KESKIPOHJANMAA ARENA

10am – 11:30am Dance workshop
Traditional purppuri dance from the Kaustinen area with Senni Penttilä-Kungas and Laura Roimela

1pm – 2:15pm Kaustinen Dances – Ottoset 30 years!
Kaustinen’s very own Ottoset dance group celebrates their 30th anniversary. MiniOttoset, PikkuOttoset, JunioriOttoset, Ottoset ja VeteraaniOttoset perform.

3pm – 4:30pm Folk and polka
A potpourri concert including Hässäkkä, Huun-Huur-Tu (RU), Vokki, Kvartti, Kokka, The String Contingent (AU/GB) and JunioriOttoset I

5:30pm – 6:45pm Kaustinen Cavalcade, 1st performance: Waiting for my sweetheart
This year’s folk music and tradition inspired musical play takes us on bus stops and milk depots and into the world of waiting for the bus

7:30pm – 8:30pm Orivesi All Stars
Band of the Year 2015 is the largest folk music group in Finland

9:30pm – 10:45pm Lauri Tähkä
Crossing over rock and folk poetry in a distinctive southern Ostrobothnian way

11:30pm – 00:30am Night Quadrille
The hugely popular quadrille rapture lead by Antti Savilampi and JPP – exceptionally on Thursday!

CAFÉ MONDO

11:30pm – 1pm Jam session workshop
Orivesi All Stars, Irish Session Band

2:15pm – 3pm SHOWCASE: J-P Piirainen
Expert guitar artist discovering Nordic traditional music and experimenting with his own music

4:30pm – 5:30pm MANdolinMAN (BE)
Belgium’s gift to the mandolin music of the world

6:30pm – 7:30pm The String Contingent (AU/GB)

8:30pm – 9:30pm Tuomas Logrén & Savuava Kirnu
A fresh medley of brisk bluegrass, country, Finnish folk songs and proficient polka

10:45pm – 11:30pm Aili & Folks
Tenderly poignant folk pop

0:30am – 1:30am 5/5

IHOLLA HALL

11:30am – 12:30pm Duo Selina and Äijäkanteleet
Duo Selina performs modern folk music using the kantele and vocals, Äijäkanteleet is all about male energy tenderly channeled through small kanteles.

1pm – 2pm Emilia Lajunen & Kare Eskola
A musician and a journalist explore the vagabond roots of folk music – on a bicycle!

2:30pm – 3:30pm Pentti Rasinkangas
The best of children’s music in all the land

4pm – 5pm Tallari featuring Johanna Försti

5:30pm – 6pm Satu Lankinen

6pm – 6:30pm Kimmo Numminen
Singer-songwriter performs songs from his upcoming album for the first time

7pm – 8pm Hanni Autere & Eero Grundström
Violin, vocals and harmonium

8:30pm – 9:30pm JPP
The absolute finest of folk music from Kaustinen!

10pm – 10:45pm Excerpts from the Kaustinen song book
Häävi, EmeritusOttoset and Anssi Känsälä perform songs from “Kaustisen laulukirja I”

11pm – 0:15pm Night of the Solos
Hilja Grönfors, Hannu Saha, Minna Hokka and Päivi Hirvonen

CLUB KALLIO

4pm – 5:30pm Dance workshop
Irish céili dances with Irish Dance Oulu and Droichead

7:30pm – 8:30pm Huun-Huur-Tu (RU)
Masters of the art of Tyvan throat-singing

9pm – 10pm Pekko Käppi & K.H.H.L.
Folk music, psychedelia and stoner rock – keep an eye out for the jouhikko!

10:30pm – 11:30pm Esko Järvelä Epic Male Band
Trash folk, rock and jazz, lead by violin prodigy Esko Järvelä

KAUSTINEN CHURCH

9am – 10am Folk music service

FOLK ARTS CENTRE

10am – 11am Morning workshop
Getting to know the harmonica

11am –11:30am Otto (SE)

11:30am – 12pm SekaWalta-kvartetti

12pm – 12:30pm Riikka

12:30pm – 1pm Kvartti

1pm – 2pm Folk music master workshop
Tepot

3:30pm – 4:30pm Truba hour
Tuija Puurunen

5:30pm – 6:30pm Musical lecture
Anne-Mari Kivimäki: On the life of Ilja Kotikallio

7pm – 9pm Weasel’s Old Time & Bluegrass Workshop

FOLK MUSICIAN’S HOUSE

10:30am – 11am Pohjola Project
Antti Pohjola, Pauliina Pajala and Timo Alakotilan release an album as a new trio

11am – 11:30pm Kauhajoen klaneetit
A clarinet folk music ensemble from southern Ostrobothnia

11:30am – 12:15pm Kalevan Kaiku 25 years
Singing ladies from the Savo region celebrate their 25th anniversary

1pm – 2pm Kaustinen in memories
Kirkonkylän pelimannit and Kaustisen torviseitsikko perform

2:15pm – 2:45pm Arto Järvelä & AP Sarjanto

3pm – 4pm Valma & VarsiNaiset
Unruly stage charisma and a few heart-breaking stories

4:30pm – 5:30pm Leikarit 40 years
More than 40 decades of traditional and new folk music!

