KESKIPOHJANMAA-ARENAN

10.00–11.00 Dansstuga
Hanna Poikelas FolkJam®-timme

13.00–14.30 Underbara Nyland-festkavalkad
Huvudkonsert för årets temalandskap Nyland

15.30–16.45 Virtuoser inom folkdans
Virtuoser inom inhemsk folkdans, bl.a. Kärri, Pörriäiset, Kansantanssiyhtye Tahdittomat, Motoran Livakat och PikkuOttoset I

17.30–19.00 Haravasta katkes pii (Tanden gick av på krattan)
Med bl.a. Pinnin Pojat, Tallari, Duo Mäsä, Topi Rajala och Roikastajat

20.00–21.10 Pohjonen Alanko
Kimmo Pohjonens och Ismo Alankos musikaliska landskap

22.00–23.45 Varjokuva
Danspublikens favoritorkester

00.15–01.00 Skuggkadrilj
I takt med Perinnearkkus spelmän

CAFÉ MONDO

11.30–13.00 Jamworkshop
Perinnearkku, Baltic Crossing (FI/DK/UK)

13.30–14.00 Vanhanpiian Pojat
20 gemensamma år men gossarna blir ändå inte gamla!

14.30–15.30 Kongero (SE)
Vokalgrupp med fyra kvinnor folk’appella

16.30–17.30 Viitasen Piia
Ekofolk och -americana

18.00–18.30 Wasel & the Weasels
Amerikansk spelmansmusik med finska texter

19.00–20.00 Jaron Freeman-Fox and The Opposite Of Everything (CA)

21.00–22.00 Okra Playground
Folk-fusion-dansmusik

22.30–00.00 “Rytmiä rupis” ett potpurri från Södra Österbotten
Ronuuttajat, Haka, Bill Hota & The Pulvers och 5/5

00.30–01.30 Sorrowhearts
Stadionfolk från Tammerfors

IHOLLA-SALEN

10.00–10.45 Babycirkus
Cirkustrick och parakrobatik för bebisar och föräldrar

12.00–12.45 Babycirkus

13.30–14.30 Kirjailijat i Iholla: Tre tuffa män med namnet Antti
Huntus intervjuar, Tuuri och Paalanen svarar

15.00­–16.00 Haka 10 år
Nya folksånger från Södra Österbotten redan i 10 år!

16.30–17.45 Pinnalla Maija Kauhanen
Multikonstnärlig resa genom vardagen av en kvinna och en kvinnlig konstnär

18.30–19.30 Philomela: Suden aika
Berättelse om en ung kvinnas uppväxt. Sång och text av Tellu Turkka, regi av Päivi Järvinen

20.00–21.00 Ur Kaustbys sångbok II
Gamla folkvisor med nya arrangemang

21.30–22.30 Hun-Huur-Tu (RU)
Strupsång från Tuva och intressanta instrument

23.30–01.00 Captain Cougar och Rosa Latva & Keke Lammassaari och Löytö
Ett potpurri av folk, pop och proge

KALLIOKLUBBEN

15.00–16.30 Dansworkshop
Jarmo Leppäkari lär oss dansa pardans, denna gång ”fusku”

20.30-21.00 Kokkolan irkkutanssijat

21.00–21.45 SHOWCASE: Jaerv (SE)

22.15–23.00 Juurakko
På gränsen av blues och folkmusik

23.30–00.15 Baltic Crossing (FI/DK/UK)
Virtuoser i världsklass

KYRKAN

12.00–13.00 Middagens andakt
Musik: Harjun perhekunta

19.00–20.00 Finsk mässa

FÖRSAMLINGSHEMMET

18.00–20.00 Puhetta vaivaisille – Vaivaisukkojen ja niiden tehtävän puolesta! (”Tal för fattiga – För fattiggubbar och deras funktion”)
Talarna: professorerna Tarmo Kunnas och Seppo Seitsalo, författare/pastor Jaakko Heinimäki, kyrkoherde Veli-Pekka Harju, landskapsamanuens Risto Känsälä, forskningsdoktor Anna-Maria Isola, verksamhetsledare Elina Pajula och forskare Jouko Karjalainen

