KESKIPOHJANMAA-AREENA

10.00-11.30 Tanssitupa
Puolalaisen kansantanssin maailmaan opastaa Mały Śląsk Folk Group

13.00-14.30 Koontikonsertti I: Ensimmäiset 90 minuuttia Kaustinen tutuksi!
Makupaloja festivaaliviikolta tarjoilevat mm. Emilia Lajunen, Pohjanmaan kehitysvammaiset, Ahjolan Tanhuajien Tiistai-ryhmä, Hilja Grönfors ja Gamanina (BY)

15.30-17.00 Koontikonsertti II: Seuraavat 90 minuuttia Kaustinen tutummaksi!
Lisää makupaloja viikon tarjonnasta esittelevät mm. Mały Śląsk Folk Group (PL), Lilla Spelmanstämmanin yhtye Småbönders Spelmanslag, MANdolinMAN (BE), Unaja sekä valikoima kaustislaisia pelimanneja

18.30-19.45 Pieni kansanlaulu
Uutta kansanlaulua etsimässä Paleface, Johanna Försti, Topi Saha, Aili ja Timo Rautiainen

21.00-22.30 Janne ja Aino – balladi erään säveltäjän elämästä
Tunteikas tanssiteos Jean ja Aino Sibeliuksen rakkaudesta

23.30-00.30 Antti Paalanen
Virtuoosimainen haitaristi näyttää mihin kaikkeen parjatusta pirunkeuhkosta onkaan!

CAFÉ MONDO

11.30-13.00 Jamiworkshop
Floating Sofa Quartet (FI/DK/SE), Mäsä

14.30-15.30 SHOWCASE: Kopla

17.00-18.30 Floating Sofa Quartet (FI/DK/SE) ja Rönsy
Multiskandinaavinen hip folk -yhtye Floating Sofa Quartet ja hienostuneesta kamarifolkista rehevään tanssipoljentoon soljuva Rönsy yhteiskonsertissa

19.45-21.00 Bill Hota & The Pulvers
Häkellyttävän suoraviivaista syväluotausta eteläpohjalaisuuden syvimpään ytimeen

22.30-23.30 Esko Järvelä Epic Male Band
Räjähtävä kokonaisuus folkrockia

00.30-01.30 Anssi Känsälä
Kevyesti melankolista mutta vielä kevyemmin rullaavaa trubaduurimeininkiä

IHOLLA-SALI

12.30-13.30 Käpylän musiikkiopisto
Kanteleorkesteri Satakieli, Käpylän Fiulit, Käpyjouhikot, Käpylän Viulukolmoset ja nuoremmat fiulit sekä Saijan Fiulit

14.00-15.00 Kirjailijat Iholla
Iholla-sarjan Kirjan vuosi -spesiaalissa Marko Hautala ja Juha-Matti Rautiainen

15.30-16.30 Suden aika
Perinteiset runolaulutekstit ja uusi musiikki lauluyhtyeen käsittelyssä

17.00-18.00 Tuomas Logrén & Savuava Kirnu
Tuore sekoitus kiperää bluegrassia, kantria, suomalaisia kansanlauluja ja taidokasta triolipolskaa

18.30-19.00 Rentukat ja Simunan sakki
Perinteisiä kaustislaisia kansanlauluja a cappella ja säestettynä

19.30-20.30 SHOWCASE: J-P Piirainen
Kitarataiteilija pohjoismaisen perinnemusiikin ja omien sävellysten äärellä

21.30-22.30 Konsta Jylhä -kilpailun voittajat esittäytyvät

23.00-00.00 Soolojen yö
Mestaripelimanni Jouko Heikola, Hanni Autere, Satu Lankinen ja Maija Kauhanen sooloilevat festivaaliyössä

KALLIOKLUBI

12.00-15.00 Tanssiworkshop
Kaustislaista purppuria alotuksesta lopetukseen Jarkko Peltolan ohjauksessa

17.30-18.30 Jani Klemola
Huikea Voice of Finland -finalisti Suomen Vetelistä

20.00-22.30 Mahtava mandoliini-ilta
Heikki Lahti & KOMIA, Hannu Sepposen “Tupsulakin tiellä” -teos sekä belgialainen mandoliinikvartetti MANdolinMAN

KIRKKO

12.00-13.00 Keskipäivän hartaus
Musiikki: Paasilan perhekunta

18.00-19.00 Psalttamus – Pelimannivirsiä
Timo Alakotila & Senni Valtonen

KANSANTAITEENKESKUS

10.00-11.00 Aamuworkshop
Lauluntekijät

11.00-11.30 Smedarna

11.30-12.00 Stämmbandet

12.00-12.30 Sees

12.30-13.00 Noste

13.00-14.00 Mestariworkshop: Hilja Grönfors

14.00-14.30 Die kleinen Landstreicher (DE)

