KESKIPOHJANMAA-ARENAN

10.00–11.30 Dansstuga
Purpuristuga i Kaustby-stil
Senni Penttilä-Kungas och Laura Roimela leder

13.00–14.15 Kaustby dansar – Ottoset 30 år!
Kaustbys egna MiniOttoset, PikkuOttoset, JunioriOttoset, Ottoset och VeteraaniOttoset firar sina 30 år!

15.00–16.30 Spelmän och polka
Konsert med bl.a. Hässäkkä och JunioriOttoset I

17.30–18.45 Kaustby-kavalkaden, I föreställningen: Armasta orotellesa
Kavalkaden tar oss i år till en värld av hållplatser och mjölkbord i väntan på bussen

19.30–20.30 Orivesi All Stars
Årets grupp 2015 är Finlands största spelmansorkester fylld av spelglädje

21.30–22.30 Lauri Tähkä
Rytmer från Södra Österbotten i korsningen av rock och folkdiktning

23.30–00.30 Nattkadrilj
Dansextas under ledning av Antti Savilampi och JPP – undantagsvis redan på torsdagnatt!

CAFÉ MONDO

11.30–13.00 Jamworkshop
Orivesi All Stars, Irish Session Band

14.15–15.00 SHOWCASE: J-P Piirainen
Gitarrartisten spelar traditionell skandinavisk musik och egna tonsättningar

16.30–17.30 MANdolinMAN (BE)
Belgiens gåva åt världens mandolinmusik

18.45–19.30 The String Contingent (AU/GB)

20.30–21.30 Tuomas Logrén & Savuava Kirnu
En fräsch blandning av bluegrass, finsk folkdans och konstfärdig triolpolska

22.45–23.30 Aili & Folks
Ljuvlig och känslofull folkpop-grupp

00.30–01.30 5/5

IHOLLA-SALEN

11.30–12.30 Duo Selina och Äijäkanteleet
Duo Selina sjunger och spelar modern folkmusik med kantele, kraftiga karlarna i Äijäkanteleet spelar små kanteler

13.00–14.00 Emilia Lajunen & Kare Eskola
En musiker och en journalist undersöker folkmusikens luffarerötter – cyklande!

14.30–15.30 Pentti Rasinkangas
Det bästa bland barnmusik

16.00–17.00 Tallari med Johanna Försti som gäst

17.30–18.00 Satu Lankinen
Multi-instrumentalist från Karleby

18.00–18.30 Kimmo Numminen
Publiken i Kaustby får vara den första som hör låtarna på artistens kommande soloplatta

19.00–20.00 Hanni Autere & Eero Grundström
Fiolsång och harmonium

20.30–21.30 JPP
Violinvirtuositet från Kaustby när den är som bäst!

22.00–22.45 Ur Kaustbys sångbok I
Häävi, EmeritusOttoset och Anssi Känsälä uppför älskade sånger från Kaustby

23.00–00.15 Solonatten
Hilja Grönfors, Hannu Saha, Minna Hokka och Päivi Hirvonen

KALLIOKLUBBEN

16.00–17.30 Dansworkshop
Bekanta dig med irländska céili-danser, med Irish Dance Oulu och Droichead som guide

19.30–20.30 Huun-Huur-Tu (RU)
Virtuoser inom strupsång från Tuva

21.00–22.00 Pekko Käppi & K.H.H.L.
Folkmusik, psykedeli och stoner-rock – utan att glömma stråkharpan!

