KESKIPOHJANMAA-ARENAN

10.00–11.30 Dansstuga
Publiken får bekanta sig med argentinsk tango och öva på stegen med hjälp av Jarkko Peltola

13.00–14.00 Barnmatiné I
MiniOttoset, PikkuOttoset, JunioriOttoset och Ottoset med ISOn Tanhuujien Pauha som gäst

15.00–16.00 The New Rope String Band (UK)
En stund med dans och skoj för hela familjen

17.00–18.00 Barnmatiné II
Näppärit med Paleface och Väsen (SE) som gäst

19.00–20.30 Dansresa från Radzionkow till Kaustby
Samarbete mellan ISOn Tanhuujat och spelmansgrupperna från Jyväskylä medborgarinstitut, med Toivo & Sirkat och J-P Piirainen, Ahjolan Tanhuajien Tiistai-ryhmä, Ottoset och Mały Śląsk Folk Group (PL)

21.30–22.45 Väsen (SE) & JPP
Jättepopulär svensk trio i en gemensam konsert med JPP, budbäraren för violinvirtuositet från Kaustby

22.30–00.30 SIBA Folk Big Band
Orkestern spelar med stolthet över den finska folkmusiken

KALLIOKLUBBEN

15.30–17.00 Dansworkshop
Jarmo Leppäkari leder en danslektion för både barn och vuxna

CAFÉ MONDO

11.30–13.00 Jamworkshop

14.00–15.00 Mirja Klippel & Alex Jonsson (FI/DK)
Känslofulla sångtexter och jordnära melodier från elgitarr

16.15–17.00 Freija
Traditionell och klar sång, litet schlager och svängiga toner – dessa komponenter skapar Freijas rörande folksånger

18.00–19.00 Tallari & Anssi Känsälä i Rautavaaras spår
Tapio Rautavaaras älskade låtar i en charmerande, unik form

20.30–21.30 Paleface
Ledargestalten inom inhemsk hip hop och en mångsidig musiker, belönad också med Etno-Emma, håller en akustisk solokonsert

22.45–23.30 Topi Saha & Valtatie 13
Den unga och talangfulla singer-songwritern firar sin splitternya tredje skiva

00.30–01.30 Duor möts
Akkajee och Mäsä på scenen

IHOLLA-SALEN

12.30–13.30 Vinnarna i grupptävlingen i Sepän soitto

14.00–15.00 Författarna i Iholla
Matti Johannes Koivu och Juha Itkonen öppnar Kirjan vuosi (Bokens år) -specialevenemanget i Iholla-serien

15.30–16.30 SHOWCASE: Kopla
Modern folkmusik i en avslappnad stämning och med big band-förstärkning

17.00–18.00 Trio Bordelestino (CL)

18.30–19.30 Koneella – Taito Hoffrén
Historiekonsert, runosång och en Lada-motor

20.00–21.00 Tallari
Ritva Talvities konsert

21.30-22.30 Rosa Latva Uni

23.00–00.00 “Kuinka olen elänyt” (”Hur jag har levt”-skivpubliceringskonsert)
Sirkka Haavisto, Timo Alakotila och Riitta Kossi uppför Edith Piafs sånger

KYRKAN

12.00–13.00 Middagens andakt
Musik: Anni-Mari och Jussi Kentalas familj

20.00–21.00 I världens alla byar

SPELMANSHUSET

11.30–12.30 Mästarspel
Erkki Hiekkavirta & Eero Hautsalo, Eino Ketola, Harry Wessman & Risto Ala-Ikkelä och Esko Pirttilampi

13.00–14.00 Minnernas Kaustby
Musik från Kaustby så som Jylhäs spelmän brukar spela det

14.30–15.30 Outi Pulkkinen
Ett konststycke om olika sångtekniker, om att improvisera och att spela stråkharpa

16.00–19.00 Final i Konsta Jylhä-tävlingen

19.30–20.30 Akkajee
Duon tar oss till rötterna av traditionell finsk musik

21.00–22.00 Rönsy
Från fin kammarfolk till fylliga dansrytmer

22.30–23.30 Floating Sofa Quartet (FI/DK/SE)
Multiskandinavisk hip folk-grupp och fusion av traditioner

