rakastetuista kaustislaisista lauluista esittävät Häävi ja EmeritusOttoset sekä Anssi Känsälä

23.00-00.15 Soolojen yö
Hilja Grönfors, Hannu Saha, Minna Hokka ja Päivi Hirvonen

KALLIOKLUBI

16.00-17.30 Tanssiworkshop
Irlantilaiset céili-tanssit tutuiksi, oppaina Irish Dance Oulu ja Droichead

19.30-20.30 Huun-Huur-Tu (RU)
Tuvalaisen kurkkulauluperinteen huippuosaajat

21.00-22.00 Pekko Käppi & K.H.H.L.
Kansanmusiikkia, psykedeliaa ja stoner-rockia – jouhikkoa unohtamatta!

22.30-23.30 Esko Järvelä Epic Male Band
Trash-folkia, rockia ja jazzia ihmeviulisti Esko Järvelän johdolla

KIRKKO

9.00-10.00 Pelimannihartaus

KANSANTAITEENKESKUS

10.00-11.00 Aamuworkshop
Käsittelyssä huuliharppu

11.00-11.30 Otto (SE)

11.30-12.00 SekaWalta-kvartetti

12.00-12.30 Riikka

12.30-13.00 Kvartti

13.00-14.00 Mestariworkshop
Mestaripelimannit Tepot

15.30-16.30 Truban tunti
Tuija Puurunen

17.30-18.30 Soiva luento
Anne-Mari Kivimäki: Ilja Kotikallion elämästä

19.00-21.00 Weasel’s Old Time & Bluegrass Workshop

PELIMANNITALO

10.30-11.00 Pohjola Project
Antti Pohjolan, Pauliina Pajalan ja Timo Alakotilan uusi trio levynjulkaisukeikalla

11.00-11.30 Kauhajoen klaneetit
Eteläpohjalainen klarinettikansanmusiikkiyhtye

11.30-12.15 Kalevan Kaiku 25v
Savolaisten laulavien naisten juhlavuosi

13.00-14.00 Muistojen Kaustinen
Tuvassa musisoivat Kaustisen torviseitsikko ja Kirkonkylän pelimannit

14.15-14.45 Arto Järvelä & AP Sarjanto
Herrat pelimannit

15.00-16.00 Valma & VarsiNaiset
Vallatonta lavakarismaa ja riipivää tarinankerrontaa

16.30-17.30 Leikarit 40v.
Perinteistä ja uutta kansanmusiikkia jo neljä vuosikymmentä!

18.00-19.00 Suden aika
Perinteitä kunnioittava lauluyhtye tulkitsee Siionin virsiä

19.30-20.30 ENKEL

21.00-00.15 Ajaton lauluklubi: En voinut itkeä naurulta
Kantelettaren läpilaulantaa lauluyhtye Shamun johdolla

KAUSTINEN-SALI

14.00-15.30 Mestariparaati
Suomalaisen kansanmusiikin loistelias läpileikkaus mestareiden tarjoilemana

17.00-18.00 Philomela
Palkittu naiskuoro

19.00-20.00 Kaustisen Mieslaulajat ja Vetelin mieskuoro
Voimalla 50 miehen!

LASTENTELTTA

11.00-11.30 Tradilinnut matkustavat
Venäjä, Huun-Huur-Tu

11.30-12.30 Tallari ja Tuomo Rannankari

12.30-12.45 Vokki-Myyrät
Omia uusia riemukkaita lastenlauluja, joihin kuuluu tietysti leikki

12.45-13.00 Kangasalan pikkupelimannit
45 pientä ja suurempaa pelimannia valtaa lastenteltan

13.00-14.15 Minna Hokan soitinrakennustyöpaja

14.15-14.30 Vapaa aika

14.30-15.00 Tanssiworkshop
MiniOttoset II tanssii ja tanssittaa

15.00-16.15 Taiteilunurkassa ohjattua toimintaa

16.30-17.30 Hyvä trio
Musiikkiteos Kalevalainen ensiapulaukku

17.30-18.45 Taiteilunurkassa ohjattua toimintaa

18.45-19.15 Lasten pelimannikilpailu

PELIMANNILAVAT:

SOITTOSALI

10:00 Kaustisen tunti: Aila Rauhalan Kanteletytöt ja Mosalan pelimannit

11:00 Horjumattomat

11:15 Avojalakaset

11:30 Ii-Team

11:45 Mittumaari

12:00 Usko Välimäki

12:15 Vox Stellarum

12:30 Heikin Trio

12:45 Länsirannikon pelimannit

13:00 Tauko

13:30 Pessi ja Juntti

13:45 Vanajaveden pelimannit

14:00 Oulun Huuliharppupelimannit

14:15 Kuivaniemen ja Simon Pelimannit

14:30 Pohjankartanon Mandoliinit

14:45 PosiDivas

15:00 Keke Lammassaari & Löytö

15:15 Lauluyhtye Cantavierre

15:30 Tauko

16:00 Eilan ja Eskon kupletit

16:30 Windalan pelimannit

16:45 Katuorkesteri Odessa ja Kansanlauluyhtye iLo

17:00 Kanteleyhtye Riemu

17:15 Viitasalo-opiston kansanmusiikkiyhtye

17:45 Mestaripelimanni Jouko Heikola ystävineen

18:00 Duo Gambaamo

18:15 Anna Morottaja

18:30 Kustaan sota-kuoro ja orkesteri

19:00 Keisarin Morsiamet

19:15 Su-Sa-Ta

19:30 Tauko

20:00 Soittosalin iltakonsertti: Räsynukke ja Valma & Varsinaiset

21:00 Tauko

21:30 Uusmaalaisten iltamat: Maakuntateemaa juhlistavat Vantaan kansanpelimannit, Sakarat Laulupelimannit, Pohjola Project, Ellun Kamut, Vihdin Pelimannit ja Hiispiiri

JUHLAPIHA

10:00 Harjavallan pelimannit

10:30 Pirkanmaan maakuntapelimannit

11:00 Kainuun Kansanpelimannit

11:30 Herra Tossavainen

12:00 Himlens Band

12:30 Iin Laulupelimannit

13:00 Siltapelimannit

13:30 Suomen Sahansoittajat

14:00 Vapaa aika

14:30 Ehrontahron

15:00 Pookinrakentajat Hailuodosta

15:30 Kesäpelimannit

16:00 Ii-Team

16:30 Mirja Palo (SE)

17:00 EHKY:n pelimannit

17:30 Kaustisen Showtanssijat

18:00 Koiranen Kollektion

18:30 Helsingin Pelimannit

19:00 Kansantanssia: Lykky

19:15 Gamanina (BY)

20:00 Kansantanssia Uudeltamaalta: Tanhu-Visa, Pääkaupungin Karjalaiset Nuoret, Pörriäiset ja Rutistus.

21:00 Nilsiän pussihousukerho

21:30 Juhlapihan tanssit: Niina & the Beat Callers

22:30 Uudenmaan tanssi-iltamat: Espoon pelimannit – Esbo spelmanslag

23:15 Vantaan Kansanpelimannit

KRENIKKA

11:00 Ketsele

12:00 Eilan ja Eskon Kupletit

13:00 Jari Kurjenmaa

14:00 Kipinä

15:00 Ponsa

16:00 Trubaduuri Matti Reittamo

17:00 Möttöläinen

18:00 Los Dos

19:00 Jani Koskinen

20:00 Tuulikki Tee

21:00 Kupletööri Hannu Musakka

PELIMANNITORI

10:00 Hannu Rahikainen

10:30 Tuulesta viis´

11:00 Vanajaveden pelimannit

11:30 Sakarat Laulupelimannit

12:00 Pelimanniyhtye Havilla

12:30 Erkki-Jussi Koivuluoma

13:00 Winha

13:30 Yläneen Pelimannit

14:00 Alusvasara

14:30 Arvon alotus

15:00 Minttumaari

15:30 Putaan Pelimannit

16:00 Länsirannikon pelimannit

16:30 FairTrad.

17:00 Avojalakaset

17:30 Kalevan Kaiku

18:00 PosiDivas

18:30 SRO Trubashow

19:00 Kaustisen Musiikkilukio

19:30 Doggerland

20:00 SRO Trubashow

20:30 Siltapelimannit

21:00 Street Spiritin Pelimannit

21:30 Timo Junkkaala ja Linjapuhe

22:00 Lynyrt Kypsyrt

VIINITUPA

12:00 Närhen munat

12:30 Borduna

13:00 Die Kleinen Landstreicher (DE)

13:30 Tuulesta viis’

14:00 Koriat Friidut

14:30 Usko´s Pois

15:00 Omajuttu

15:30 Gamanina (BY)

16:00 Kiikka Ramblers

16:30 Harry Wessmanin Yhtye

17:00 Alice Aloof

17:30 Noste

18:00 Kahvilaorkesteri

18:30 Duo Jaana & Junnu

19:00 Pömpeli

19:30 Runojen ilta: Tapani Lahikainen, Keke Lammassaari, Toivo Rajala, Karikko goes Folk ja Erkki Kauhanen