22.30–23.30 Esko Järvelä Epic Male Band
Trash-folk, rock och jazz under ledning av violinvirtuosen Esko Järvelä

KYRKAN

9.00–10.00 Spelmansandakt

KANSANTAITEENKESKUS

10.00–11.00 Morgonworkshop
Denna gång jobbar vi med munspel

11.00-11.30 Otto (SE)

11.30-12.00 SekaWalta-kvartetti

12.00-12.30 Riikka

12.30-13.00 Kvartti

13.00–14.00 Mästarworkshop
Tepot

15.30–16.30 Trubas timme
Tuija Puurunen

17.30-18.30 Musikalisk föreläsning
Anne-Mari Kivimäki: Om livet av Ilja Kotikallio

19.00-21.00 Weasel’s Old Time & Bluegrass Workshop

SPELMANSHUSET

10.30–11.00 Pohjola Project
Antti Pohjolas, Pauliina Pajalas och Timo Alakotilas nya trio håller skivpubliceringskonsert

11.00–11.30 Kauhajoen klaneetit
Folkmusiksgrupp från Södra Österbotten spelar klarinett

11.30–12.15 Kalevan Kaiku 25v
Sjungande kvinnor från Savolax firar jubileumsår

13.00–14.00 Minnernas Kaustby
Kirkonkylän pelimannit och Kaustisen torviseitsikko musicerar i stugan

15.00–16.00 Valma & VarsiNaiset
Hejdlös scenkarisma och rörande historier

16.30–17.30 Leikarit 40 år
40 år av traditionell och modern folkmusik!

18.00–19.00 Suden aika
Sånggruppen med respekt för traditioner sjunger Sions psalmer

19.30–20.30 ENKEL

21.00–00.15 Ajaton lauluklubi: En voinut itkeä naurulta (”Jag kunde inte gråta för jag skrattade”)
Vi sjunger genom sångerna i Kanteletar under ledning av sånggruppen Shamu

KAUSTBY-SALEN

14.00–15.30 Mästarparad
Mästarna bjuder på en strålande genomskärning av finsk folkmusik

17.00–18.00 Philomela
Prisbelönad kvinnokör

19.00–20.00 Kaustisen mieslaulajat och Vetelin mieskuoro
50 mäns samlade krafter!

BARNENS TÄLT

11.00–11.30 Tradilinnut

11.30–12.30 Tallari och Tuomo Rannankari

12.30–12.45 Vokki-Myyrät
Nya och glada egna barnvisor med lekar som en väsentlig del

12.45–13.00 Kangasalan pikkupelimannit
45 små och litet större spelmän erövrar Barnens tält

13.00–14.15 Minna Hokka ordnar en workshop i hur man bygger instrument

14.15-14.30 Taruno

14.30–15.00 Dansworkshop
MiniOttoset II dansar och får också publiken att dansa

15.00–16.15 Ritning, pyssel, kantelehörna

16.30–17.30 Hyvä trio
Musikverket Kalevalainen ensiapulaukku (”Förbandslåda med Kalevala-stil”)

17.30–18.45 Ritning och ansiktsmålning

18.45–19.15 Barnens spelmanstävling

SPELMANSSCENER

SPELSALEN (SOITTOSALI)

10:00 Aila Rauhalan Kanteletytöt ja Mosalan pelimannit

11:00 Horjumattomat

11:15 Avojalakaset

11:30 Ii-Team

11:45 Mittumaari

12:00 Usko Välimäki

12:15 Vox Stellarum

12:30 Heikin Trio

12:45 Länsirannikon pelimannit

13:00 Paus

13:30 Pessi ja Juntti

13:45 Vanajaveden pelimannit

14:00 Oulun Huuliharppupelimannit

14:15 Kuivaniemen ja Simon Pelimannit

14:30 Pohjankartanon Mandoliinit

14:45 PosiDivas

15:00 Keke Lammassaari & Löytö

15:15 Lauluyhtye Cantavierre

15:30 Paus

16:00 Eilan ja Eskon kupletit

16:30 Windalan pelimannit

16:45 Katuorkesteri Odessa ja Kansanlauluyhtye iLo

17:00 Kanteleyhtye Riemu

17:15 Viitasalo-opiston kansanmusiikkiyhtye

17:45 Jouko Heikola

18:00 Duo Gambaamo

18:15 Anna Morottaja

18:30 Kustaan sota-kuoro ja orkesteri

19:00 Keisarin Morsiamet

19:15 Su-Sa-Ta

19:30 Paus

20:00 Räsynukke och Valma & Varsinaiset

21:00 Paus

21:30 Vantaan kansanpelimannit, Sakarat Laulupelimannit, Pohjola Project, Ellun Kamut, Vihdin Pelimannit och Hiispiiri