14.30-15.00 PAT – Pälvin ja Aunen Tarinat

15.00-15.30 Vinolempi

15:30-16:30 Truban tunti
Oona Yliperttula ja ystävät

17.15-18.45 Weasel’s Old Time & Bluegrass Workshop

19.00-20.00 Instituutin tunti
Minna Hokka: Tarinallinen konsertti paimensoittimilla

21.00-22.00 Matti Partasen muistokonsertti
Mukana mm. Oulun Pammaus ja Nuotiopelimannit sekä muita pelimanniystäviä

PELIMANNITALO

10.00-10.30 Lempäälän Helkanuoret
Lahjakkaat kantelenuoret

10.30-11.00 Windalan pelimannit
Järviseudun vanhan pelimannimusiikin taiturit

11.30-12.30 Mestarisoitto
Tepot, Erkki Vihinen & Kari Dahlblom, Aimo Mantere, Jonas Borgmästars & Ingmar Furu

13.00-14.00 Muistojen Kaustinen
Tuvassa soittavat Anttilan pelimannit, juontaa Terttu Hanhikoski

14.30-15.30 Lilla Spelmansstämman
Småbönders Spelmanslag, Pietarsaaren Spelmanslag ja Karlebynejdens Spelmansgille – lähialueen pelimannit soittavat ja laulavat mm. suomenruotsalaista hää- ja purppuriperinnettä

16.00-17.00 Musiikkilukion iltapäivä
Kaustisen musiikkilukion lahjakkaita nuoria muusikoita

17.30-18.30 Lilla Spelmansstämman
StämmBandet Mustasaaresta, mestaripelimannit Jonas Borgmästars ja Ingmar Furu sekä Vestersundsby spelmän Pietarsaari-Larsmo-alueelta

19.00-19.45 Von & Af
Taikoja matkaharmoonilla ja tuuballa

20.30-21.30 Lilla Spelmansstämman
Désirée Saarela & Triskel

22.00-23.00 Pia Raskin laulutupa
Laulavia vieraita, haastatteluja ja yhteislaulua

00.00-00.45 The String Contingent (AU/GB)

KAUSTINEN-SALI

17.00-17.35 Tanssiteatteri Rimpparemmi: Mä ja Niko
Sympaattinen koko perheen tanssiteos yksinäisen pojan ja vallattoman tiikerin yhteiselosta. Yhteistyössä Pohjanmaan tanssin aluekeskus.

20.00-21.00 Maarit Nikulan muistokonsertti
Saara Långin juontamassa konsertissa mukana mm. Nikulan pelimannit ja Laulupelimannit ystävineen, Sirkka Haavisto, Meeri ja Roosa Pulakka, Hääkuoro

LASTENTELTTA

11.00-12.00 Freija

12.00-12.15 Duo PetoKala nauttii musiikista nuoruuden innolla

12.15-12.45 Tradilinnut

12.45-13.00 Tuulesta viis’
Laulunlyömä poppoo, joka tarjoaa musiikin iloa aikuisille ja lapsille

13.00-14.15 Minna Hokan soitinrakennustyöpaja

14.30-15.00 Tanssiworkshop
JunioriOttoset I tanssii ja tanssittaa

15.00-15.30 Anna Morottaja
Ääni- ja elämysmatka sekä joikutyöpaja

15.30-17.00 Taiteilunurkassa ohjattua toimintaa

17.00-17.30 Duo Rämä
Rytmikäs musiikkimatka maailman ympäri

17.30-17.45 Eemo
Lastenohjelmien musiikkia kansanmusiikkisovituksin

17.45-18.00 Yläkemijoen Laululapset
Laululasten lapasesta löytyy laulu joka tilaisuuteen

18.00-18.30 Lasten pelimannikilpailu

PELIMANNILAVAT:

SOITTOSALI

10:00 Kaustisen tunti: Peltoniemen pelimannit ja Köyhäjoen pelimannit

11:00 Harmando

11:15 Lappajärven Pelimannit

11:30 Keuruun pelimannit

11:45 Simunan sakki

12:00 Kauhajoen klaneetit

12:15 Jämsän Soimannien huuliharput

12:30 Kortesjärven Pelimannit

12:45 Ahjolan Pelimannit

13:00 Tauko

13:30 Mimosa

13:45 Turun Kaksiriviset

14:00 Kankaanpään musiikkiopiston pelimannit

14:15 Ramses Bond

14:30 Äijäkanteleet

14:45 Lea Virtanen

15:00 Käpyjouhikot

15:15 Kvartti

15:30 Tauko

16:00 Rakkauden pimeä puoli

16:20 Janne & Mimmit

16:40 Johanna Ilola

17:00 Mauno Järvelä pelimanneineen: Leikkivät Sävelet

18:00 Saijan Fiulit

18:15 Rykäys

18:30 Winha

18:45 Mestaripelimannit Tepot

19:00 Erkki ja Jenna Hiekkavirta

19:15 Lauluyhtye Fiori

19:30 Tauko

20:00 Iltakonsertti: 3. Perinteinen Suuri Huuliharppukonsertti. Esiintymässä Mestaripelimannit Erkki Vihinen, Aimo Mantere, Jouko Heikola ja Harry Wessman yhtyeineen sekä Huuliveikot, Mäntyharjun Huuliharpistit, Horjumattomat ja Oulun Huuliharppupelimannit. Nyt mukana myös komea yhteissoitto, johtaja ja sovitukset Jari Komulainen.

21:30 – 23:00 Soittosalin Iltamat: Lilla Spelmansstämmanin suomenruotsalaisen teemapäivän loppuhuipennuksessa mukana Småbönders Spelmanslag, Pietarsaaren Spelmanslag, Karlebynejdens spelmansgille, Vestersundsby Spelmän, Korsholmsgillet r.f., Salongsorkestern, Smedarna ja Stämmbandet.

JUHLAPIHA

10:00 Vanajaveden pelimannit

10:30 Mirkun likat

11:00 Peltoniemen pelimannit

11:30 Köyhäjoen pelimannit

12:00 Kangasalan Balladipelimannit

12:30 Kangasalan Pikkupelimannit

13:00 Näppärit

14:00 Ruoveden Pelimannit

14:30 Kankaanpään musiikkiopiston pelimannit

15:00 Kortesjärven Pelimannit

15:30 Katuorkesteri Odessa ja Kansanlauluyhtye iLo

16:00 Kansantanssia: Virkeät ja Tanhuryhmä Sitriini

16:30 Tupalaulajat

17:00 Putaan Pelimannit

17:30 Kvartti

18:00 Lappajärven pelimannit ja tanssiryhmä Väkitukko

19:00 Keuruun Pelimannit

19:30 Yläneen Pelimannit

20:00 Mały Śląsk

20:30 Juhlapihan tanssit: Smedarna

21:30 Juhlapihan tanssit: Korsholmsgillet r.f.

22:30 Juhlapihan tanssit: Salongsorkestern

KRENIKKA

11:00 Teemu Eerola

12:00 Esko Salonen

13:00 Anttila & Maa

14:00 Saana Kastelli

15:00 Koriat Friidut

16:00 Dirt Farmers

17:00 Kanssalaulaja Eki Luumi

17:30 Marja & Alfonso

18:00 Arvid Lundén ja Olli-Pekka Lundén

19:00 Teatterilesket

20:00 Erkki Vihinen ja Kari Dahlblom

21:00 Duo Kaunis Elsa

PELIMANNITORI

10:00 Lehtokurpat

10:30 Harjavallan Pelimannit

11:00 Karlebynejdens spelmasgille

11:30 Menevät Mimmit

12:00 Kiero Salko

12:30 Konni Mannaryyni

13:00 Pikipojat

13:30 Koiranen Kollektion

14:00 Nissin kööri

14:30 Mały Śląsk (PL)

15:00 Vestersundsby Spelmän

15:30 Kainuun Kansanpelimannit

16:00 Margis

16:30 Mäntyharjun Huuliharpistit

17:00 Pyhäjoen Seelarit

17:30 TaKaMus

18:00 Ruoveden Pelimannit

18:30 Idän lokarit

19:00 Harmando

19:30 Kesäpelimannit

20:00 OYTO

20:30 Kiikka Ramblers

21:00 Uudisraivaajat

VIINITUPA

12:00 Ketsele

12:30 Kanteleyhtye Riemu

13:00 Jani Koskinen

13:30 Erkki Vihinen ja Kari Dahlblom

14:00 Eala

14:30 Uittosuma (Ulla Laukkanen)