KANSANTAITEENKESKUS

10.00–11.00 Morgonworkshop
Vi jobbar med tvåradiga dragspel

11.00-11.30 Hanebriha

11.30-12.00 Tovi

12.00–14.00 Tillställning där man kan skaffa spelmansemblem

15.30–16.00 Nice&Voice
Kvinnokör under ledning av Riikka Haapamäki

16.00–16.30 Vocal ensemble Diiba-Daaba
Sånger mellan himmel och jord

16.30–17.30 Trubas timme
Iilai Hullunlehto

20.00–21.00 Institutets timme
Kaustbys sångbok 2 -publiceringskonsert

KAUSTBY-SALEN

14.00–15.00 Joyful Voices och Nueco proyecto (CH)
Toppkörer från Schweiz

18.00–19.45 Meirän Kreeta, I föreställningen

BARNENS TÄLT

11.00–11.30 Tradilinnut

11.30–11.45 Anttilan Pienet Pelimannit
Yngre generationen av ett familjeband från Kaustby håller sin egen konsert

11.45–12.00 Tulikaviat
Lågstadieelever från Alahärmä spelar och sjunger

12.00-12.15 Ässät SSS
Traditionella sånglekar med ackompanjemang

12.15–12.30 Tradilinnut håller lekstund

12.30–13.00 Musiksaga ”Metsänhenget”
Show för småbarn och skolbarn. Publiken får också delta!

13.00–14.00 Instrumentpresentationer och -workshop
Minna Hokka och herdeinstrument

14.00–14.30 Jyväskyläs spelmansklubb
Egna låtar och bekanta barnsånger

14.30–15.00 Dansworkshop
PikkuOttoset I och JunioriOttoset II dansar och får också publiken att dansa

15.00–16.15 Pyssel och kantelehörna

16.15–17.00 Spelmansgrupper från Jyväskyläs medborgarinstitut
Mukulat, Puikulat, Kiiri och Korpilahtis små spelmän bedårar

17.00–18.00 Pyssel

18.45–19.15 Barnens spelmanstävling

SPELMANSSCENER

SPELSALEN (SOITTOSALI)

10:00 Sillankorvan pelimannit ja Salonkylän pelimannit

11:00 Hannu Rahikainen

11:15 Omajuttu

11:30 Saana Kastelli

11:45 Talkoopelimannit

12:00 30+1

12:15 Die Kleinen Landstreicher (DE)

12:45 Jeppaset

13:00 Paus

13:30 Möttöläinen

13:45 Tiina Hokkanen-Oja

14:00 Elonjyvä

14:15 EHKY:n pelimannit

14:30 Mały Śląsk (PL)

15:00 Margis

15:15 Sunna

15:30 Paus

16:00 Hälsningar från Gia Lai

16:30 Viima

16:45 Töölön viuluklubi

17:00 Siniruoko

17:15 Kainuun Kansanpelimannit

17:30 Vuokko ystävineen

17:45 Noste

18:00 Lauluyhtye Koltiaiset

18:15 Kangasalan Balladipelimannit

18:30 Koiranen Kollektion

18:45 Anturan Alta

19:00 Menevät Mimmit

19:15 TaKaMus

19:30 Paus

20:00 Kari Oja och Jani Koskinen

21:00 Paus

21:30 Otto (SE), Kupletööri Hannu Musakka, Anna Morottaja, Johanna Tuomisto, Onni Rajaniemi, Minna Hokka, Ponsa, Janne O OCH Teemu Eerola

FESTGÅRDEN (JUHLAPIHA)

10:30 Ville

11:00 Pelimanniyhtye Kaksiset

11:30 Kantara

12:00 Nytky

12:30 Lempäälän Helkanuoret

13:00 Lauluyhtye Fiori

13:30 Käpylän Viulukolmoset

14:00 Hallavalia

14:30 Siniruoko

15:00 Nappulapeli

15:30 Talkoopelimannit

16:00 Tuulesta viis´

16:30 Mały Śląsk (PL)

17:00 Kalevi ja Kamraatit

17:30 Menevät Mimmit

18:00 Kopla

18:30 Nice&Voice

19:00 Vetelin Mieskuoro: Korsulauluja

19:30 Harry Wessmannin yhtye

20:30 Menox

KRENIKKA

11:00 Minna Hokka

12:00 Otto (SE)

13:00 Pessi ja Juntti

14:00 Närhen Munat

15:00 Matti Stenroos

16:00 Eino Eukko ja Arttu

17:00 Sunna

18:00 Vakama

19:00 Johanna Tuomisto

20:00 PAT – Pälvin ja Aunen tarinat

21:00 Markus Haapoja

SPELMANSTORGET (PELIMANNITORI)

10:00 Tulikaviat

10:30 Rykäys

11:00 Ylikemijoen Laululapset

11:30 Lauluyhtye Fiori

12:00 EHKY:n pelimannit

12:30 Napakampi

13:00 Elonjyvä

13:30 Himlens Band

14:00 Yläneen pelimannit

14:30 Spelarit

15:00 Ramses Bond

15:30 Urho Ruhje

16:00 Turun Kaksiriviset

16:30 Aleksejevin perhe

17:00 Kupletööri Hannu Musakka

17:30 Pelimanniyhtye Kaksiset

18:00 Four Of Us

18:30 Lempäälän Helkanuoret

19:00 RESA (SE)