FESTGÅRDEN (JUHLAPIHA)

10:00 Harjavallan pelimannit

10:30 Pirkanmaan maakuntapelimannit

11:00 Kainuun Kansanpelimannit

11:30 Herra Tossavainen

12:00 Himlens Band

12:30 Iin Laulupelimannit

13:00 Siltapelimannit

13:30 Suomen Sahansoittajat

14:00 Mimosa

14:30 Ehrontahron

15:00 Pookinrakentajat Hailuodosta

15:30 Kesäpelimannit

16:00 Ii-Team

16:30 Nina Nordvall Vahlberg & Mirja Palo (SE)

17:00 EHKY:n pelimannit

17:30 Kaustisen Showtanssijat

18:00 Koiranen Kollektion

18:30 Helsingin Pelimannit

19:00 Folkdans: Lykky

19:15 Gamanina (BY)

20:00 Tanhu-Visa, Pääkaupungin Karjalaiset Nuoret, Pörriäiset och Rutistus

21:00 Nilsiän pussihousukerho

21:30 Niina & the Beat Callers

22:30 Espoon pelimannit – Esbo spelmanslag

23:15 Vantaan Kansanpelimannit

KRENIKKA

11:00 Ketsele

12:00 Eilan ja Eskon Kupletit

13:00 Jari Kurjenmaa

14:00 Kipinä

15:00 Ponsa

16:00 Trubaduuri Matti Reittamo

17:00 Möttöläinen

18:00 Los Dos

19:00 Jani Koskinen

20:00 Tuulikki Tee

21:00 Kupletööri Hannu Musakka

SPELMANSTORGET (PELIMANNITORI)

10:00 Hannu Rahikainen

10:30 Tuulesta viis´

11:00 Vanajaveden pelimannit

11:30 Sakarat Laulupelimannit

12:00 Pelimanniyhtye Havilla

12:30 Erkki-Jussi Koivuluoma

13:00 Winha

13:30 Yläneen Pelimannit

14:00 Alusvasara

14:30 Arvon alotus

15:00 Minttumaari

15:30 Putaan Pelimannit

16:00 Länsirannikon pelimannit

16:30 FairTrad.

17:00 Avojalakaset

17:30 Kalevan Kaiku

18:00 PosiDivas

18:30 Six Peace Puzzle

19:00 Kaustisen Musiikkilukio

19:30 Doggerland

20:00 Street Spiritin Pelimannit

20:30 Siltapelimannit

21:00 Timo Junkkaala ja Linjapuhe

21:30 Veri Nais Band

22:00 Lynyrt Kypsyrt

VINSTUGA (VIINITUPA)

12:00 Närhen munat

12:30 Borduna

13:00 Die Kleinen Landstreicher (DE)

13:30 Tuulesta viis’

14:00 Koriat Friidut

14:30 Usko´s Pois

15:00 Omajuttu

15:30 Gamanina (BY)

16:00 Kiikka Ramblers

16:30 Harry Wessmanin Yhtye

17:00 Alice Aloof

17:30 Noste

18:00 Kahvilaorkesteri

18:30 Duo Jaana & Junnu

19:00 Pömpeli

19:30 Tapani Lahikainen, Keke Lammassaari, Toivo Rajala, Karikko goes Folk och Erkki Kauhanen

20:30 Naiskuoro Harput

21:00 Viti Siloonen

21:30 Vanhanpiian Pojat

22:00 Jussi Asu

24:00 Anssi Känsälä Trio

SETORI

10:00 Turun Kaksiriviset

10:30 Teemu Eerola

11:00 Kanssalaulaja Eki Luumi

11:30 Kiikka Ramblers

12:00 Con-The-Set

12:30 Teatterilesket

13:00 Duo Veikkolan Pojat

13:30 Sakalaiskat

14:00 KOMOTE LAMAS

14:30 Arvi Lundén ja Olli-Pekka Lundén

15:00 Ilo

15:30 Pursu

16:00 Säije

16:30 Marja&Alfonso

17:00 Vanhanpiian Pojat

17:30 2-7 Miehen Trio?

