FOLKDRÄKT 130 ÅR

År 2015 fyller den finska folkdräkten 130 år. Vi firar detta också på festivalen och vi uppmanar alla som bara kan att klä sig i folkdräkt på lördagen den 11 juli!

KESKIPOHJANMAA-ARENAN

10.00–11.30 Dansstuga
Mästarfolkdansare Antti Savilampis dansstuga

13.00–14.30 Paraden från Mellersta Österbotten
Mellersta Österbottens landskapsjubileumsår till ära: en rejäl dos av lokal musik!

15.30–17.00 Vastakkain ja seläkkäin (”Ansikte mot ansikte, rygg mot rygg”)
Inhemsk folkdans med glädje och gamman, med bl.a. Troppu, Kärri, Tanhu-Visa, JunioriOttoset II, Kansantanssiyhtye Tahdittomat, Petkele och Ottoset

17.45–18.45 Kaustby-kavalkaden, II föreställningen: Armasta orotellesa
Kavalkaden tar oss i år till en värld av hållplatser och mjölkbord i väntan på bussen

20.15–21.30 Katri Helena
Den älskade artisten är dansbanornas drottning, konsertsalarnas ljusstarka konstnär och den ljusaste stjärnan på schlagerhimlen – med en 50-årig karriär som bevis! I samarbete med Avain Säästöpankki.

23.00–00.30 Tribali (MT)
En imponerande kombination av olika musikstilar, allt från världsmusik till dance, ska och blues

CAFÉ MONDO

11.30–13.00 Jamworkshop
Kongero (SE), Jaron Freeman-Fox (CA) & Esko Järvelä

14.30–15.30 SHOWCASE: Jaerv (SE)
Svenska toppkvintetten spelar och sjunger folkmusik med inslag av pop och jazz

16.00–16.30 Airin Spelarit
Mästarspelman Airi Hautamäkis fartfyllda och käcka band

17.00–17.45 Kongero (SE)
Vokalgrupp med fyra kvinnor, folk’appella som stilart

19.00–20.00 Juurakko kombinerar blues och folkmusik helt oemotståndligt

21.30–01.30 Mondos slutkaos
Det galnaste och vildaste från festivalen och en häftig Kaustby-frågesport! På scenen åtminstone Baltic Crossing (FI/DK/UK); vad gäller resten av artisterna bär det kreativa kaoset frukt och vi får ännu se en rad överraskningsshower på scenen!

IHOLLA-SALEN

11.30-12.00 Mizrakh Trio (NL)

12.30–13.30 Hyvät hyssykät & Antti Paalanen
Visor om vänskap, kärlek och hemtrakterna

14.00–15.00 Folk’Avant (FI/SE)
Kvinnotrio som kombinerar folkmusik med avantgarde

16.00­–17.00 Viitasen Piia
Melankolisk och förtjusande ekofolk och -americana, med också en stråksektion!

17.30–18.30 Unaja
Dynamiska duon inom nordisk spel- och sångtradition

19.00–20.00 Philomela: Suden aika
Suden aika-verket, av en av Finlands mest ansedda körer Philomela, inbjuder publiken till en resa genom uppväxten av en ung kvinna. Sång och text av Tellu Turkka som fått inspiration från sångtraditionen i Kalevala.

20.30–21.30 Petty Pilgrims
Folk som åldras så vackert

22.00–23.30 Musikgymnasiets klubb
Talangerna från Kaustby musikgymnasium ger järnet!

KALLIOKLUBBEN

13.00–14.30 Dansworkshop
Paula Kettus överraskningsdansworkshop

19.30-20.00 Dragun Irish Dancers

20.00–21.00 Jaron Freeman-Fox and the Opposite of Everything (CA)
Lysande fiolmusik med inslag av kelt- och bluegrassmusik samt jazz

21.30–23.00 Shava
Bandet som också är känt från teveprogrammet Uuden Musiikin Kilpailu spelar modern global folkmusik med inslag av indiska rytmer

KYRKAN

17.00–18.00 Marit ja Mikot
Över all jord: nya andliga sånger

KANSANTAITEENKESKUS

10.00–11.00 Morgonworkshop
Vi jobbar med stråkharpa

12.15–12.30 Sonic Poetry

12.30-13.00 Rekolan sekakuoro

13.00–14.00 Mästarworkshop
Antti Hosioja

17.30–18.30 Trubas timme
AKO 2004

20.00–21.00 Institutets timme
Jimmy Träskelin

KAUSTBY-SALEN

11.00–12.00 Mimmit
Glädjerika barnmusiksband som också är känt från teve

15.00-16.30 Orivesi All Stars

19.15–20.15 Wiljami Niittykoski 120 år Salonkylän Sibeliuksen valssit (”Valserna av Sibelius från Salonkylä”)
Tonsättarmästarens evergreens och fynd i skrivbordslådan, med Kaustby-stil

SPELMANSHUSET

10.00–11.30 Morgonsamling med spelmansmusik och sång
På scenen förtjusar Keisarin morsiamet, Erkki ja tytöt och Alusvasara