20:30 Naiskuoro Harput

21:00 Viti Siloonen

21:30 Vanhanpiian Pojat

22:00 Esko Valon muistojamit: Jussi Asu & ystävät

24:00 Anssi Känsälä Trio

SETORI

10:00 Turun Kaksiriviset

10:30 Teemu Eerola

11:00 Kanssalaulaja Eki Luumi

11:30 Kiikka Ramblers

12:00 Con-The-Set

12:30 Teatterilesket

13:00 Duo Veikkolan Pojat

13:30 Sakalaiskat

14:00 KOMOTE LAMAS

14:30 Arvi Lundén ja Olli-Pekka Lundén

15:00 Ilo

15:30 Pursu

16:00 Säije

16:30 Marja&Alfonso

17:00 Vanhanpiian Pojat

17:30 2-7 Miehen Trio?

18:00 Sees

18:30 Myyttikestit

19:00 Viiden T

19:30 Halavatun akat

20:00 Rossi

20:30 Taavit

21:00 Folkfakers

SANTERIN KABINETTI

12:00 Trubaduuri Leiska

12:30 Otto (SE)

13:00 Pippurikirurgi & Ohitusleikkausorkesteri

13:30 Jeesiöjärven Pelimannit

14:00 Kalakaverit

14:30 Triijuulla

15:00 Sanni ja Laura

15:30 Inehmo

16:00 Heikki Lahti ja KOMIA

16:30 Marttilan PiiloPelimannit MPP

17:00 Tuuren Perilliset

17:30 Trubaduuri Jukka Törmä

18:00 Oulun Huuliharppupelimannit

18:30 Anneli ja Aukusti

19:00 Kokka

19:30 The Green Hope

00:00 alkaen irkkujamien isäntänä Irish Session Band

PELIMANNITALON KAHVIO

20:00 Kipinä

20:30 KOMOTE LAMAS

21:00 Roikastajat

21:30 Irish Session Band

22:00 Treasure Land

22:30 Oulun Pammaus

23:00 RESA (SE)

23:30 Yöjameja isännöi Wasel & the Weasels

TROKAN PELIMANNITANSSIT

14:15 Jämsän Soimannien Vapaapääsy-yhtye

16:30 Saana Kujala, Laura Kuisma ja Timo Alakotila

18:45 Floorflower 2.0

19:15 Pursu

20:30 Pyhäjoen Seelarit

21:00 Hallavalia

22:45 Carriage Storage

MASSIKKA

10:00 RAW (SE)

10:30 Raimo Ulander

11:00 Hauru

11:30 Ville

12:00 Tuulikki Tee

12:30 Saana Kastelli

13:00 Flowery

13:30 Palkeet

14:00 Kangasalan Pikkupelimannit

14:30 Kangasalan Balladipelimannit

15:00 Hietakettu

15:30 Fiola

16:00 Los Olvidados-duo

16:30 Ilo(iset) tytöt

17:00 Kuusikko

17:30 Leppavirran pelimannit

18:00 Marttilan PiiloPelimannit MPP

18:30 Dirt Farmers

19:00 Borduna

19:30 Esko Salonen

20:00 Pirjo Sipi

20:30 Piipan Pojat

21:00 Vapaa aika

21:30 Folk is Happening

SOPUKKA

14:30 FairTrad.

17:00 Hietakettu

LAULUREKI

12:30 Simunan Sakki

14:15 Lauluyhtye Cantavierre

19:00 Olavi Tohkanen & Narsistin peili

YHTEISLAULUNUOTIO

16:30 Kittilän Kaverukset

18:45 PosiDivas

19:15 Raimo Ulander

20:30 Duo Jaana & Junnu

22:45 Idän lokarit

Kaustinen käy kylään

Pelimanniohjelmasta on mahdollista nauttia myös juhla-alueen ulkopuolella, kun Kaustinen käy kylään. Pelimannimusiikki soi pitkin viikkoa muun muassa Halpa-Hallissa, K-Marketissa, Teboililla, Nesteellä, Kansanlääkintäkeskuksessa, S-Marketissa ja Rautiassa. Lisäksi pelimannit kiertävät alueen palvelukoteja. Juhla-alueen ulkopuolisiin esityksiin on kaikilla vapaa pääsy.

18.00 Kaustisen mobilistien kulkue

Vanhat autot ja muut menopelit ajavat kulkueena Katsastusasemalta Mosalan kautta Nesteelle

Share