6pm – 7pm Suden aika
Vocal group sings psalms with reverence to tradition

7:30pm – 8:30pm ENKEL

9pm – 0:15am Ageless songs club: I laughed so much I could not cry
A singing marathon of the songs of the Kanteletar, lead by vocal group Shamu

KAUSTINEN HALL

2pm – 3:30pm Master parade
A glorious compilation of Finnish folk music, served by master folk musicians

5pm – 6pm Philomela
Award-winning female choir in concert

7pm – 8pm Kaustinen male choir and Veteli male choir
The might of fifty men!

CHILDREN’S TENT

11am – 11:30am Tradi Birds travelling: Russia, Huun-Huur-Tu

11:30am – 12:30pm Tallari and Tuomo Rannankari

12:30pm – 12:45pm Vokki-Myyrät
New and cheery children’s songs with games

12:45pm – 1pm Kangasalan pikkupelimannit
45 small and large folk musicians on stage

1pm – 2:15pm Minna Hokka instrument building workshop

2:15pm – 2:30pm Taruno

2:30pm – 3pm Dance workshop
MiniOttoset II performs

3pm – 4:15pm Arts, crafts, kantele-playing

4:30pm – 5:30pm Hyvä trio
performs their ‘Kalevala-style First-Aid Kit’ piece

5:30pm – 6:45pm Drawing and face-painting

6:45pm – 7:15pm Children’s Folk Music Competition

MUSIC HALL (SOITTOSALI)

10am Aila Rauhalan Kanteletytöt and Mosalan pelimannit

11am Horjumattomat

11:15am Avojalakaset

11:30am Ii-Team

11:45am Mittumaari

12pm Usko Välimäki

12:15pm Vox Stellarum

12:30pm Heikin Trio

12:45pm Länsirannikon pelimannit

1pm A short break

1:30pm Pessi ja Juntti

1:45pm Vanajaveden pelimannit

2pm Oulun Huuliharppupelimannit

2:15pm Kuivaniemen ja Simon Pelimannit

2:30pm Pohjankartanon Mandoliinit

2:45pm PosiDivas

3pm Keke Lammassaari & Löytö

3:15pm Lauluyhtye Cantavierre

3:30pm A short break

4pm Eilan ja Eskon kupletit

4:30pm Windalan pelimannit

4:45pm Katuorkesteri Odessa ja Kansanlauluyhtye iLo

5pm Kanteleyhtye Riemu

5:15pm Viitasalo-opiston kansanmusiikkiyhtye

5:45pm Jouko Heikola

6pm Duo Gambaamo

6:15pm Anna Morottaja

6:30pm Kustaan sota-kuoro ja orkesteri

7pm Keisarin Morsiamet

7:15pm Su-Sa-Ta

7:30 A short break

8pm Räsynukke ja Valma & Varsinaiset

9pm A short break

9:30pm Vantaan kansanpelimannit, Sakarat Laulupelimannit, Pohjola Project, Ellun Kamut, Vihdin Pelimannit and Hiispiiri

FESTIVAL YARD (JUHLAPIHA)

10am Harjavallan pelimannit

10:30am Pirkanmaan maakuntapelimannit

11am Kainuun Kansanpelimannit

11:30am Herra Tossavainen

12pm Himlens Band

12:30pm Iin Laulupelimannit

1pm Siltapelimannit

1:30pm Suomen Sahansoittajat

2pm Mimosa

2:30pm Ehrontahron

3pm Pookinrakentajat Hailuodosta

3:30pm Kesäpelimannit

4pm Ii-Team

4:30pm Nina Nordvall Vahlberg & Mirja Palo (SE)

5pm EHKY:n pelimannit

5:30pm Kaustisen Showtanssijat

6pm Koiranen Kollektion

6:30pm Helsingin Pelimannit

7pm Lykky

7:15pm Gamanina (BY)

8pm Tanhu-Visa, Pääkaupungin Karjalaiset Nuoret, Pörriäiset ja Rutistus.

9pm Nilsiän pussihousukerho

9:30pm Niina & the Beat Callers

10:30pm Espoon pelimannit – Esbo spelmanslag

11:15pm Vantaan Kansanpelimannit

KRENIKKA STAGE

11am Ketsele

12pm Eilan ja Eskon Kupletit

1pm Jari Kurjenmaa

2pm Kipinä

3pm Ponsa

4pm Trubaduuri Matti Reittamo

5pm Möttöläinen

6pm Los Dos

7pm Jani Koskinen

8pm Tuulikki Tee

9pm Kupletööri Hannu Musakka

FESTIVAL MARKETPLACE (PELIMANNITORI)

10am Hannu Rahikainen

10:30am Tuulesta viis´

11am Vanajaveden pelimannit

11:30am Sakarat Laulupelimannit

12pm Pelimanniyhtye Havilla

12:30pm Erkki-Jussi Koivuluoma

1pm Winha

1:30pm Yläneen Pelimannit

2pm Alusvasara

2:30pm Arvon alotus

3pm Minttumaari

3:30pm Putaan Pelimannit

4pm Länsirannikon pelimannit

4:30pm FairTrad.

