Aakkostettu artistilistaus – Artists in alphabetical order – Artisterna i alfabetisk ordning

30+1

3riksson

3xKuisma

A

’A. Ylinen ystävineen

Aallotar (FI/US)

Aapeli Kissala & Jukolan Voima

AHA

Ahjolan pelimannit

Aila-duo

Aila Rauhalan Kanteletytöt

Akkapelimannit

Alavuden kaksiriviset

Ale Carr & Esko Järvelä (SE/FI)

Alusvasara

Amppakeijarit

Anna-Liisa Rantamäki

Anne-Mari Kivimäki

Anni-Ilona Hiltunen

Anssi Kela

Anssi Känsälä Trio

Antti Korhola Potkasee Oven Sisään

Antti Savilampi

Anttilan pelimannit

Anttilan pienet pelimannit

AP Kivinen with Tiny Devices

Arthur The Marcher

Arto Järvelä

Arvid & Olli-Pekka

Auli Rautiainen

Autere

Avojalakaset

B

Back to the 60th with Bob Dylan

Basco (DK)

Beeba

Bergmans Spelmanslag

Biitti

Bill Hota & The Pulvers

Borduna

Brunsviga Folk Orchestra

Bures!

Bättre Folk

C

Che Quevara

Chris Stone ja Senni Valtonen (AU/FI)

Chorus Vallis

Coach & Toverit

Con-the-Set

Czekoladowi

D

Dew Drop Irenes

Doggerland

Domna

Double J Twins

Droichead

Duo Anneli ja Aukusti

Duo Dopvals

Duo Harkat

Duo Jaana&Junnu

Duo Jani Koskinen & Maiju Kari

Duo Kalevi Kantola & Timo Männistö

Duo Kaneli

Duo Lilian Norberg & Petra Saari

duo mark 2

Duo Milla Viljamaa & Johanna Juhola

Duo O-Hoiva!

Duo SiPe

Duo Sulo

Duo Suojanen & Välimaa

Duo Teder (EE)

Duo Veikkolan Pojat

Duo Vimma

Duo Äänenmurros

E

Eerika & Sakari

EHKY:n pelimannit

Ehrontahron

Eija Ahvo & Soili Perkiö: Muumiperheen lauluretki (Muminfamiljens sångutflykt, Singing with the Moomins)

Eilan ja Eskon Kupletit

Eino & Alina

Eino ja Eukko

Ella ja kaverit

Elokset

Elonjyvä

Eläkeliiton kuoro

ENKEL

EP3 & Naapurin Hannu

Eppel & Peppel: Kuolema kummina sekä Tarinoiden arkku

Erkki ja tytöt

Erkki Olavi Kauhanen

Erkki Vihinen & Kari Dahlblom

Esko Valon ystävät

Essi Putkonen

Etnoa!

F

FairTrad.

Federspiel (AT)

Fiddlare

Filippo Gambetta & Emily Stam (IT/CA)

FIOLA

Floorflower

Flowery

Folk Dance Group Pēda (LV)

Folk is Happening

Folk & Rockare (SV/EE)

Folk Experience

Folkano

FourOfUs

Freija

Friikoolin messu

G

Geir Egil Larsen (NO)

Gli Incurabili

Gniders

Grupo Folclórico das Lavradeiras da Meadela (PT)

Gösta Bergström

H

Haaga Folk Machine & Jarkko Martikainen

Haapamäen pelimannit

Halavatun Akat

Hallavalia

Hamara-duo

Hanebriha

Hannu Rahikainen

Hannu Saha

Harjavallan Pelimannit

Harmando

Hauankaivajat

Hauru

Heidi Maria Paalanen

Heikin trio

Heikki Isoniemi

Heikki ja harpistit

Heikki Lahti

Heikki Salo

Helka-Ikinuoret

Helsingin Pelimannit

Hempan sakki

Henry ja Olga Kolari

Hermanni Turkki – Showcase 2016

Herra Tossavainen

HietaKettu

Hiiden pelimannit

Hiijjen Pelimannit

Hikka

Hilja Grönfors

Himlens Trio

Himmeli

Hirvonen & Luukkonen

Hopianeula

HotClub de Finlande avec Paulus Schäfer (NL) & Olli Soikkeli

Hovitanssista hoppatahtiin

Hulentka

Huuliharppuyhtye Horjumattomat

Huuliveikot – Lipfellows

Hyttiset

Hyvät Tytöt ja Pojat

Häly

Hässäkkä

Häävi

Hönkä

Hörhö

Höyhtyän Herkät

I

Ihhahhaa

Ihmebussi X

Iin Laulupelimannit

Ii-Team

Ike Virtanen Spesiaali

Ilkka Heinonen

Ilo Trio

Ilo(iset) tytöt

inSpiral Dance Company Finland

IRB

Irish Dance Oulu

Iso ilo

ISOn Tanhuujat

Itäkylän miehet

J

Jaakko Laitinen & Väärä raha

JAB

Jalasjärven 1-riviset

Jalasjärven 2-riviset

Jamie Huddlestone & Christine Cooper (UK)

