KESKIPOHJANMAA-ARENAN

10.00–11.30 Dansstuga
Mały Śląsk Folk Group guidar oss till polsk folkdans

13.00–14.30 Samlingskonsert I: De första 90 minuterna Kaustby blir bekant!
Bl.a. Emilia Lajunen, Österbottens handikappade, Ahjolan Tanhuajien Tiistai-ryhmä, Hilja Grönfors och Gamanina (BY) bjuder på smakbitar från festivalveckan

15.30–17.00 Samlingskonsert II: Följande 90 minuter Kaustby blir ännu mer bekant!
Bl.a. Mały Śląsk Folk Group (PL), Lilla Spelmanstämmans grupp Småbönders Spelmanslag, MANdolinMAN (BE), Unaja och ett urval spelmän från Kaustby bjuder på mera smakbitar från festivalveckan

18.30–19.45 Den lilla folksången
Paleface, Johanna Försti, Topi Saha, Aili och Timo Rautiainen på jakt efter den nya folksången

21.00–22.30 ”Janne ja Aino” – balladen om livet av en kompositör
Ett känslorikt dansverk om kärleken mellan Jean och Aino Sibelius

23.30–00.30 Antti Paalanen
Den virtuosa dragspelsartisten visar vad allt hans instrument kan skapa!

CAFÉ MONDO

11.30–13.00 Jamworkshop
Floating Sofa Quartet (FI/DK/SE), Mäsä

14.30–15.30 SHOWCASE: Kopla

17.00–18.30 Floating Sofa Quartet (FI/DK/SE) och Rönsy
Floating Sofa Quartet, en multiskandinavisk hip folk-grupp, och Rönsy, som spelar allt från fin kammarfolk till fylliga dansrytmer, i en gemensam konsert

19.45–21.00 Bill Hota & The Pulvers
Förbluffande raklinjig djuplodning till kärnan av Södra Österbotten

22.30–23.30 Esko Järvelä Epic Male Band
Exploderande helhet av folkrock

00.30–01.30 Anssi Känsälä
Lätt melankoliskt men ändå lätt rullande trubadurstämning

IHOLLA-SALEN

12.30–13.30 Kottbys musikinstitut
Kanteleorkester Satakieli, Käpylän Fiulit, Käpyjouhikot, Käpylän Viulukolmoset och yngre violinister samt Saijan Fiulit

14.00-15.00 Författarna i Iholla
Marko Hautala & Juha-Matti Rautiainen

15.30–16.30 Suden aika
Sånggruppen med egna versioner av traditionella runosångtexter och ny musik

17.00–18.00 Tuomas Logrén & Savuava Kirnu
En fräsch blandning av bluegrass, country, finska folksånger och konstfärdig triolpolska

18.30–19.00 Rentukat och Simunan sakki
Traditionella folksånger från Kaustby a cappella och med ackompanjemang

19.30–20.30 SHOWCASE: J-P Piirainen
Gitarrartisten spelar traditionell skandinavisk musik och egna tonsättningar

21.30–22.30 Vinnarna i Konsta Jylhä-tävlingen presenterar sig

23.00–00.15 Solonatten
Jouko Heikola, Hanni Autere, Satu Lankinen och Maija Kauhanen uppträder solo i festivalnatten

KALLIOKLUBBEN

12.00–15.00 Dansworkshop
Jarkko Peltola visar från början till slut hur man dansar purpuri från Kaustby

17.30-18.30 Jani Klemola

20.00–22.30 Maffig mandolin-kväll
Heikki Lahti & KOMIA, “Tupsulakin tiellä” samt belgisk mandolinkvartett MANdolinMAN

KYRKAN

12.00–13.00 Middagens andakt
Musik: Paasilan perhekunta

18.00–19.00 Psalttamus – Spelmanspsalmer
Timo Alakotila & Senni Valtonen

KANSANTAITEENKESKUS

10.00–11.00 Morgonworkshop
Låtskrivarna

11.00-11.30 Smedarna

11.30-12.00 Stämmbandet

12.00-12.30 Sees

12.30-13.00 Noste

13.00–14.00 Mästarworkshop
Hilja Grönfors

14.00-14.30 Die kleinen Landstreicher (DE)