15:00 Keke Lammassaari

15:30 Los Olvidados-duo

16:00 Karin parhaat

16:30 SekaWalta-kvartetti

17:00 Duo Jaana & Junnu

17:30 Anneli ja Aukusti

18:00 Mestaripelimanni Jouko Heikola ystävineen

18:30 Viiden T

19:00 Trubaduuri Jukka Törmä

19:30 Sanna & Taneli

20:00 Azorit Express

20:30 Saana Kujala, Laura Kuisma ja Timo Alakotila

21:15 Johanna Tuomisto

21:45 Räsynukke

22:15 Vokki

23:00 Yhteislaulua: Oulun Pammaus

24:00 Yöjamien isäntänä Wasel & the Weasels

SETORI

10:00 Varmistuu myöhemmin

10:30 Ramses Bond

11:00 Suburban String Band

11:30 RESA (SE)

12:00 Rykäys

12:30 Antti Korhola Potkasee Oven Sisään

13:00 Varmistuu myöhemmin

13:30 Lempäälän Helkanuoret

14:00 Trio KOLME-M

14:30 O Pojat

15:00 Pessi ja Juntti

15:30 Urho Ruhje

16:00 Vox Stellarum

16:30 Ville

17:00 Äimänkäki

17:30 Sunna

18:00 Jeesiöjärven Pelimannit

18:30 Los Olvidados-duo

19:00 Nytky

19:30 Omajuttu

20:00 Pirkanmaan maakuntapelimannit

20:30 Töölön viuluklubi

SANTERIN KABINETTI

12:00 Hannu Rahikainen

12:30 Kanssalaulaja Eki Luumi

13:00 Hanebriha

13:30 Antti Korhola Potkasee Oven Sisään

14:00 Vocal ensemble DiibaDaaba

14:30 Kupletööri Hannu Musakka

15:00 Viti Siloonen

15:30 Teijo ja Anneli Aho

16:00 Jämsän Soimannien huuliharput

16:30 Duo Gambaamo

17:00 Duo Veikkolan Pojat

17:30 RAW (SE)

18:00 Trio Vimma

18:30 Moldurga

19:00 Erkki-Jussi Koivuluoma

19:30 Sakalaiskat

PELIMANNITALON KAHVIO

20:00 Herra Tossavainen

20:30 Alice Aloof

21:00 Lauluyhtye Cantavierre

21:30 Suupohjan Rentukat

22:00 Anturan Alta

22:30 Siniruoko

23:00 ValMareetta

23:30 Vanhanpiian Pojat

24:00 Vuokko ystävineen

00:30 Azorit Express

TROKAN PELIMANNITANSSIT

14:30 EHKY:n pelimannit

15:00 Vantaan Kansanpelimannit

17:00 Siltapelimannit

17:30 Spelarit

18:00 Harjavallan Pelimannit

19:45 Stämmbandet

20:30 Erkki Kauhanen ja Hyttiset

22:30 Lappajärven pelimannit

23:00 Kittilän Kaverukset

MASSIKKA

10:00 Varmistuu myöhemmin

10:30 Margis

11:00 Itkevät Viikset

11:30 FairTrad.

12:00 Anturan Alta

12:30 Matti Stenroos

13:00 Uittosuma (Ulla Laukkanen)

13:30 Triijuulla

14:00 Käpylän Viulukolmoset

14:30 Four Of Us

15:00 Los Dos

15:30 Duo Suojanen ja Välimaa

16:00 Varmistuu myöhemmin

16:30 Kiikka Ramblers

17:00 Nissin Kööri

17:30 Janne O

18:00 Pippurikirurgi & Ohitusleikkausorkesteri

18:30 KOMOTE LAMAS

19:00 Duo Veikkolan Pojat

19:30 Äijäkanteleet

20:00 Gamanina (BY)

20:30 Pookinrakentajat Hailuodosta

SOPUKKA

14:30 Eino Eukko ja Arttu

15:00 Salonki 7

17:00 Lempäälän Helkanuoret

17:30 Ahjolan Pelimannit

18:00 Piipan Pojat

LAULUREKI

14:30 Lauluyhtye Cantavierre

20:30 KOMOTE LAMAS

YHTEISLAULUNUOTIO

14:30 Tupalaulajat

17:00 Turun Kaksiriviset

17:45 Länsirannikon Pelimannit

20:00 Sakarat Laulupelimannit

22:30 Nuotiopelimannit

Kaustinen käy kylään

Pelimanniohjelmasta on mahdollista nauttia myös juhla-alueen ulkopuolella, kun Kaustinen käy kylään. Pelimannimusiikki soi pitkin viikkoa muun muassa Halpa-Hallissa, K-Marketissa, Teboililla, Nesteellä ja S-Marketissa. Lisäksi pelimannit kiertävät alueen palvelukoteja. Juhla-alueen ulkopuolisiin esityksiin on kaikilla vapaa pääsy.