JanneO/JanO

Jari Kokkonen

Jarkko Martikainen

Jeesiöjärven pelimannit

Jesse Kaikuranta

Jorma Lover & The others

Jouhinen

J-P Piirainen

JPP

JunioriOttoset I

Jussi Asu

Just one more

Jyväskylän kansalaisopiston pelimanniryhmät

Jyväskylän pelimannikerho

Jämsän Soimannien Huuliharput

Järvelän pelimannit

K

Kahakkakuoro

Kahvilaorkesteri

Kainuun kansanpelimannit

Kainuun kavalkadi

Kalevan Kaiku ja Tervon Pelimannit

Kalevauva.fi

Kangasalan Balladipelimannit

Kangasalan Pikkupelimannit

Kansanlaulukuoro HYTKYT

Kansanlauluyhtye ILO

Kansantanssiryhmä Virkeät

Kanssalaulaja Eki Luumi

Kanta Dab Dab (NP)

Kantara

Kanteleduo Alpo ja Riikka

Kanteleorkesteri Satakieli

Karen Tweed, Tom McEvolgue ja Timo Alakotila (UK/FI)

Kari Dahlblom

Kari Oja

Kari TiinanMies

Karin parhaat

Karlebynejdens spelmansgille

Karuna

Kaskikuusen pelimannit

Kassandrakuoro

KASSIAHASTUS

Katju Lindqvist

Katri Somerjoki Katharsis

Kauhajoen Klaneetit

Kaustisen Alikylän Pelimannit

Kaustisen Hääkuoro

Kaustisen Iättömät Laulunlyömät

Kaustisen kanteleet

Kaustisen Mieslaulajat

Kaustisen musiikkilukion 40-vuotisjuhlakonsertti

Kaustisen showtanssijat & crew

Kaustisen Torviseitsikko

Keiketys

Kelelet

Kesäpelimannit

Keuruun pelimannit

Kiehinä

Kiero salko

Kiharakolmio

Kilema (ES/MD)

Kiljutrio

Kimaltavat taikaponit

Kinnarin Pelimannit

Kipehnet

Kipinä

Kirkhakkine

Kirkonkylän pelimannit

Kitara ja mies

KitCut

Kittilän Kaverukset

Kleio

Koiranen Kollektion

Kokon kipinät

Komote Lamas

Konginkankaan kantri trio

Konni Mannaryyni

Kopla

Kopon perheyhtye

Kortesjärven pelimannit

Korvabuusti

Kostajan kaipuu

Kristallitytöt

Kuivaniemen ja Simon pelimannit

Kuningatarpäivät

Kuopion pelimannit

Kupletin juoni

Kupletööri Hannu Musakka

Kuusto

Kuuttaren Korut

Kvartti

Kyllikit ja Tähdenlento-orkesteri

Kyläsoitto: Kirkonkylän pelimannit

Käpyjouhikot

Käpylän musiikkiopisto

Käpylän Viulukolmoset

Köyhäjoen pelimannit

L

  1. Don Ohkami

Lahden Tanhuujien Riijarit

Lahikaiset

Lappajärven Pelimannit

LaRiippaGroup

Lastenmusiikkiyhtye Leimu

Laulu- ja soittoyhtiö Rempallaan

Lauluhattu

Lauluryhmä Hokarat

Lauluyhtye Cantavierre

Lauluyhtye Fiori

Lauluyhtye Scherzo

Lauluyhtye Sisavaiset

Laundry Boys and Sisters

Laura Ikonen Trio

Laura Moisio

Lehtokurpat

Leija Lautamaja

Lekarerätten (SE) – Showcase 2016

Lempäälän Helkanuoret

Leppävirran pelimannit

Liehkiö

Lipstikka

Loiskis

London Calling

L’orgue de Barbarie

LOS DOS

Los Olvidados-duo

Los Pollos Burgeros

Luunappi

Länsirannikon pelimannit

M

MAHOTTOMAT

mammantytöt!

