KESKIPOHJANMAA-AREENA

10.00-11.30 Tanssitupa
Tutustumismatka argentiinalaisen tangon askeliin Jarkko Peltolan opastuksella

13.00-14.00 Mukulamatinea I
MiniOttoset, PikkuOttoset, JunioriOttoset ja Ottoset vieraanaan ISOn Tanhuujien Pauha

15.00-16.00 The New Rope String Band (UK)
Hulvatonta kreisihauskaa tanssielkein koko perheelle

17.00-18.00 Mukulamatinea II
Näppärit vieraanaan Paleface ja Väsen (SE)

19.00-20.30 Tanssimatka Radzionkowista Kaustiselle
Yhteispeliä Keski-Suomesta ISOn Tanhuujien ja Jyväskylän kansalaisopiston pelimanniryhmien toimesta, mukana myös Toivo & Sirkat ja J-P Piirainen, Ahjolan Tanhuajien Tiistai-ryhmä, Ottoset ja Mały Śląsk Folk Group (PL)

21.30-22.45 Väsen (SE) & JPP
Yhteiskonsertissa ruotsalainen huipputrio ja kaustislaisen pelimanniviulismin sanansaattaja JPP

23.30-00.30 SIBA Folk Big Band
Suurorkesterin musisointi hehkuu ylpeyttä suomalaisesta kansanmusiikista

KALLIOKLUBI

15.30-17.00 Tanssiworkshop
Aikuinen-lapsi-tanssitunti Jarmo Leppäkarin johdolla

CAFÉ MONDO

11.30-13.00 Jamiworkshop
JPP ja Väsen (SE)

14.00-15.00 Mirja Klippel & Alex Jonsson (FI/DK)
Herkkiä lyriikoita ja rosoista sähkökitaraa

16.15-17.00 Freija
Tradia ja heleää laulua, hyppysellinen iskelmää ja svengiä – näistä aineksista syntyvät Freijan koskettavat kansanlaulut

18.00-19.00 Tallari & Anssi Känsälä Rautavaaran jälijllä
Tapio Rautavaaran rakastetut kappaleet hurmaavassa, omaleimaisessa muodossa

20.30-21.30 Paleface
Etno-Emmalla palkittu kotimaisen hip hopin johtohahmo ja monipuolinen muusikko akustisella soolokeikalla

22.45-23.30 Topi Saha & Valtatie 13
Nuori ja lahjakas laulaja-lauluntekijä juhlii yhtyeineen uunituoretta kolmatta levyään

00.30-01.30 Duot kohtaavat
Lavalla Akkajee ja Mäsä

IHOLLA-SALI

12.30-13.30 Sepän soiton yhtyekilpailun voittajakimara

14.00-15.00 Kirjailijat Iholla
Iholla-sarjan Kirjan vuosi -spesiaalin avaavat Matti Johannes Koivu ja Juha Itkonen

15.30-16.30 SHOWCASE: Kopla
Nykykansanmusiikkia rennolla otteella ja big band -vahvistuksella

17.00-18.00 Trio Bordelestino (CL)

18.30-19.30 Koneella – Taito Hoffrén
Tarinakonsertti, runolaulua ja Ladan moottori

20.00-21.00 Tallari
Ritva Talvitien sovituskonsertti

21.30-22.30 Rosa Latva Uni

23.00-00.00 “Kuinka olen elänyt” -levynjulkaisukonsertti
Edith Piafin lauluja Sirkka Haaviston, Timo Alakotilan ja Riitta Kossin esittämänä

KIRKKO

12.00-13.00 Keskipäivän hartaus
Musiikki: Anni-Mari ja Jussi Kentalan perhe

20.00-21.00 Maailman kaikissa kylissä

PELIMANNITALO

11.30-12.30 Mestarisoitto
Erkki Hiekkavirta & Eero Hautsalo, Eino Ketola, Harry Wessman & Risto Ala-Ikkelä ja Esko Pirttilampi

13.00-14.00 Muistojen Kaustinen
Kaustislaista soittoa Jylhän pelimannien tapaan, juontajana Terttu Hanhikoski

14.30-15.30 Outi Pulkkinen
Taidonnäyte laulutekniikoista, improvisaatiosta ja jouhikonsoitosta

16.00-19.00 Konsta Jylhä -kilpailun finaali

19.30-20.30 Akkajee
Duo vie suomalaisen perinnemusiikin multaisimmille juurille

21.00-22.00 Rönsy
Hienostuneesta kamarifolkista rehevään tanssipoljentoon

22.30-23.30 Floating Sofa Quartet (FI/DK/SE)
Multiskandinaavinen hip folk -yhtye ja perinnefuusio