19:30 Salonki 7

20:00 Folkfakers

20:30 Pookinrakentajat Hailuodosta

21:00 Keuruun pelimannit

21:30 Northern Colors

VINSTUGA (VIINITUPA)

12:00 Matti Stenroos

12:30 Duo Kaunis Elsa

13:00 Ahjolan Pelimannit

13:30 Viskain-trio

14:00 Olavi Tohkanen & Narsistin peili

14:30 Asta ja Tapani Lahikainen

15:00 Lauluyhtye Koltiaiset

15:30 Teatterikööri Marjaana

16:00 Uudisraivaajat

16:30 Trio Vimma

17:00 Pikipojat

17:30 Autere

18:00 Herra Tossavainen

18:30 Vinolempi

19:00 Kuusto

19:30 Heikin Trio

20:00 Nytky

20:30 Yläneen pelimannit

21:00 O Pojat

21:30 Vuokko ystävineen

22:00 Salonki 7

22:30 Nuotiopelimannit

23:30 Jannen Hengentuotteet

24:00 Ronna Jam Band

SETORI

10:30 Pikipojat

11:00 Trio KOLME-M

11:30 Four Of Us

12:00 Salonki 7

12:30 Viskain-trio

13:00 RAW (SE)

13:30 Anni-Ilona Hiltunen

14:00 Itkevät Viikset

14:30 Teatterikööri Marjaana

15:00 Vakama

15:30 Los Olvidados-duo

16:00 Kainuun Kansanpelimannit

16:30 Suburban String Band

17:00 NapaKampi

17:30 Kiero Salko

18:00 Kalakaverit

18:30 Saana Kastelli

19:00 Dirt Farmers

19:30 Palkeet

20:00 O/Å

20:30 Sanna & Taneli

SANTERIS KABINETT (SANTERIN KABINETTI)

12:00 Teemu Eerola

12:30 Ville

13:00 Kettulaiset

13:30 Trio KOLME-M

14:00 Los Olvidados-duo

14:30 Markus Haapoja

15:00 Four Of Us

15:30 Himlens Band

16:00 Mirkun likat

16:30 Arvid Lundén ja Olli-Pekka Lundén

17:00 Lehtokurpat

17:30 Vox Stellarum

18:00 Folkfakers

18:30 Sees

19:00 Simunan Sakki

19:30 Kalevi ja Kamraatit

SPELMANSHUSETS CAFÉ (PELIMANNITALON KAHVIO)

20:00 Spelarit

20:30 Poplarit

21:00 Eala

21:30 Rossi

22:00 Kimmo Numminen

22:30 Häävi

23:00 Dirt Farmers

23:30 Wasel & the Weasels

TROKA

14:00 Idän Lokarit

14:30 Wim van der Kooij ja Hauenlaulu

16:15 Vanajaveden pelimannit

18:00 Ahjolan Pelimannit

20:30 Helsingin Pelimannit

21:00 Rykäys

22:45 Kaustisen Torviseitsikko

MASSIKKA

11:00 Vox Stellarum

11:30 Lauluyhtye Koltiaiset

12:00 Herra Tossavainen

12:30 Urho Ruhje

13:00 Tovi

13:30 Kalakaverit

14:00 OYTO

14:30 Säije

15:00 Minna Hokka

15:30 Koiranen Kollektion

16:00 Northern Colors

16:30 Markus Haapoja

17:00 Tuulesta viis´

17:30 Trio Vimma

18:00 Duo Kaunis Elsa

18:30 Anni-Ilona Hiltunen

19:00 Konni Mannaryyni

19:30 Itkevät viikset

20:00 Mäntyharjun Huuliharpistit

20:30 Simunan Sakki

ALLSÅNGSBRASA (YHTEISLAULUNUOTIO)

16:15 Keuruun pelimannit

18:00 Jeppaset

20:30 Kalevi ja Kamraatit

KAUSTBY KOMMER PÅ BESÖK

Det är fullt möjligt att njuta av spelmansprogram också utanför festivalområdet när Kautby kommer på besök d.v.s. när Kaustby kommer på besök till byn. Spelmansmusik spelas under veckan bl.a. på Halpa-Halli, K-Market, Teboil, Neste, Kansanlääkintäkeskus, S-Market och Rautia. Därtill spelas musik på olika servicehem i området. Gratis inträde till alla tillställningar utanför festivalområdet.

Share