12.00–13.00 Minnernas Kaustby
Alikylän pelimannit och Kaustisen kanteleet spelar i stugan

13.30-14.30 Trio Bjernulf, Lindh & Björklund (SE), Duo Westberg & Nyronning (NO) och Arto Järvelä (FI)

15.00–16.00 Mästarspel
Airi Hautamäki och Erkki Lassila

16.30–17.30 Kiharakolmio
Södra Österbottens mest begåvade segovior och chapliner

18.15–19.15 Tapani Varis
Mungigavirtuosen utforskar det ganska sällsynta instrumentet

19.45–20.30 Luunappi
Tre folksångare i bästa åldern

21.15–22.15 Jouheva
Trion blandar folk med barock och i deras musik kan man hitta gemensamma nämnare för båda musikstilar, såsom svängiga dansrytmer, lätta fraseringar och likadana harmonier – i förbigående får vi märka att det finns fantastisk gambamusik också i Kaustby!

22.30–23.30 Varjakka String Band

00.00–00.45 Duo Hurme & Amanuenssi: Kaamoslauluja (Polarnattssånger)
Gamla finska skräckhistorier i form av sång får kalla kårar att gå längs ryggen

BARNENS TÄLT

11.00–11.45 Tradilinnut

11.45–12.00 Ässät SSS

12.00–12.30 Beepa
Den unga kanteleartisten bedårar med sitt spelande och sjungande

12.30–13.00 Mimmit
Mimmit, som också är bekanta från teve, sjunger och leker

13.00–14.30 Pyssel, ansiktsmålning och kantelehörna

14.30­–15.00 Dansworkshop
MiniOttoset I och PikkuOttoset II dansar och får också publiken att dansa

15.00–15.30 Ihhahhaa
Folksånger med djurmotiv och med fräscha arrangemang. Publiken får delta!

15.30–17.00 Ritning, ansiktsmålning, pyssel, kantelehörn

17.00–18.00 Slutfest i Barnens tält
Prisutdelning i barnens spelmanstävling

18.00–19.00 Ritning och pyssel

SPELMANSSCENER

SPELSALEN (SOITTOSALI)

10:00 Kirkonkylän pelimannit och Kaustisen Purppuripelimannit

11:00 Lauluryhmä Vuollettaret

11:15 Naiskuoro Harput

11:30 Taavit

11:45 Ilo

12:00 Säije

12:15 Jeesiöjärven Pelimannit

12:30 Asta ja Tapani Lahikainen

12:45 Leppävirran pelimannit

13:00 Paus

13:30 Aaltonen ja Melanen

13:45 Trubaduuri Matti Reittamo

14:00 Rentukat

14:15 Meillon band

14:30 Duo Suojanen & Välimaa

14:45 Duo Sulo

15:00 Hyvät Hyssykät & Antti Paalanen

15:30 Paus

16:00 Viskurit

16:30 Hamara

16:45 Sukka Hukassa

17:00 TBA

17:15 TBA

17:30 Duo Selina

17:45 Eino Eukko ja Arttu

18:00 Marttilan PiiloPelimannit MPP

18:15 Ville

18:30 Hiijjen Pelimannit

18:45 Riikka

19:00 Duo Veikkolan Pojat

19:15 Ruamjai

19:30 Paus

20:00 Ostrobothnian Noise Orchestra

21:00 Paus

21:30 Kiharakolmio, Airin Spelarit, Airin Yksiriviset, Minipelimannit, Alavuden kaksiriviset, Sapsalammin kaksiriviset och Seinäjoen 1- och 2-riviset.

FESTGÅRDEN (JUHLAPIHA)

10:00 Aleksejevin Perhe

10:30 Äänikollit-Ljudkollarna-Soundchecks

11:00 Alikylän pelimannit

11.30 Seinäjoen Kaksiriviset

12:00 Ylä-Savon Pelimannit

12:30 Ruamjai

13:00 Folkdans: Kaustisen Nuorisoseuran Ottoset

14:00 Windalan pelimannit

14:30 Iso Ilo

15:00 Dragún Irish Dancers

15:30 TBA

16:00 Kalajokiseudun Harmonikkakerho

16:30 Kyllikit ja Tähdenlento-orkesteri

17:00 Folkdans: Trilli ja Tanssiryhmä Susirekka

17:30 Nastolan pikkupelimannit

18:00 Six Peace Puzzle

18:30 KASSIAHASTUS

19:00 Peltolan pojat

20:00 Seinäjoen Yksiriviset

20:30 Usko´s Pois

21:00 Keisarin Morsiamet

21:30 Silmittömät Viihdeorkesteri

KRENIKKA

11:00 Hilkan Vunukat

12:00 Pursu

13:00 Anttila & Maa

14:00 Hietakettu

15:00 Seppä ja Perttu

16:00 Onni Rajaniemi

17:00 Trubaduuri Jukka Törmä

18:00 Ilo

19:00 Christine Cooper (GB)