KANSANTAITEENKESKUS

10.00-11.00 Aamuworkshop
Käsittelyssä 2-rivinen haitari

11.00-11.30 Hanebriha

11.30-12.00 Tovi

12.00-14.00 Pelimannimerkkien suoritustilaisuus

15.30-16.00 Nice&Voice
Riikka Haapamäen johtama naiskuoro

16.00-16.30 Vocal ensemble Diiba-Daaba
Lauluja laidasta laitaan

16:30-17:30 Truban tunti
Iilai Hullunlehto

20.00-21.00 Instituutin tunti
Kaustisen laulukirja 2 -julkaisukonsertti

KAUSTINEN-SALI

14.00-15.00 Joyful Voices & Nueco proyecto(CH)
Kaksi sveitsiläistä upeaa kuoroa esittävät musiikkia etelästä

18.00-19.45 Meirän Kreeta, I näytös

LASTENTELTTA

11.00-11.30 Tradilinnut matkustava
Chile, Trio Bordelestino

11.30-11.45 Anttilan Pienet Pelimannit
Kaustislaisen perheyhtyeen nuori sukupolvi omalla keikallaan

11.45-12.00 Tulikaviat
Alakouluikäiset Alahärmästä soittavat ja laulaa luikahuttavat

12.00-12.15 Ässät SSS
Perinteisiä laululeikkejä säestettynä

12.15-12.30 Tradilinnut leikittävät

12.30-13.00 Musiikkisatu Metsänhenget
Osallistava esitys perheen pienimmistä alakouluikäisiin

13.00-14.00 Soitinesittely ja -työpaja
Minna Hokka ja paimenpuhaltimet

14.00-14.30 Jyväskylän pelimannikerho
Itse sävellettyjä lauluja sekä tuttuja lastenlauluja

14.30-15.00 Tanssiworkshop
PikkuOttoset I ja JunioriOttoset II tanssivat ja tanssittavat

15.00-16.15 Taiteilunurkassa ohjattua toimintaa

16.15-17.00 Jyväskylän kansalaisopiston pelimanniryhmät
Mukulat, Puikulat, Kiiri ja Korpilahden pikkupelimannit valloittavat

17.00-18.00 Taiteilunurkassa ohjattua toimintaa

18.45-19.15 Lasten pelimannikilpailu

PELIMANNILAVAT:

SOITTOSALI

10:00 Kaustisen tunti: Sillankorvan pelimannit ja Salonkylän pelimannit

11:00 Hannu Rahikainen

11:15 Omajuttu

11:30 Saana Kastelli

11:45 Talkoopelimannit

12:00 30+1

12:15 Die Kleinen Landstreicher (DE)

12:45 Jeppaset

13:00 Tauko

13:30 Möttöläinen

13:45 Tiina Hokkanen-Oja

14:00 Elonjyvä

14:15 EHKY:n pelimannit

14:30 Mały Śląsk (PL)

15:00 Margis

15:15 Sunna

15:30 Tauko

16:00 Terveisiä Gia Laista, vietnamilainen ryhmä esiintyy

16:30 Viima

16:45 Töölön viuluklubi

17:00 Siniruoko

17:15 Kainuun Kansanpelimannit

17:30 Vuokko ystävineen

17:45 Noste

18:00 Lauluyhtye Koltiaiset

18:15 Kangasalan Balladipelimannit

18:30 Koiranen Kollektion

18:45 Anturan Alta

19:00 Menevät Mimmit

19:15 TaKaMus

19:30 Tauko

20:00 Iltakonsertti: Persoonalliset laulaja-lauluntekijät Kari Oja: 30v. Juhlakonsertti ”Ojan pohjalta” ja Jani Koskinen

21:00 Tauko

21:30-24:00 Sooloilevien pelimannien iltamat: Esiintymässä mm.Otto (SE), Kupletööri Hannu Musakka, Anna Morottaja, Johanna Tuomisto, Onni Rajaniemi, Minna Hokka, Ponsa, Janne O ja Teemu Eerola

JUHLAPIHA

10:00 Varmistuu myöhemmin

10:30 Ville

11:00 Pelimanniyhtye Kaksiset

11:30 Kantara

12:00 Nytky

12:30 Lempäälän Helkanuoret

13:00 Lauluyhtye Fiori

13:30 Käpylän Viulukolmoset

14:00 Hallavalia

14:30 Siniruoko

15:00 Nappulapeli

15:30 Talkoopelimannit

16:00 Tuulesta viis´

16:30 Mały Śląsk (PL)

17:00 Kalevi ja Kamraatit

17:30 Menevät Mimmit

18:00 Kopla

18:30 Nice&Voice

19:00 Vetelin Mieskuoro: Korsulauluja

19:30 Juhlapihan tanssit: Harry Wessmannin yhtye

20:30 – 22:00 Juhlapihan tanssit: Menox

KRENIKKA

11:00 Minna Hokka

12:00 Otto (SE)