KANSANTAITEENKESKUS

10.00–11.00 Morgonworkshop
Slädesång står i tur

11.00–11.30 Suomen Sahansoittajat

11.30-12.00 Aaltonen ja Melanen

12.00-12.30 Siniruoko

12.30-13.00 Aila Rauhalan kanteletytöt

13.00–14.00 Mästarworkshop

15.00–16.00 VISIO 2025 -seminarium
Seminariet är öppet för alla och där diskuteras det kulturpolitiska målprogrammet för folkmusik och folkdans

16.00–17.00 Trubas timme
Hyrski Tapio Trio ja Samooja

17.00–17.45 Kaustisen kanteleet & Asta och Tapani Lahikainen med band
Musik, sång och poesi, tillsammans och separat

20.00–20.45 Institutets timme
11 laulua Leevi Lassilan kustannuksella -skivpubliceringskonsert

KAUSTBY-SALEN

13.30–15.00 Arto Järveläs 50 års jubileumskonsert

18.00–19.45 Meirän Kreeta, II föreställningen
Folkpjäs och monolog om Kreeta Haapasalos liv

21.00–22.15 Folksångskonsert av stora körer
Sångenergi! Iso Ilo, Ellun Kamut, Kansanlaulukuoro Tiilat och spelmän samt Ruamjai

SPELMANSHUSET

10.00–10.30 Erkki Vihinen och Kari Dahlblom
Mästarspelmän spelar munharmonika och kantele

10.30–11.00 Mestaripelimannit Tepot
Tre män med namnet Teppo, alla mästare i att spela 1- och 2-radiga: Välimäki, Alajuntti och Aho

11.00–11.30 Pömpeli
Folkmusik och sång från Tavastland

12.00–12.30 Kuokkavieraat
Finsk-ugrisk och skandinavisk folksång

13.00–14.00 Minnernas Kaustby
Valon pelimannit och Rentukat

14.30–15.30 Mästarspel
Jouko Heikola, Heikki Lahti ja Hilja Grönfors

16.00-17.00 LempiLempi
Päivi Hirvonens och Tero Pajunens duo

17.30–18.30 Vetelin viulumestarit
Tero Hyväluoma med vänner: Publiceringskonsert av boken Vetelin viulumestarit 2

19.30–20.30 Hilja Grönfors trio
Mästarfolksångare med sitt band

21.00–22.00 Otra
Själv komponerad musik men också traditionella skatter

22.30–23.30 Pia Rasks sångstuga

00.00–01.00 Kardemimmit
Modern folkmusik med kantele

BARNENS TÄLT

11.00–11.30 Nastolan pikkupelimannit
Närmast 30 barn uppför finsk folkmusik

11.30­–12.00 Stop tykkänään!
Familjebandet från Viiala i Ackas stannar också i Kaustby

12.00–12.30 Tradilinnut

12.30–13.00 Dansworkshop
Ottosten perilliset dansar och får också publiken att dansa

13.00–14.30 Minna Hokka ordnar en workshop i hur man bygger herdeinstrument

14.30–15.30 Pentti Rasinkangas
Det bästa bland barnmusik

15.30–16.45 Ansiktsmålning, ritning, pyssel, kantelehörna

16.45–17.00 Tradilinnut

17.00–17.30 Barnens spelmanstävling

17.30–19.00 Pyssel och ritning

SPELMANSSCENER

SPELSALEN (SOITTOSALI)

10:00 Kaustisen tunti: Järvelän pelimannit och Nappulapeli

11:00 Erkki Kauhanen ja Hyttiset

11:15 Teatterilesket

11:30 Arvon Alotus

11:45 Nilsiän pussihousukerho

12:00 Hauru

12:15 Erkki Vihinen och Kari Dahlblom

12:30 Kuusikko

12:45 Esko Salonen

13:00 Paus

13:30 Jämsän Soimannien Vapaapääsy-yhtye

13:45 Tuuren Perilliset

14:00 Inehmo

14:15 Pelimanniyhtye Kaksiset

14:30 Putaan Pelimannit

14:45 Pyhäjoen Seelarit

15:00 Kokka

15:15 Iin Laulupelimannit

15:30 Otra

15:45 Sees

16:00 Beepa

16:15 Nina Norvall Vahlberg & Mirja Palo (SE)