Mampa

Manna-lauluryhmä

Margis

Maria Ojanperä

Maria Reikko & Best Case Scenario Band

Markus Haapoja

Marttilan PiiloPelimannit MPP

Matti ja Linda

Massivet (SE)

Mauri ja tytöt

Matti Esko

Matti Stenroos

May Monday (FI/UK)

MEILLON

Mestaripelimanni Jouko Heikola ystävineen

Metrofolk

Miehemme hiidellä

Mieskuoro Lankomiehet

MiniOttoset I ja II

Minna Hokka

Mirkun likat

Mittumaari

Miukeli

Mottine

Mukanäppärit

Musasepät

Muskotti

Mutaveijarit

Muumimamman hellyyslaukku

Myyttikestit

Mäntyharjun huuliharpistit

MäSä Duo

N

Naiskuoro Aika

Naiskuoro Harput & Vanhanpiian pojat

NAM-trio

Nappulapeli

Nastolan Pikkupelimannit

Nedervetil Hornorkester

Negrita

Nice&Voice

Niina & The Beat Callers

Niko Aslak Peltonen

Nikulan pelimannit

Nissin Kööri

Noid (RU)

Nope

Noste

Nuotiopelimannit

Nyman & Niskanen

Nytky

Näppärit

O

O´Dear

O’ pojat

O.M.A.

Ohto Huikuri & Heidi Kenttälä

OK Teehetki

Olavi Koivukangas

Olavi Uusivirta

Old Friend Sun

Olli Soikkeli

Omajuttu

Onni Rajaniemi – Showcase 2016

Orffit 20v

Orivesi All Stars

Ostrobothnian Folk Orchestra

Otra

Ottoset

Ottosten perilliset

Oulun Huuliharppupelimannit

P

Pahan Ilman LinnuT

Paja

Papi et sa basse accordéon de canard acoustique

PAT – Pälvin ja Aunen tarinat

Patrick O’Neill (CA)

Pauliina Syrjälä soolo

Paulus Schäfer (NL)

Pave Maijanen Kaustinen special

Peltolan Pojat

Performanssiryhmä OIKO

Perhonjokilaakson kansalaisopisto

Perpetuum Lokomobile

Pessi ja Juntti

Petkele

Petra Saari

Petteri Tuovinen

Petty Pilgrims

Petur Sakari

Petäjäniemen pelimannit

Pia Rask

Pieni Duo

Pietarsaaren Spelamanslag

Piia Kleemola soolo

Piikkiön Pilahvi ja Piispanristin Pukatsoova

Piipan Pojat

Piirpauke – Vuoden yhtye 2016

Piisakas

Pikipojat

PikkuOttoset I ja II

Pippurikirurgi & Ohitusleikkausorkesteri

Pirkan kantele

Pirkanmaan maakuntapelimannit

Pirttiperän Seitsikko

Pirttiset & Etnoa!

Pirulainen

Pohjankartanon mandoliinit

Pohjola Project

Polokkarit

PomPom

Ponsa

Pookinrakentajat Hailuodosta

Poplarit

PosiDivas

Puhti

Puistolan puskapelimannit

Purolat ystävineen

Purppuripelimannit

Purpuridansarna

Putaan pelimannit

Pyhäjoen Seelarit

Päre

Pömpeli

Q

R

R-K:n pojat

Raakku

Rahvaan Laulu

Raimo Ulander

Rampe-Raven & Porino

Rauno Nieminen

RaW (SE)

Reef

Reija Vesamäki

Rentukat

Retroillen

Riijarit/Lahden Tanhuujat

Riikka

Rikurilla

Risto Ala-Ikkelä

Risto Hotakainen

Roikastajat

Ronuuttajat

Rossi

Ruamjai

RuoTo

Rune Barslund & Andreas Tophøj (DK)

Runotar

Ruoveden Pelimannit

Ruumiinmullat

Rykäys

Räsynukke

S

Saana Kastelli

Saana Kujala, Laura Kuisma ja Timo Alakotila

Saara Rankinen

Sadonkorjaajat

SaHa

Saijan fiulit

Saitenspiel (DE)

Sakalaiskat

Salonen Esko

Salongsorkestern

Salonkylän pelimannit

Sanna Koskimäki

Sanna Sällinen

Sanni Virta

Santtu Karhu & Talvisovat (RU)