20:00 Floorflower 1.0

SPELMANSTORGET (PELIMANNITORI)

10:00 Sukka Hukassa

10:30 Ilo(iset) tytöt

11:00 Kettulaiset

11:30 Pookinrakentajat Hailuodosta

12:00 Jari Kurjenmaa

12:30 Naamuskat

13:00 RESA (SE)

13:30 Espoon pelimannit – Esbo spelmanslag

14:00 Kalajokiseudun Harmonikkakerho

14:30 Christine Cooper (GB)

15:00 Rommakko

15:30 Vähänimiset

16:00 Norjat

16:30 Usko´s Pois

17:00 Ylä-Savon Pelimannit

17:30 Rossi

18:00 Fiola

18:30 Shaika Balalaika

19:00 Äänikollit-Ljudkollarna-Soundchecks

19:30 Alavuden Kaksiriviset

20:00 Talkoopelimannit

20:30 Piipan Pojat

VINSTUGA (VIINITUPA)

12:00 Ponsa

12:30 Rahvaan Laulu

13:00 Duo Veikkolan Pojat

13:30 Hilkan Vunukat

14:00 Vanhat Harput

14:30 Karikko goes Folk

15:00 KASSIAHASTUS

15:30 Konginkankaan Kantri Trio

16:00 Droichead

16:30 RAW (SE)

17:00 Kettulaiset

17:30 Su-Sa-Ta

18:00 Hietakettu

18:30 Ike Virtanen Special

19:00 Doggerland

19:30 Muskotti

20:00 Kalakaverit

20:30 FairTrad.

21:00 Folk is Happening

21:30 Höyhtyän Herkät

22:00 Norjat

22:30 Rommakko

23:15 Kuvajainen

24:00 Poplarit

SETORI

10:30 Taavit

11:00 TBA

11.30 Pirjo Sipi

12:00 Naiskuoro Harput

12:30 Aleksejevin Perhe

13:00 Kyllikit ja Tähdenlento-orkesteri

13:30 Six Peace Puzzle

14:00 Markus Haapoja

14:30 The Pilgrim

15:00 TBA

15:30 Fiola

16:00 Nastolan Pikkupelimannit

16:30 Christine Cooper (GB)

17:00 Mizrakh Trio (NL)

17:30 Kalakaverit

18:00 Teatterilesket

18:30 TBA

19:00 FairTrad.

19:30 Hulentka

SANTERIS KABINETT (SANTERIN KABINETTI)

12:00 Meillon band

12:30 30+1

13:00 Onni Rajaniemi

13:30 Duo Lilian Nordberg & Petra Saari

14:00 Koiranen Kollektion

14:30 Häävi

15:00 Anna Morottaja

15:30 Sonic Poetry

16:00 Pirjo Sipi

16:30 Ilo(iset) tytöt

17:00 Erkki Vihinen och Kari Dahlblom

17:30 Usko Välimäki

18:00 Carriage Storage

18:30 Con-The-Set

19:00 Anttila & Maa

19:30 Aaltonen ja Melanen

SPELMANSHUSETS CAFÉ (PELIMANNITALON KAHVIO)

20:00 Vokki

20:30 Droichead

21:00 Teatterilesket

21:30 Shaika Balalaika

22:00 Rahvaan Laulu

22:30 2-7 Miehen Trio?

23:00 RAW (SE)

23:30 Wasel & the Weasels

TROKA

14:30 Marttilan PiiloPelimannit MPP

15:00 Suomen Sahansoittajat

17:00 Alice Aloof

17:30 Droichead Irish Dance Oulu

19:15 Tallarin kansanlaulukaraoke

21:30 Salonkylän Pelimannit

22:00 TBA

22:30 Hulentka

MASSIKKA

12:00 Trubaduuri Jukka Törmä

12:30 Duo Suojanen & Välimaa

13:00 Karikko goes Folk

13:30 Jari Kurjenmaa

14:00 Pursu

14:30 Sukka Hukassa

15:00 Muskotti

15:30 Duo Sulo

16:00 Naamuskat

16:30 Duo Lilian Nordberg & Petra Saari

17:00 Talkoopelimannit

17:30 Shaika Balalaika

19:15 Keisarin Morsiamet

19:45 Kuvajainen

ALLSÅNGSBRASA (YHTEISLAULUNUOTIO)

17:00 Piipan Pojat

19:15 Kalajokiseudun Harmonikkakerho

21:30 Kaustisen Iättömät laulunlyömät

KAUSTBY KOMMER PÅ BESÖK

Det är fullt möjligt att njuta av spelmansprogram också utanför festivalområdet när Kautby kommer på besök d.v.s. när Kaustby kommer på besök till byn. Spelmansmusik spelas under veckan bl.a. på Halpa-Halli, K-Market, Teboil, Neste, Kansanlääkintäkeskus, S-Market och Rautia. Därtill spelas musik på olika servicehem i området. Gratis inträde till alla tillställningar utanför festivalområdet.

Share