18:00 Sees

18:30 Myyttikestit

19:00 Viiden T

19:30 Halavatun akat

20:00 Rossi

20:30 Taavit

21:00 Folkfakers

SANTERIS KABINETT (SANTERIN KABINETTI)

12:00 Trubaduuri Leiska

12:30 Otto (SE)

13:00 Pippurikirurgi & Ohitusleikkausorkesteri

13:30 Jeesiöjärven Pelimannit

14:00 Kalakaverit

14:30 Triijuulla

15:00 Sanni ja Laura

15:30 Inehmo

16:00 Heikki Lahti ja KOMIA

16:30 Marttilan PiiloPelimannit MPP

17:00 Tuuren Perilliset

17:30 Trubaduuri Jukka Törmä

18:00 Oulun Huuliharppupelimannit

18:30 Anneli ja Aukusti

19:00 Kokka

19:30 The Green Hope

00:00 Irish Session Band

SPELMANSHUSETS CAFÉ (PELIMANNITALON KAHVIO)

20:00 Kipinä

20:30 KOMOTE LAMAS

21:00 Roikastajat

21:30 Irish Session Band

22:00 Treasure Land

22:30 Oulun Pammaus

23:00 RESA (SE)

23:30 Wasel & the Weasels

TROKA

14:15 Jämsän Soimannien Vapaapääsy-yhtye

16:30 Saana Kujala, Laura Kuisma och Timo Alakotila

18:45 Floorflower 2.0

19:15 Pursu

20:30 Pyhäjoen Seelarit

21:00 Hallavalia

22:45 Carriage Storage

MASSIKKA

10:00 RAW (SE)

10:30 Raimo Ulander

11:00 Hauru

11:30 Ville

12:00 Tuulikki Tee

12:30 Saana Kastelli

13:00 Flowery

13:30 Palkeet

14:00 Kangasalan Pikkupelimannit

14:30 Kangasalan Balladipelimannit

15:00 Hietakettu

15:30 Fiola

16:00 Los Olvidados-duo

16:30 Ilo(iset) tytöt

17:00 Kuusikko

17:30 Leppavirran pelimannit

18:00 Marttilan PiiloPelimannit MPP

18:30 Dirt Farmers

19:00 Borduna

19:30 Esko Salonen

20:00 Pirjo Sipi

20:30 Piipan Pojat

21:00 Sanna & Taneli

21:30 Folk is Happening

SOPUKKA

14:30 FairTrad.

17:00 Hietakettu

SÅNGSLEDEN (LAULUREKI)

12:30 Simunan Sakki

14:15 Lauluyhtye Cantavierre

19:00 Olavi Tohkanen & Narsistin peili

ALLSÅNGSBRASA (YHTEISLAULUNUOTIO)

16:30 Kittilän Kaverukset

18:45 PosiDivas

19:15 Raimo Ulander

20:30 Duo Jaana & Junnu

22:45 Idän lokarit

 

KAUSTBY KOMMER PÅ BESÖK

Det är fullt möjligt att njuta av spelmansprogram också utanför festivalområdet när Kautby kommer på besök d.v.s. när Kaustby kommer på besök till byn. Spelmansmusik spelas under veckan bl.a. på Halpa-Halli, K-Market, Teboil, Neste, Kansanlääkintäkeskus, S-Market och Rautia. Därtill spelas musik på olika servicehem i området. Gratis inträde till alla tillställningar utanför festivalområdet.

Share