Sari ja Mira

Sarka

Satu Lankinen

Satuo (AU/FIN)

Seinäjoen Kaksiriviset

SekaWalta-kvartetti

Semmiböl

Senni Valtonen

Serkkusirkus

Sian juoksu

Siba Folk Big Band

Siepakat

Sijaton sielu

Sillankorvan Pelimannit

Siltapelimannit

Simunan sakki

Siniruoko

Sitriini

Siv Ekström

Slack Bird, Showcase 2016

Slavonic Tractor

Smedarna

Småbönders Spelmanslag

Soitinyhtye Kaksiset

Sopusakki

Sorokoska

Sorrowhearts

Spelarit

Stadin kadonneet styget

Stop tykkänään

Street Spiritin Pelimannit

StämmBandet

Suburban Stringband

Sukka Hukassa

Sukutila ja Perinnön vaarat

Sunna

Suo, Kukka ja Jussi

Suomen Sahansoittajat

Susirekka

Suupohjan Rentukat

Suuri Juhla

Säije

T

T For Three

Taavit

Taidekollektiivi Liiketila

Taidelukion Irkkubändi

TaKaMus

Talkoopelimannit

Tallari

Tanhuryhmä Sitriini

Tankersley Hootenanny Reunion

Tanssiryhmä Susirekka

Tanssiteatteri Hämy

Tanssiteatteri Minimi: Hei, kato! Hei, kelaa!

Tanssiteatteri Tsuumi: Kake – tiellä tähtiin

Teatterikööri Marjaana

Teatterilesket

Teatteriryhmä Krenikka

Teijo ja Anneli Aho

Temppelimannit

Tepot

Terjärv Big Band

Teräsvilla ja pumpuli

Tero Pajunen

The Aeon

The Green Hope

The Pilgrims

The Rambling Pitchforks

The Wanton Shillelaghs (AU)

The Worn Soles

Tiia & Sanna

Tiilat ja Pelimannit

Timo Alakotila & Karen Tweed (UK)

Timo Parvela

Timo Rautiainen ja Ville Ojanen

Tjöck Spelmanslag

Topi Saha

Torviserafit

Tovi

Tradilinnut

Treasure Land

Triijuulla

TRIO KOLME M

Trio Pellava

Trio Suo, Kukka ja Jussi

Trio Tuokio

Troy McGillivray & Tim Edey (CA)

Trubaduuri Jukka Törmä

Trubaduuri Leiska

Trubaduuri Matti Reittamo

Tuhmat koirat

Tulilintu

Tulitangara

Tummat Sävelet

Tupalaulajat

Tupalinnut

Turjake

Turun Kaksiriviset

Turun Kiikurit

Tuulesta viis’

Tuulikki Tee

Tärmiinat

Töölön viuluklubi

U

Uinuva kantele

Uittosuma

Uncle Ruby

Uolevis blues

Urho Hämäläinen

Usko Välimäki & Usko´S Pois

Uudisraivaajat

V

Valma ja VarsiNaiset

ValmaReetta

Valon Pelimannit

Vanajaveden pelimannit

Vanhanpiian Pojat

Vanhat Harput

Vantaan kansanpelimannit

Vapaapääsy ja Taisto Polvi

Varjopiiri

Veera & Topias

Vellamo

Vellu

VeteraaniOttoset

Viiden T

Viihdeorkesteri Silmittömät

Viitasalo-opiston kansanmusiikkiryhmät

Vilja

Ville

Vilma Timonen Quartet

Vimma

Vinkkarit

Violet Moon

Virkiät

Viskain

Viskurit

Viti siloonen

Vocal Ensemble DiibaDaaba

Vokki-Myyrät

VOPulele

Vox Stellarum

Vähänimiset

Vähän Pulas!

Väkitukko

W

WAO (SE/FI)

Waris

Wasel & the Weasels

Wind on Wind

Winha

Windalan Pelimannit

X

Y

Ykspihlajan Kino-orkesteri

Yläliedon Veikot

Ylä-Savon Pelimannit

Yona & Kyösti Mäkimattila

Young Man’s Misery

Z

Zahir

Zephyr (SE)

Zwei Mannborgs

Å

Åbo och damba

Ålandsfolk

Årvas Stråkbrassaran

Ä

Äijäkanteleet

Äänikollit-Ljudkollarna-SoundChecks

Ö