16:45 Jari Kurjenmaa

17:00 Borduna

17:15 Moldurga

17:30 Rekolan sekakuoro

17:45 Pietarsaaren Spelmanslag

18:00 Kansanlaulukuoro Tiilat ja Pelimannit 40 år

18:30 Alusvasara

18: 50 Marit ja Mikot

19:10 Peltoniemen pelimannit

19:30 Paus

20:00 Kaustisen Hääkuoro & Tallari

21:00 Paus

21:30 Trubas kväll: Akkajee, Anna Karenina, Hyrski Tapio Trio, Ilo(iset) Tytöt, Keijo-Frederik, Keke Lammassaari, Kikka-Silja ystävineen, Oona Yliperttula, Rosa Latva, Samooja och Tapio Miettinen.

FESTGÅRDEN (JUHLAPIHA)

10:00 Kahvilaorkesteri

10:30 Mästarspelman Jouko Heikola med vänner

11:00 Horjumattomat

11:30 RESA (SE)

12:00 Kustaan sota-kuoro ja orkesteri

13:00 Ii-Team

13:30 Leppävirran pelimannit

14:00 Kuivaniemen ja Simon Pelimannit

14:30 Pohjankartanon Mandoliinit

15:00 Shaika Balalaika

15:30 Naiskuoro Harput

16:00 Raimo Ulander

16:30 Naamuskat

17:15 Kansanlaulukuoro Tiilat ja Pelimannit

17:30 Droichead Irish Dance

18:00 Folkdans: Polokkarit, Koplaus, Petkele och Lykky

19:00 Årets band: Orivesi All Stars

19:30 RAW (SE)

20:00 Peltolan pojat

21:00 Folkdans: Motoran Livakat och Pörriäiset

21:30 Leikarit

22:30-24:00 Suutarinpojat

KRENIKKA

11:00 Mittumaari

12:00 Moldurga

13:00 Sees

14:00 Ilo(iset) tytöt

15:00 Pirjo Sipi

16:00 Säije

17:00 Jeesiöjärven Pelimannit

18:00 Con-The-Set

19:00 Beepa

20:00 Laura Ikonen

21:00 Fiola

SPELMANSTORGET (PELIMANNITORI)

10:00 Kuivaniemen ja Simon Pelimannit

10:30 Vantaan Kansanpelimannit

11:00 Muskotti

11:30 Iin Laulupelimannit

12:00 Kittilän Kaverukset

12:30 Nastolan Pikkupelimannit

13:00 Småbönders Spelmansslag

13:30 TBA

14:00 Aleksejevin Perhe

14:30 Flowery

15:00 Horjumattomat

15:30 Halavatun akat

16:00 Hiijjen Pelimannit

16:30 Pohjankartanon Mandoliinit

17:00 Iso Ilo

17:30 Seinäjoen Kaksiriviset

18:00 Kyllikit ja Tähdenlento-orkesteri

18:30 Sakalaiskat

19:00 Kalevan Kaiku

19:30 Lauluryhmä Vuollettaret

20:00 Pelimanniyhtye Havilla

20:30 Sukka Hukassa

21:00 Floorflower 2.0

VINSTUGA (VIINITUPA)

12:00 Hamara

12:30 Taavit

13:00 Nina Nordvall Vahlberg & Mirja Palo

13:30 Trubaduuri Jukka Törmä

14:00 Luunappi

14:30 Duo Selina

15:00 Nilsiän pussihousukerho

15:30 Trubaduuri Leiska

16:00 Pursu

16:30 Usko Välimäki

17:00 Vähänimiset

17:30 The Green Hope

18:00 Christine Cooper (GB)

18:30 Treasure Land

19:00 Shaika Balalaika 25 år

19:30 Mizrakh Trio (NL)

20:00 The Pilgrims

20:30 2-7 Miehen Trio?