14.30-15.00 PAT – Pälvin ja Aunen Tarinat

15.00-15.30 Vinolempi

15.30–16.30 Trubas timme
Oona Yliperttula

17.15–18.45 Weasel’s Old Time & Bluegrass Workshop

19.00–20.00 Institutets timme
Minna Hokka: En konsert med en historia med olika herdeinstrument

21.00–22.00 Minneskonsert för Matti Partanen
Med bl.a. Oulun Pammaus och Nuotiopelimannit samt andra spelmansvänner

SPELMANSHUSET

10.00–10.30 Lempäälän Helkanuoret
Talangfulla unga spelar kantele

10.30–11.00 Windalan pelimannit
Mästarna inom gammal spelmansmusik från Järviseutu

11.30–12.30 Mästarspel
Tepot, Erkki Vihinen & Kari Dahlblom, Aimo Mantere, Jonas Borgmästars & Ingmar Furu

13.00–14.00 Minnernas Kaustby
Anttilan pelimannit spelar i stugan

14.30–15.30 Lilla Spelmansstämman
Småbönders Spelmanslag, Pietarsaaren Spelmanslag och Karlebynejdens Spelmansgille – spelmän från närområden spelar och sjunger bl.a. traditionell finlandssvensk bröllops- och purpurimusik

16.00–17.00 Musikgymnasiets eftermiddag
Talangfulla unga musiker från Kaustby musikgymnasium

17.30–18.30 Lilla Spelmansstämman
StämmBandet från Korsholm, mästarspelmännen Jonas Borgmästars och Ingmar Furu samt Vestersundsby spelmän från Jakobstad-Larsmo-området

19.00–19.45 Von & Af
Magi med reseharmonium och tuba

20.30–21.30 Lilla Spelmansstämman
Désirée Saarela & Triskel

22.00–23.00 Pia Rasks sångstuga
Sjungande gäster, intervjuer och allsång

00.00-00.45 The String Contingent (AU/GB)

KAUSTBY-SALEN

17.00–17.35 Dansteater Rimpparemmi: Mä ja Niko
Ett sympatiskt dansverk för hela familjen om en ensam pojke och en uppsluppen tiger. I samarbete med Regionala danscentret i Österbotten

20.00–21.00 Minneskonsert för Maarit Nikula
Bl.a. Nikulan pelimannit, Laulupelimannit med vänner, Sirkka Haavisto, Meeri och Roosa Pulakka och Hääkuoro håller konsert. Programledare: Saara Lång.

BARNENS TÄLT

11.00–12.00 Freija

12.00–12.30 Tradilinnut

12.30–12.45 Duo PetoKala njuter av musiken med liv och lust

12.45–13.00 Tuulesta viis’
Musikens glädje åt både barn och vuxna

13.00–14.15 Minna Hokka ordnar en workshop i hur man bygger instrument

14.30–15.00 Dansworkshop
JunioriOttoset I dansar och får också publiken att dansa

15.00–15.30 Anna Morottaja
Upplevelseresa genom ljud samt jojkworkshop

15.30–17.00 Pyssel, kantelehörna, ansiktsmålning

17.00–17.30 Duo Rämä
Rytmisk musikresa runt jorden

17.30–17.45 Eemo
Musik från barnprogram i folkmusiksstil

17.45–18.00 Yläkemijoen Laululapset
Laululapset har en sång för varje tillfälle

18.00–18.30 Barnens spelmanstävling

SPELMANSSCENER

SPELSALEN (SOITTOSALI)