5pm Avojalakaset

5:30pm Kalevan Kaiku

6pm PosiDivas

6:30pm Six Peace Puzzle

7pm Kaustisen Musiikkilukio

7:30pm Doggerland

8pm Street Spiritin Pelimannit

8:30pm Siltapelimannit

9pm Timo Junkkaala ja Linjapuhe

9:30pm Veri Nais Band

10pm Lynyrt Kypsyrt

WINE TAVERN (VIINITUPA)

12pm Närhen munat

12:30pm Borduna

1pm Die Kleinen Landstreicher (DE)

1:30pm Tuulesta viis’

2pm Koriat Friidut

2:30pm Usko´s Pois

3pm Omajuttu

3:30pm Gamanina (BY)

4pm Kiikka Ramblers

4:30pm Harry Wessmanin Yhtye

5pm Alice Aloof

5:30pm Noste

6pm Kahvilaorkesteri

6:30pm Duo Jaana & Junnu

7pm Pömpeli

7:30pmTapani Lahikainen, Keke Lammassaari, Toivo Rajala, Karikko goes Folk and Erkki Kauhanen

8:30pm Naiskuoro Harput

9pm Viti Siloonen

9:30pm Vanhanpiian Pojat

10pm Jussi Asu & ystävät

00am Anssi Känsälä Trio

SETORI STAGE

10am Turun Kaksiriviset

10:30am Teemu Eerola

11am Kanssalaulaja Eki Luumi

11:30am Kiikka Ramblers

12pm Con-The-Set

12:30pm Teatterilesket

1pm Duo Veikkolan Pojat

1:30pm Sakalaiskat

2pm KOMOTE LAMAS

2:30pm Arvi Lundén ja Olli-Pekka Lundén

3pm Ilo

3:30pm Pursu

4pm Säije

4:30pm Marja&Alfonso

5pm Vanhanpiian Pojat

5:30pm 2-7 Miehen Trio?

6pm Sees

6:30pm Myyttikestit

7pm Viiden T

7:30pm Halavatun akat

8pm Rossi

8:30pm Taavit

9pm Folkfakers

SANTERI’S CABINET (SANTERIN KABINETTI)

12pm Trubaduuri Leiska

12:30pm Otto (SE)

2pm Pippurikirurgi & Ohitusleikkausorkesteri

1:30pm Jeesiöjärven Pelimannit

2pm Kalakaverit

2:30pm Triijuulla

3pm Sanni ja Laura

3:30pm Inehmo

4pm Heikki Lahti ja KOMIA

4:30pm Marttilan PiiloPelimannit MPP

5pm Tuuren Perilliset

5:30pm Trubaduuri Jukka Törmä

6pmOulun Huuliharppupelimannit

6:30pm Anneli ja Aukusti

7pm Kokka

7:30pm The Green Hope

00am Irish Session Band

FOLK MUSICIAN’S HOUSE, CAFÉ (PELIMANNITALON KAHVIO)

8pm Kipinä

8:30pm KOMOTE LAMAS

9pm Roikastajat

9:30pm Irish Session Band

10pm Treasure Land

10:30pm Oulun Pammaus

11pm RESA (SE)

11:30pm Wasel & the Weasels

TROKA

2:15pm Jämsän Soimannien Vapaapääsy-yhtye

4:30pm Saana Kujala, Laura Kuisma ja Timo Alakotila

6:45pm Floorflower 2.0

7:15pm Pursu

8:30pm Pyhäjoen Seelarit

9pm Hallavalia

10:45pm Carriage Storage

MASSIKKA STAGE

10am RAW (SE)

10:30am Raimo Ulander

11am Hauru

11:30am Ville

12pm Tuulikki Tee

12:30pm Saana Kastelli

1pm Flowery

1:30pm Palkeet

2pm Kangasalan Pikkupelimannit

2:30pm Kangasalan Balladipelimannit

3pm Hietakettu

3:30pm Fiola

4pm Los Olvidados-duo

4:30pm Ilo(iset) tytöt

5pm Kuusikko

5:30pm Leppavirran pelimannit

6pm Marttilan PiiloPelimannit MPP

6:30pm Dirt Farmers

7pm Borduna

7:30pm Esko Salonen

8pm Pirjo Sipi

8:30pm Piipan Pojat

9pm Sanna & Taneli

9:30pm Folk is Happening

SOPUKKA STAGE

2:30pm FairTrad.

5pm Hietakettu

LAULUREKI SLED

12:30pm Simunan Sakki

2:15pm Lauluyhtye Cantavierre

7pm Olavi Tohkanen & Narsistin peili

FIREPLACE (YHTEISLAULUNUOTIO)

4:30pm Kittilän Kaverukset

6:45pm PosiDivas

7:15pm Raimo Ulander

8:30pm Duo Jaana & Junnu

10:45pm Idän lokarit

Share