21:00 Rommakko

21:30 Valma & Varsinaiset

22:00 Petty Pilgrims

22:30 Ehrontahron

23:15 Vellamo band

24:00 Pippurikirurgi & Ohitusleikkausorkesteri

SETORI

10:00 TBA

10:30 Young Man’s Misery

11:00 Flowery

11:30 Tuulikki Tee

12:00 Halavatun akat

12:30 Harmando

13:00 Meillon band

13:30 Nappulapeli

14:00 Piipan Pojat

14:30 Eino Eukko ja Arttu

15:00 Hauru

15:30 Six Peace Puzzle

16:00 Pelimanniyhtye Kaksiset

16:30 Duo Selina

17:00 Anttila & Maa

17:30 Koiranen Kollektion

18:00 Raimo Ulander

18:30 Onni Rajaniemi

19:00 Olavi Tohkanen & Narsistin peili

19:30 FairTrad.

20:00 Muskotti

20:30 Carriage Storage

21:00 Palkeet

SANTERIS KABINETT (SANTERIN KABINETTI)

12:00 Tuulikki Tee

12:30 Ronuuttajat

13:00 Trubaduuri Matti Reittamo

13:30 Duo Lilian Nordberg & Petra Saari

14:00 Su-Sa-Ta

14:30 Jämsän Soimannien Vapaapääsy-yhtye

15:00 Riikka

15:30 Mittumaari

16:00 Pessi ja Juntti

16:30 Los Dos

17:00 Norjat

17:30 Avojalakaset

18:00 Hilkan Vunukat

18:30 Duo Sulo

19:00 Duo Suojanen & Välimaa

19:30 Myyttikestit

SPELMANSHUSETS CAFÉ (PELIMANNITALON KAHVIO)

20:00 Young Man’s Misery

20:30 Duo Jaana & Junnu – Janskun laulut

21:00 Teijo Aho&Kumppanit

21:30 Ike Virtanen Special

22:00 Janne O

22:30 Street Spiritin Pelimannit

23:00 Hallavalia

23:30 Höyhtyän Herkät

00:30 Hulentka

TROKA

14:30 Kesäpelimannit

15:00 Ike Virtanen Special

17:00 Pirkanmaan maakuntapelimannit

18:45 The Green Hope

19:15 Susitaipaleen perheorkesteri

21:15 Urho Hämäläinen ystävineen

24:00 Usko´s Pois

MASSIKKA

11:00 Die kleinen Landstreicher (DE)

11:30 Aleksejevin Perhe

12:00 Pyhäjoen Seelarit

12:30 Onni Rajaniemi

13:00 Ilo

13:30 Viitasalo-opiston kansanmusiikkiyhtye

14:00 Six Peace Puzzle

14:30 Närhen Munat

15:00 Tuulikki Tee

15:30 Ketsele

16:00 Myyttikestit

16:30 Lynyrt Kypsyrt

17:00 Rossi

17:30 Timo Junkkaala ja linjapuhe

18:00 Veri Nais Band

18:30 Doggerland

19:00 Pursu

19:30 Anna Morottaja

20:00 Rommakko

21:15 Varjakka String Band

SOPUKKA

20:30 Ruamjai

SÅNGSLÄDEN (LAULUREKI)

19:00 Vellamo

19:30 Marttilan PiiloPelimannit MPP

ALLSÅNGSBRASAN (YHTEISLAULUNUOTIO)

14:30 KOMOTE LAMAS

17:00 Hiijjen Pelimannit

19:00 KASSIAHASTUS

21:00 Vokki

21:30 Marttilan PiiloPelimannit MPP

KAUSTBY KOMMER PÅ BESÖK

Det är fullt möjligt att njuta av spelmansprogram också utanför festivalområdet när Kautby kommer på besök d.v.s. när Kaustby kommer på besök till byn. Spelmansmusik spelas under veckan bl.a. på Halpa-Halli, K-Market, Teboil, Neste, Kansanlääkintäkeskus, S-Market och Rautia. Därtill spelas musik på olika servicehem i området. Gratis inträde till alla tillställningar utanför festivalområdet.

Share