10:00 Peltoniemen pelimannit och Köyhäjoen pelimannit

11:00 Harmando

11:15 Lappajärven Pelimannit

11:30 Keuruun pelimannit

11:45 Simunan sakki

12:00 Kauhajoen klaneetit

12:15 Jämsän Soimannien huuliharput

12:30 Kortesjärven Pelimannit

12:45 Ahjolan Pelimannit

13:00 Paus

13:30 Mimosa

13:45 Turun Kaksiriviset

14:00 Kankaanpään musiikkiopiston pelimannit

14:15 Ramses Bond

14:30 Äijäkanteleet

14:45 Lea Virtanen

15:00 Käpyjouhikot

15:15 Kvartti

15:30 Paus

16:00 Rakkauden pimeä puoli

16:20 Janne & Mimmit

16:40 Johanna Ilola

17:00 Mauno Järvelä pelimanneineen: Leikkivät Sävelet

18:00 Saijan Fiulit

18:15 Rykäys

18:30 Winha

18:45 Mestaripelimannit Tepot

19:00 Erkki ja Jenna Hiekkavirta

19:15 Lauluyhtye Fiori

19:30 Paus

20:00 Erkki Vihinen, Aimo Mantere, Jouko Heikola, Harry Wessman yhtyeineen, Huuliveikot, Mäntyharjun Huuliharpistit, Horjumattomat och Oulun Huuliharppupelimannit

21:30 Lilla Spelmansstämman: Småbönders Spelmanslag, Pietarsaaren Spelmanslag, Karlebynejdens spelmansgille, Vestersundsby Spelmän, Korsholmsgillet r.f., Salongsorkestern, Smedarna och Stämmbandet

FESTGÅRDEN (JUHLAPIHA)

10:00 Vanajaveden pelimannit

10:30 Mirkun likat

11:00 Peltoniemen pelimannit

11:30 Köyhäjoen pelimannit

12:00 Kangasalan Balladipelimannit

12:30 Kangasalan Pikkupelimannit

13:00 Näppärit

14:00 Ruoveden Pelimannit

14:30 Kankaanpään musiikkiopiston pelimannit

15:00 Kortesjärven Pelimannit

15:30 Katuorkesteri Odessa ja Kansanlauluyhtye iLo

16:00 Folkdans: Virkeät ja Tanhuryhmä Sitriini

16:30 Tupalaulajat

17:00 Putaan Pelimannit

17:30 Kvartti

18:00 Lappajärven pelimannit och tanssiryhmä Väkitukko

19:00 Keuruun Pelimannit

19:30 Yläneen Pelimannit

20:00 Mały Śląsk

20:30 Smedarna

21:30 Korsholmsgillet r.f.

22:30 Salongsorkestern

KRENIKKA

11:00 Teemu Eerola

12:00 Esko Salonen

13:00 Anttila & Maa

14:00 Saana Kastelli

15:00 Koriat Friidut

16:00 Dirt Farmers

17:00 Kanssalaulaja Eki Luumi

17:30 Marja & Alfonso

18:00 Arvid Lundén ja Olli-Pekka Lundén

19:00 Teatterilesket

20:00 Erkki Vihinen ja Kari Dahlblom

21:00 Duo Kaunis Elsa

SPELMANSTORGET (PELIMANNITORI)

10:00 Lehtokurpat

10:30 Harjavallan Pelimannit

11:00 Karlebynejdens spelmasgille

11:30 Menevät Mimmit

12:00 Kiero Salko

12:30 Konni Mannaryyni

13:00 Pikipojat

13:30 Koiranen Kollektion

14:00 Nissin kööri

14:30 Mały Śląsk (PL)

15:00 Vestersundsby Spelmän

15:30 Kainuun Kansanpelimannit

16:00 Margis

16:30 Mäntyharjun Huuliharpistit

17:00 Pyhäjoen Seelarit

17:30 TaKaMus

18:00 Ruoveden Pelimannit

18:30 Idän lokarit

19:00 Harmando

19:30 Kesäpelimannit

20:00 OYTO

20:30 Kiikka Ramblers

21:00 Uudisraivaajat

VINSTUGA (VIINITUPA)

12:00 Ketsele

12:30 Kanteleyhtye Riemu

13:00 Jani Koskinen

13:30 Erkki Vihinen ja Kari Dahlblom

14:00 Eala

14:30 Uittosuma (Ulla Laukkanen)

15:00 Keke Lammassaari

15:30 Los Olvidados-duo

16:00 Karin parhaat

16:30 SekaWalta-kvartetti

17:00 Duo Jaana & Junnu

17:30 Anneli ja Aukusti

18:00 Jouko Heikola

18:30 Viiden T

19:00 Trubaduuri Jukka Törmä

19:30 Sanna & Taneli

20:00 Azorit Express

20:30 Saana Kujala, Laura Kuisma och Timo Alakotila

21:15 Johanna Tuomisto

21:45 Räsynukke

22:15 Vokki

23:00 Oulun Pammaus

24:00 Wasel & the Weasels

SETORI

10:30 Ramses Bond

11:00 Suburban String Band

11:30 RESA (SE)