13:00 Pessi ja Juntti

14:00 Närhen Munat

15:00 Matti Stenroos

16:00 Eino Eukko ja Arttu

17:00 Sunna

18:00 Vakama

19:00 Johanna Tuomisto

20:00 PAT – Pälvin ja Aunen tarinat

21:00 Markus Haapoja

PELIMANNITORI

10:00 Tulikaviat

10:30 Rykäys

11:00 Ylikemijoen Laululapset

11:30 Lauluyhtye Fiori

12:00 EHKY:n pelimannit

12:30 Napakampi

13:00 Elonjyvä

13:30 Himlens Band

14:00 Yläneen pelimannit

14:30 Spelarit

15:00 Ramses Bond

15:30 Urho Ruhje

16:00 Turun Kaksiriviset

16:30 Aleksejevin perhe

17:00 Kupletööri Hannu Musakka

17:30 Pelimanniyhtye Kaksiset

18:00 Four Of Us

18:30 Lempäälän Helkanuoret

19:00 RESA (SE)

19:30 Salonki 7

20:00 Folkfakers

20:30 Pookinrakentajat Hailuodosta

21:00 Keuruun pelimannit

21:30 Northern Colors

VIINITUPA

12:00 Matti Stenroos

12:30 Duo Kaunis Elsa

13:00 Ahjolan Pelimannit

13:30 Viskain-trio

14:00 Olavi Tohkanen & Narsistin peili

14:30 Asta ja Tapani Lahikainen

15:00 Lauluyhtye Koltiaiset

15:30 Teatterikööri Marjaana

16:00 Uudisraivaajat

16:30 Trio Vimma

17:00 Pikipojat

17:30 Autere

18:00 Herra Tossavainen

18:30 Vinolempi

19:00 Kuusto

19:30 Heikin Trio

20:00 Nytky

20:30 Yläneen pelimannit

21:00 O Pojat

21:30 Vuokko ystävineen

22:00 Salonki 7

22:30 Yhteislaulua: Nuotiopelimannit

23:30 Jannen Hengentuotteet

24:00 Ronna Jam Band

SETORI

10:00 Varmistuu myöhemmin

10:30 Pikipojat

11:00 Trio KOLME-M

11:30 Four Of Us

12:00 Salonki 7

12:30 Viskain-trio

13:00 RAW (SE)

13:30 Anni-Ilona Hiltunen

14:00 Itkevät Viikset

14:30 Teatterikööri Marjaana

15:00 Vakama

15:30 Los Olvidados-duo

16:00 Kainuun Kansanpelimannit

16:30 Suburban String Band

17:00 NapaKampi

17:30 Kiero Salko

18:00 Kalakaverit

18:30 Saana Kastelli

19:00 Dirt Farmers

19:30 Palkeet

20:00 O/Å

20:30 Sanna & Taneli

SANTERIN KABINETTI

12:00 Teemu Eerola

12:30 Ville

13:00 Kettulaiset

13:30 Trio KOLME-M

14:00 Los Olvidados-duo

14:30 Markus Haapoja

15:00 Four Of Us

15:30 Himlens Band

16:00 Mirkun likat

16:30 Arvid Lundén ja Olli-Pekka Lundén

17:00 Lehtokurpat

17:30 Vox Stellarum

18:00 Folkfakers

18:30 Sees

19:00 Simunan Sakki

19:30 Kalevi ja Kamraatit

PELIMANNITALON KAHVIO

20:00 Spelarit

20:30 Poplarit

21:00 Eala

21:30 Rossi

22:00 Kimmo Numminen

22:30 Häävi

23:00 Dirt Farmers

23:30 Yöjamien isäntänä: Wasel & the Weasels

TROKAN PELIMANNITANSSIT

14:00 Idän Lokarit

14:30 Wim van der Kooij ja Hauenlaulu

16:15 Vanajaveden pelimannit

18:00 Ahjolan Pelimannit

20:30 Helsingin Pelimannit

21:00 Rykäys

22:45 Kaustisen Torviseitsikko

MASSIKKA

10:00 Varmistuu myöhemmin

10:30 Varmistuu myöhemmin

11:00 Vox Stellarum

11:30 Lauluyhtye Koltiaiset

12:00 Herra Tossavainen

12:30 Urho Ruhje

13:00 Tovi

13:30 Kalakaverit

14:00 OYTO

14:30 Säije

15:00 Minna Hokka

15:30 Koiranen Kollektion

16:00 Northern Colors

16:30 Markus Haapoja

17:00 Tuulesta viis´

17:30 Trio Vimma

18:00 Duo Kaunis Elsa

18:30 Anni-Ilona Hiltunen

19:00 Konni Mannaryyni

19:30 Itkevät viikset

20:00 Mäntyharjun Huuliharpistit

20:30 Simunan Sakki

YHTEISLAULUNUOTIO

16:15 Keuruun pelimannit

18:00 Jeppaset

20:30 Kalevi ja Kamraatit

Kaustinen käy kylään

Pelimanniohjelmasta on mahdollista nauttia myös juhla-alueen ulkopuolella, kun Kaustinen käy kylään. Pelimannimusiikki soi pitkin viikkoa muun muassa Halpa-Hallissa, K-Marketissa, Teboililla, Nesteellä ja S-Marketissa. Lisäksi pelimannit kiertävät alueen palvelukoteja. Juhla-alueen ulkopuolisiin esityksiin on kaikilla vapaa pääsy.

Share