12:00 Rykäys

12:30 Antti Korhola Potkasee Oven Sisään

13:00 TBA

13:30 Lempäälän Helkanuoret

14:00 Trio KOLME-M

14:30 O Pojat

15:00 Pessi ja Juntti

15:30 Urho Ruhje

16:00 Vox Stellarum

16:30 Ville

17:00 Äimänkäki

17:30 Sunna

18:00 Jeesiöjärven Pelimannit

18:30 Los Olvidados-duo

19:00 Nytky

19:30 Omajuttu

20:00 Pirkanmaan maakuntapelimannit

20:30 Töölön viuluklubi

SANTERIS KABINETT (SANTERIN KABINETTI)

12:00 Hannu Rahikainen

12:30 Kanssalaulaja Eki Luumi

13:00 Hanebriha

13:30 Antti Korhola Potkasee Oven Sisään

14:00 Vocal ensemble DiibaDaaba

14:30 Kupletööri Hannu Musakka

15:00 Viti Siloonen

15:30 Teijo ja Anneli Aho

16:00 Jämsän Soimannien huuliharput

16:30 Duo Gambaamo

17:00 Duo Veikkolan Pojat

17:30 RAW (SE)

18:00 Trio Vimma

18:30 Moldurga

19:00 Erkki-Jussi Koivuluoma

19:30 Sakalaiskat

SPELMANSHUSETS CAFÉ (PELIMANNITALON KAHVIO)

20:00 Herra Tossavainen

20:30 Alice Aloof

21:00 Lauluyhtye Cantavierre

21:30 Suupohjan Rentukat

22:00 Anturan Alta

22:30 Siniruoko

23:00 ValMareetta

23:30 Vanhanpiian Pojat

24:00 Vuokko ystävineen

00:30 Azorit Express

TROKA

14:30 EHKY:n pelimannit

15:00 Vantaan Kansanpelimannit

17:00 Siltapelimannit

17:30 Spelarit

18:00 Harjavallan Pelimannit

19:45 Stämmbandet

20:30 Erkki Kauhanen ja Hyttiset

22:30 Lappajärven pelimannit

23:00 Kittilän Kaverukset

MASSIKKA

10:30 Margis

11:00 Itkevät Viikset

11:30 FairTrad.

12:00 Anturan Alta

12:30 Matti Stenroos

13:00 Uittosuma (Ulla Laukkanen)

13:30 Triijuulla

14:00 Käpylän Viulukolmoset

14:30 Four Of Us

15:00 Los Dos

15:30 Duo Suojanen ja Välimaa

16:00 TBA

16:30 Kiikka Ramblers

17:00 Nissin Kööri

17:30 Janne O

18:00 Pippurikirurgi & Ohitusleikkausorkesteri

18:30 KOMOTE LAMAS

19:00 Duo Veikkolan Pojat

19:30 Äijäkanteleet

20:00 Gamanina (BY)

20:30 Pookinrakentajat Hailuodosta

SOPUKKA

14:30 Eino Eukko ja Arttu

15:00 Salonki 7

17:00 Lempäälän Helkanuoret

17:30 Ahjolan Pelimannit

18:00 Piipan Pojat

SÅNGSLÄDEN (LAULUREKI)

14:30 Lauluyhtye Cantavierre

20:30 KOMOTE LAMAS

ALLSÅNGSBRASA (YHTEISLAULUNUOTIO)

14:30 Tupalaulajat

17:00 Turun Kaksiriviset

17:45 Länsirannikon Pelimannit

20:00 Sakarat Laulupelimannit

22:30 Nuotiopelimannit

KAUSTBY KOMMER PÅ BESÖK

Det är fullt möjligt att njuta av spelmansprogram också utanför festivalområdet när Kautby kommer på besök d.v.s. när Kaustby kommer på besök till byn. Spelmansmusik spelas under veckan bl.a. på Halpa-Halli, K-Market, Teboil, Neste, Kansanlääkintäkeskus, S-Market och Rautia. Därtill spelas musik på olika servicehem i området. Gratis inträde till alla tillställningar utanför festivalområdet.

Share